Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Získejte více
registrujte se!

Menu

Do Velké pardubické bylo přihlášeno 33 koní

16. 5. 2017  |  16:06

Tradičně polovina května je termínem přihlášek do vrcholu české překážkové sezóny, Velké pardubické s Českou pojišťovnou. Pořadatelé z pardubického Dostihového spolku pro letošní rok trochu změnili podmínky přihlášek, a tak květnový termín přihlášek nebyl až tak zásadní, jako tomu bylo v minulosti. Například v loňském roce se sešlo celkem 43 přihlášek do Velké, letos je to zatím o deset méně, druhý termín pro přihlášení je až 21. září, kdy mohou být přihlášeni úspěšní koně z letošního roku a také se očekává zájem ze zahraničí.

29 přihlášených koní je připravováno v České republice, dva na Slovensku a dva ve Francii. Loni se ve Velké představilo patnáct koní a z nich najdeme deset na přihláškách, chybí Hegnus, Nikas, Peintre Abstrait, Amaragon a Rendez Vous. V současné době jsou na Slovensku připravováni Love The Win a Vive Paolo. Oba mají zatím zkušenosti především s kratšími dostihy, distanci nad pět kilometrů zatím neabsolvovali. Nejúspěšnější francouzský překážkový trenér posledních let Guillaume Macaire přihlásil dvojici koní, Ole Companero a Virtus d’Estruval. Prvně jmenovaný se vrátil na dráhu 8. května letošního roku druhým místem v krosu v Le Pin au Haras na 4600 metrů. Znalci jeho jméno znají, neboť v roce 2015 doběhl třetí v meranském Gran premiu. Virtus d’Estruval je jedním ze čtyř již kvalifikovaných koní. Krosům se věnuje dlouho, na překážkách se ve své kariéře představil osmnáctkrát a osmkrát zvítězil. V listopadu i v dubnu vyhrál šestikilometrový kros zařazený do Crystal cupu ve Fontainebleau. Za listopadový výkon má francouzský handicap 60. Svěřenec trenéra Macaira startoval ve Velké již v roce 2001, ale tehdy Anatole podlehl fatálnímu zranění.

Dalšími třemi kvalifikovanými jsou loňský vítěz Charme Look, v dubnu ve Štrasburku pátý Reaper a v neděli v Miláně v Grande steeplechase di Milano na 5000 metrů nedaleko třetí Delight My Fire. Klisna z tréninku Radima Bodláka loni vyhrála Cenu Labe a následně Velkou slušovickou. Na přihláškách najdeme i další zkušená jména jako Kasim, Modena, nebo vítěz z roku 2015 Ribelino. Z nováčků určitě zaslouží pozornost loni čtyřnásobný vítěz Sergeant Thunder připravovaný Františkem Holčákem. Vyhrál oba nejvýznamnější dostihy na dráze ve Wroclawi.

Osm koní přihlásil rekordman Velké pardubické Josef Váňa. Kromě loni úspěšných Ange Guardina a Zarifa jsou přihlášeni také vítěz Ceny Vltavy No Time To Lose, loni dvakrát startující Power Zar, zkušený Soros, loni neúspěšný Rabbit Hawk Wing, vítěz nedávné Prvomájové steeplechase Theophilos a vítěz Úvodní cross country v Pardubicích Wild Danger.

K letošním přihláškám můžeme připojit i několik číselných zajímavostí. Třetina přihlášených, tedy jedenáct koní, se narodila v České republice, osm koní se narodilo ve Francii, sedm v Německu, po třech v Irsku a Anglii a Soros se narodil v Polsku. 27 koní je anglických plnokrevníků a šest polokrevníků. Čtyři polokrevní se narodili ve Francii a dva v Česku (Ter Mill a Templář).

(bda)

Zpět na výpis