registrujte se!

Menu

Červnový pohár po boji pro Coffolu

10. 6. 2018  |  18:05

Devátým dostihovým dnem pokračovala v neděli odpoledne sezóna na dráze ve Velké Chuchli. Vrcholem programu byl 15. ročník Červnového poháru, dostihu na 1800 metrů pro tříleté a starší koně. Po škrtu Gontchara byla favoritkou čtyřletá hnědka Coffola, kterou pro PMA Racing Syndicate připravuje Václav Luka. Pro Coffolu se situace po startu nevyvíjela ideálně, ale David Liška vzal odpovědnost na sebe, poslal klisnu do čela, a vyplatilo se. Liška si připsal 19. letošní vítězství na českých drahách a potvrdil svou pozici na čele jezdeckého šampionátu.

První kilometr byl spíše pomalejší, ale závěrečných 800 metrů to už byl pořádný kvapík zejména pro Coffolu a Oriental Glory. Coffola své vedení uhájila o půl délky před Oriental Glory, který si snažil vylepšit handicap, aby se mohl postavit na start Českého derby v neděli 24. června odpoledne. Jestli záměr byl úspěšný, se dozvíme v pondělí, kdy budou zveřejněny handicapy o víkendu startujících koní.

Coffola v Červnovém poháru absolvovala osmé životní vystoupení a podruhé vyhrála. Poprvé se naplno prosadila před čtyřmi týdny ve Velké Chuchli také v dostihu na 1800 metrů. „Dnes ukázala, že je to dobrá klisna. Minule šla z pole, dnes se dokázala prosadit stylem start-cíl,“ chválil irskou rodačku manažer bošovické stáje Tomáš Janda.

Pokud budeme brát historii Červnového poháru od roku 2003, jak byla uveřejněna v dostihovém programu, pošesté se uskutečnil na distanci 1800 metrů a popáté vyhrála klisna (2003 – Ohne Sorge, 2014 – Mambo Lady, 2015 Sapsiree, 2017 – Dally Hit). Jedinou výjimkou je rok 2016, kdy se prosadil Master of Gold. Loňský rekordní čas Dally Hit (1:49,92) atakován nebyl, Coffola za ním zaostala o více než pět vteřin. Pro Lišku i Václava Luku to bylo první vítězství v Červnovém poháru.

Druhá červnová neděle ve Velké Chuchli přála klisnám, vyhrály pět z osmi klání. Hned na úvod se mezi dvouletými prosadila o osm délek Falcon Baby, následovala Celine My Heart, která jako první zvítězila stylem start-cíl, napodobila ji nejen Coffola, ale také Mobilization, svěřenec trenéra Šavujeva. Obě klání nejnižší kategorie se staly kořistí valachů, Sorahha a nestárnoucího Honey Bunny. Dvě klisny připravil k vítězství trenér Petr Kantek, nejprve se prosadila na míli Fiomi a následně na vytrvalecké distanci White Ghost.

Právě Petr Kantek byl jediným, kdo si připsal dvě vítězství. Z jezdců každý přidal jednu čárku, úspěšných bylo pět mužů (Bejsim Ferhanov, Adam Florian, Radek Koplík, David Liška a Jiří Chaloupka). Z dam v sedle si pro ceny za vítězství došly Zuzana Míčová, Martina Havelková a Simona Laubeová.

Nezměnilo se nic ani na čele šampionátů, mezi jezdci má náskok osm triumfů David Liška před Vendulou Korečkovou a Bejsimem Ferhanovem. Mezi trenéry má Helena Vocásková náskok pěti čárek na Ludvíka Harise a Tomáše Váňu.