Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Získejte více
registrujte se!

Menu

Cheltenham Festival 2018 – den třetí (St Patrick’s Thursday)

16. 3. 2018  |  02:01

Třetí den nejprestižnějšího překážkového mítinku světa – cheltenhamského Festivalu, po irském patronovi pojmenovaný St Patrick’s Thursday, má dva vrcholy. Tradičním vrcholem prvního dne Festivalu odehrávajícího se na tzv. New Course čili „nové dráze“ cheltenhamského závodiště jsou „dlouhé“ třímílové proutěnky The Sun Bets Stayers‘ Hurdle (pp Gd-1, 4+, 4 828 metrů, 325 000 Ł), jejichž prapůvod sahá až do roku 1912, přičemž svůj dnešní název získaly v roce 1972. Po finanční stránce však Stayers‘ Hurdle předčí relativně nový dostih, při rozšiřování Festivalu v roce 2005 na čtyřdenní mítink vytvořená Festival Trophy, kterou od následujícího roku sponzoruje letecká společnost Ryanair a proto je známější pod názvem The Ryanair Steeple Chase (stch Gd-1, 5+, 4 225 metrů, 350 000 Ł), jejíž dotace byla letos o 25 000 Ł vyšší.

Chronologicky prvním z obou vrcholů byla Ryanair Chase do které odstartovalo šest koní. Diktování tempa se krátce po startu dvanáctiletý veterán Cue Card (P. Brennan), vítěz tohoto dostihu z roku 2013. Věk a měkká půda však jeho výkon limitovaly více, než realizační tým předpokládal, krátce po prvním probíhání kolem tribun ho na čele vystřídal sázkový favorit Un de Sceaux (P. Townend), Cue Card se pomalu propadal až byl nakonec před dvanáctou překážkou kurzu zadržen. Obhájce loňského vítězství v Ryanair Chase Un de Sceaux přivedl pole až do cílové roviny, tam však nedokázal zareagovat na nástup Henry de Bromheadem připravovaného valacha Balco des Flos (D. Russell), který nakonec přesvědčivě zvítězil o čtyři a půl délky před Un de Sceaux, zatímco na třetím místě s odstupem osmi délek finišoval Cloudy Dream (B. Hughes). Reprezentant stáje Gigginstown Horse Stud Balko des Flos svým triumfem završil čistý hattrick této stáje, neboť její vyslanci Shattered Love (J. Kennedy) a Delta Work (D. Russell) vyhráli oba předcházející dostihy a navíc po čtyřech druhých a dvou třetích místech, poprvé pro svého majitele Michaela O’Learyho, jenž je zároveň i majitelem Ryanairu, vyhrál jím sponzorovaný dostih.

Do Stayers‘ Hurdle odstartovalo početné šestnáctihlavé pole koní, v němž se diktování tempa chopil sázkaři preferovaný Sam Spinner (J. Colliver). Ten přivedl startovní pole až do cílové roviny, avšak na boj o vítězství už mu síly nezbyly. Ten se rozhořel mezi vítězem letošních Irish Champion Hurdle Supasundae (R. Power) a loňským vítězem Albert Barlett Penhillem (P. Townend), přičemž překvapivě úspěšnější byl Penhill, jenž startoval po 323 dní trvající přestávce. Sedmiletý Penhill nakonec zvítězil o dvě délky před Supasundae, třetí s odstupem o délku větší finišoval Wholestone (A. Coleman). Trenérem vítěze je Willie Mullins, pro kterého to bylo jubilejní šedesáté vítězství jeho svěřence v rámci Festivalu, čímž vyrovnal historicky nejúspěšnějšího trenéra Nickyho Hendersona, který šedesáté vítězství získal ve středu díky Altiorově triumfu v Queen Mother Chase.

Willie Mullins však u šedesátky nezůstal, v šestém čtvrtečním dostihu The Trull House Stud Mares‘ Novices‘ Hurdle (pp Gd-2, 4+ kl., 3 382 metrů, 90 000 Ł) splnila roli favoritky jím připravovaná Laurina (P. Townend) a získala pro Mullinse šedesáté první vítězství na Festivalu, čímž se na pozici historicky nejúspěšnějšího trenéra osamostatnil. Paradoxně se tak stalo v dostihu, který má pro sebe Mullins rezervován - byl založen v roce 2016 a oba jeho dosavadní ročníky vyhrály jím připravované klisny. Tento triumf měl i další zajímavé konsekvence. Byl to sedmý Mullinsův triumf v rámci letošního Festivalu, díky němuž se opět o jednu čárku vzdálil Gordonu Elliottovi, s nímž bojuje o titul nejlepšího trenéra letošního Festivalu a zároveň to byl patnáctý triumf v Irsku trénovaného v rámci aktuálního Festivalu, což znamená, že Prestbury Cup, letos pod patronátem sázkové kanceláře BetBright, letos opět poputuje do Irska, neboť vzhledem k tomu, že Festival má letos 28 dostihů, „domácí“ již nemohou situaci zvrátit.

Otakar Nový 

Zpět na výpis