Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Získejte více
registrujte se!

Menu

Dva velikonoční hattricky v Lysé nad Labem

17. 4. 2017  |  22:00

Velká velikonoční steeplechase Statku Blata Český ráj na 3700 metrů a dvě klání druhé kategorie, to byly vrcholy letošní premiéry na výborně připravené dráze v Lysé nad Labem. Stejně jako v Mimoni i tentokrát příliš nepřálo počasí, ale to k aprílu patří. Rozmary počasí však nevadily svěřencům Josefa Váni, kteří se prosadili ve všech třech sledovaných dostizích.

Dva velikonoční hattricky v Lysé nad Labem

První překážkový dostih nejvyšší kategorie začal nejaktivněji francouzský polokrevník Bolero de L’Isle, ale po kole udělal velkou chybu a začal se osmihlavým startovním polem propadat. V tu chvíli už se na čele začali objevovat svěřenci Josefa Váni Sundara a Mister Westminster. Prvně jmenovaný po posledním skoku si z dostihu udělal vlastní defilé a výrok cílového rozhodčího byl zadrženě daleko. „Sundara mě překvapil, předvedl v premiéře výborný výkon, na panu Váňovi jsem si ho do dostihu vyprosil, protože ho jezdím od minulého roku a vím, že má velký potenciál,“ sděloval spokojený žokej Jan Kratochvíl, který v neděli zaskočil za zraněného Josefa Váňu mladšího ve Štrasburku a v pondělí se představil v Lysé. „Přejeli jsme docela brzy, a tak jsem měl dost času se připravit do Lysé nad Labem na jeden dostih.“

Za suverénním vítězem dokončil premiérový ročník Velké velikonoční steeplechase jeho tréninkový partner Mister Westminster, třetí příčku vybojoval outsider Sorgenio před Markem Aureliem a polským hostem Salamem. Ve druhém překážkovém bodě programu se poprvé v kariéře na skocích prosadila Sinndarka s Josefem Bartošem i když nosila nejvyšší hmotnost.

Hlavním tahákem rovinových dostihů byl start elitních rovinářů Tamarind Cove a Timekeepera v dostizích na 1700, resp. 2200 metrů. Prvně jmenovaný je zapsán mezi blacktype umístěnými koňmi a druhý loni vyhrál Slovenské derby. V sedlech obou byl žokej Václav Janáček a s oběma zvolil stejnou taktiku, jít stylem start-cíl. Svou třídu potvrdili. „S Tamarind Cove jsem vymyslel taktiku já a s Timekeeperem jsem to nechal na Pinďovi, vím, že ho zná, tak jsem to nechal na něm,“ sděloval spokojený Josef Váňa. V obou případech to byla taktika vítězná. „S oběma to ještě zkusíme na rovinách zřejmě v zahraničí v klání okolo dvou kilometrů, i když výsledky z Lysé nemůžeme přeceňovat. Pokud jim to na rovinách nepůjde, tak budou skákat. Timekeeper dobře skáče,“ doplnil úspěšný trenér.

Václav Janáček v neděli v Madridu získal „pouze“ dvě druhá místa, ale v Lysé si spravil chuť, třikrát vyhrál, kromě reprezentantů stáje Statek Blata Český ráj dovedl vítězně do cíle i v závěrečném dostihu Yonas Arta. Dále si připsal ještě druhé a třetí místo, a tak je na čele šampionátu společně s Jaromírem Šafářem a Milanem Zatloukalem, všichni se prosadili v začínající sezóně třikrát. „Jsem rád i kvůli majiteli, že se podařilo vyhrát,“ doplnil spokojený Janáček. Dvakrát se v Lysé prosadili svěřenci Petra Kantka, nenápadného trenéra, jehož svěřenci sbírají čárky především v provozních dostizích. Výbornou dubnovou formu koní z Levína potvrdil triumfem v úvodním bodě programu devítiletý zkušený Chuan Che.

Petr Malík

Zpět na výpis