Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Získejte více
registrujte se!

Menu

Česká asociace steeplechase navrhuje změnu jezdeckých úlev

12. 8. 2017  |  09:58

Dostihových jezdců je v České republice nedostatek, to potvrdí každý trenér nebo majitel. Shánět kvalitního jezdce není žádný med. Aby se mladým jezdcům v překážkových dostizích otevřely dveře na scénu, tak byly před několika lety zavedeny dostihy pro mladé jezdce, tedy pro ty, co nezískali padesát vítězství v kariéře. Ve své době to účel splnilo a mladí se objevili, avšak v současné době se o těchto dostizích hodně diskutuje, pořadatelé je nechtějí pořádat, majitelé do nich obtížně shánějí adepty do sedla, v případě zranění některého z jezdců v průběhu dostihového dne je náhrada téměř nemožná.

Výbor České asociace steeplechase na svém úterním zasedání proto přišel s novinkou. „Nechceme se změnou přijít na poslední chvíli, je lepší přijít v půlce sezóny, může se o tom diskutovat a do zimy máme na stole rozumný návrh, který se může schválit,“ vysvětluje nový návrh jeho předkladatel Martin Liška, člen výboru České asociace steeplechase. „Naším návrhem je zvýšit úlevu jezdcům, amatérům i žákům, kteří v kariéře nedosáhli deseti vítězství o jeden kilogram, a pořádání dostihů pro mladé jezdce dát jako doporučení pro pořadatele, nikoliv jako povinnost. Dostih pro mladé jezdce by pak měl být na programu první dostihový den v Pardubicích, aby se mohli představit a realizační týmy je mohly vidět, aby je do budoucna mohly posazovat.,“ vysvětluje novinku Liška.

Žáci a amatéři by tak nastupovali do dostihu s úlevou čtyři a půl kilogramu, jezdci tři a půl kilogramu. „V dostizích nižších kategorií by tak mohli dostat více šancí. Navíc by mohli být využitelní pro koně, kteří ponesou vyšší hmotnost, a kterým ji dokáží více snížit. Tak by mohli dostat více šancí v dostizích profesionálů, a tím se i rychleji učit,“ doplňuje další argumenty Martin Liška. V dostizích první a druhé kategorie pro ně žádné úlevy nebudou, stejně jako tomu bylo dosud. „Nový návrh umožňuje, aby se mladí jezdci mohli posadit i na zkušenější koně, což je pro jejich růst lepší,“ podporuje novinku Josef Váňa, šéf České asociace steeplechase. „Možná to bude inspirace i pro rovinovou část dostihového provozu,“ doplňuje Váňa.

(bda)

Zpět na výpis