Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Získejte více
registrujte se!

Menu

Cheltenham Festival 2018 – den čtvrtý (Gold Cup Day)

17. 3. 2018  |  03:17

Poslední den cheltenhamského Festivalu bývá podle svého vrcholu lakonicky označován jako Gold Cup Day. Hlavním bodem programu je vrchol celého Festivalu a potažmo i celé britské překážkové sezóny, nejprestižnější překážkový dostih na světě – The Timico Cheltenham Gold Cup Steeple Chase (stch Gd-1, 5+, 5 331 metrů, 625 000 Ł). První ročník tohoto dostihu, během nějž koně na distanci tří mil, dvou furlongů a 70 yardů musí překonat dvaadvacet překážek, se uskutečnil 12. března 1924.

Do letošního ročníku Gold Cupu po třech škrtech odstartovalo patnáct koní. Diktování tempa se krátce po startu chopil třetí z loňského ročníku Native River (R. Johnson), kterého si zvnějšku hlídal sázkový favorit Might Bite (N. de Boinville), zbytek startovního pole vedený Djakadamem (am. P. Mullins) následoval s odstupem několika délek. Tato situace vydržela až do cílové roviny, kde spolu oba lídři svedli nádherný souboj, v němž byl nakonec úspěšnější svěřenec Colina Tizzarda Native River zvítězivší o čtyři a půl délky před Might Bitem, nejlepším ze „zbytku pole“ byl čtyři délky zpět outsider Anibale Fly (B. Geraghty), stejný odstup měl i čtvrtý Road to Respect (S. Flanagan), pátý se ztrátou osmi délek finišoval Djakadam a poslední šestou dotaci s propastným rozdílem osmnácti délek získal Definitly Red (D. Cook). Zatímco Native Riverův trenér Colin Tizzard oslavoval své první vítězství v Gold Cupu, jeho jezdec Richard Johnson trofej pro vítězného jezdce získal podruhé, když poprvé se radoval v roce 2000 po triumfu s Looks like Trouble.

Zatímco o ceně pro nejlepšího majitele letošního Festivalu bylo po čtvrtečním hattricku stáje Gigginstown House Stud de facto rozhodnuto souboj o post nejlepšího jezdce a trenéra sliboval dramatickou zápletku. Nejlepší majitelem se, jak bylo výše naznačeno, stala stáj Gigginstown Horse Stud Michaela O’Learyho s celkem sedmi vítězstvími včetně majitelem sponzorované Gd-1 Ryanair Chase. Mezi trenéry po čtvrtku vedl irský překážkový šampion Willie Mullins se sedmi vítězi, avšak obhájce loňského prvenství Gordon Elliott ho díky dvěma pátečním výhrám s Farclasem v Triumph Hurdle a Blow by Blow v Martin Pipe Handicap Hurdle překonal a svůj titul obhájil. Navíc s celkovým počtem 8 vítězů v rámci jednoho Festivalu vyrovnal rekord Willieho Mullinse z roku 2015. Mezi jezdci po čtvrtku vedl Davy Russell se čtyřmi triumfy, Jack Kennedy na druhém místě ztrácel jedno vítězství a jedno druhé místo – díky vítězství s Farckasem v Triumph Hurdle se na Russella dotáhl, ale vzhledem ke skutečnosti, že Russell měl více druhých míst, připadl titul poprvé jemu. O tom, že Prestbury Cup (letos pod záštitou sázkové kanceláře Bet Bright) poputuje do Irska, bylo rozhodnuto již během čtvrtka, v pátek domácí již jen korigovali skóre na konečných 17:11 pro Irsko.

Zajímavostí je, že v rámci letošního Festivalu dokázaly zvítězit hned čtyři ženy. K Lizzie Kelly a Katie Walsh se v pátek přidaly dvě další, přičemž obě na Festivalu vyhrály poprvé. Ve druhém dostihu County Handicap Hurdle s Mohaayedem trenéra Dana Skeltona zvítězila Bridget Andrews a stala se tak třináctou ženou, která na Festivalu dokázala zvítězit a zároveň po Lizzie Kelly i teprve druhou profesionální jezdkyní, jež to dokázala. Tou druhou a tedy čtrnáctou ženou vítězkou v rámci Festivalu se stala dvaadvacetiletá amatérka Harriet Tuckerová, jež ve Foxhunter Chase dovedla k obhajobě loňského triumfu Paulem Nichollsem připravovaného valacha Pacha du Polder. Povedlo se jí to při jejím teprve druhém startu v oficiálním dostihu, když potřebné zkušenosti získala v závodech point to point, kterým se věnuje od osmnácti. V kurzu 25:1 startující Pacha du Polder zvítězil o krk před Top Woodem (am. Sam Twiston – Davies) a vítězná jezdkyně po doběhu nadšeně sdělovala: „Je to jako sen – nemůžu tomu uvěřit. Je to pro mne opravdu šok. Když jsem sem ráno přijela, myslela jsem si, že bude úžasné, když skončíme mezi prvními deseti. A já prostě vyhrála Foxhunter! A to jsem si při odchodu z vážnice říkala - Bože, jedu ve Foxhunter, to je bláznivé. Tohle vítězství je úžasné“.

Nejen tohle vítězství – celý Festival je úžasný.

Otakar Nový

Zpět na výpis