Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Získejte více
registrujte se!

Menu

Epsomské Derby poprvé pro Godolphin

5. 6. 2018  |  17:50

Začátek července je ve Velké Británii tradičním termínem pro jeden z tamních nejvýznamnějších dostihových mítinků – Investec Derby Festival na dostihovém závodišti v Epsom Downs, jehož vrcholem je nejprestižnější a nejbohatší britský dostih, jedním a půl milionu liber dotované The Derby Stakes, které v letošním roce napsalo svou 239. kapitolu. Tento ročník přinesl radost především do Dubaje, neboť z premiérového vítězství v tomto dostihu se díky Charlie Applebym připravovanému Masarovi mohl radovat viceprezident, zároveň i premiér Spojených arabských emirátů a vládce Dubaje šejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum a jeho rodinná stáj Godolphin.

Jádrem dvoudenního britského Derby Festivalu, který se od roku 1995 odehrává vždy první červnový pátek a sobotu a jehož sponzorem je od roku 2009 bankovní skupina Investec, jsou tři dostihy nejvyšší úrovně Group 1 na vytrvalecké distanci jedné a půl míle (přesněji jedné míle, čtyř furlongů a šesti yardů, což odpovídá kontinentální míře 2 420 metrů). Coronation Cup pro čtyřleté a starší spolu s Oaks určenými tříletým klisnám jsou na programu v pátek, zatímco Derby samotné je hlavním bodem sobotního programu, který každoročně navštěvuje i britská královna Alžběta II.

V letošním ročníku nejmladšího z trojice epsomských vrcholů, v roce 1902 u příležitosti korunovace krále Eduarda VII. založeného Coronation Cupu (Gr. 1, 4+, 2 420 metrů, 420 000 Ł), se představilo šest koní. Tempo dostihu od startu diktoval jeden z největších outsiderů Salouen (S. de Sousa) a nechybělo mnoho k obrovskému překvapení  - svěřence trenéra Sylvestera Kirka na měkké dráze neopouštěly síly ani v cílové rovině a loňský vítěz ascotských Champion Stakes CrackmanFrankie Dettorim na palubě měli co dělat, aby ve finiši dostihu, netradičně se odehrávajícího na vnější straně dráhy, dostáli roli favorita. To se jim nakonec s vypětím všech sil podařilo, Cracksman na poslední chvíli dostal hlavu dopředu, Salouena porazil a po dubnovém vítězství v pařížské Prix Ganay zaznamenal letošní druhý Gr. 1 triumf. Zatímco trenér John Gosden a majitel Anthony Oppenheimer se radovali z prvního triumfu v tomto dostihu, pro Frankieho to bylo již páté vítězství, avšak první po sedmnácti letech od triumfu s Mutafaweqem v roce 2001.

Druhým z pátečních vrcholů byl druhý nejstarší z pětice klasických dostihů – tříletým klisnám vyhrazené Investec Oaks (Gr. 1, 3 l. kl., 2 420 metrů,  500 000 Ł), jejichž první ročník se konal o rok dříve než první Derby, tj. v roce 1779 a legenda praví, že právě během oslav po jeho odběhnutí  se zrodil nápad uspořádat nový dostih, jenž byl nakonec pojmenován po hostiteli této „párty“, kterým byl dvanáctý hrabě z Derby. Na start dostihu se postavilo devět klisen, mezi nimiž byla favoritkou godolphinská vítězka newmarketských 1 000 Guineas Wild Illusion (W. Buick). Tentokrát už na překvapení došlo, když celý dostih tempo diktující Forever Together (D. O’Brien) z lotu trenéra Aidana O’Briena v cílové rovině nenašla soupeřku a suverénně zvítězila o čtyři a půl délky právě před favorizovanou Wild Illusion. Nejmladší jezdec v poli, teprve devatenáctiletý Donnacha O’Brien, po dubnovém triumfu se Saxon Warriorem v 2 000 Guineas získal druhý klasický triumf v kariéře, zatímco jeho otec Aidan se radoval se sedmého vítězství v Oaks - v rámci historie tohoto dostihu mu však chybí ještě šest vítězství k vyrovnání nejúspěšnějšího trenéra Roberta Robsona.

V neděli už je všechna pozornost soustředěna k vrcholu vrcholů – Investec Derby (Gr. 1, 3 l. hř. a kl., 2 420 metrů, 1 500 000 Ł). Přesně v půl páté greenwichského času odstartovalo před očima britské královny dvanáct koní do svého životního dostihu. Jednoznačným favoritem byl vítěz 2 000 Guineas a ve čtyřech životních startech dosud neporažený Saxon Warrior (R. Moore), avšak oproti Oaks se tentokrát role obrátily. Zatímco coolmorský favorit po vytočení Tattenham Corner dlouho hledal prostor k útoku, z jeho zaváhání profitoval především godolphinský Masar (W. Buick), který pro blankytně modré barvy stáje Godolphin dubajského šejka Mohammeda, získal první vítězství v epsomském Derby.

Stáj Godolphin založil šejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum jako projev své celoživotní vášně pro koně a dostihy. Jeho cílem bylo vyhrávat dostihy po celém světě. Projekt odstartoval v malém měřítku v zimě roku 1992, formálně byla stáj Godolphin založena  v roce 1994 s Hilalem Ibrahimem jako trenérem a hned slavila dva klasické triumfy, když Balanchine zvítězila v Oaks a v Irském derby. Následující rok se oficiálním trenérem stal Saeed bin Suroor. Šejk Mohammed nelitoval obrovských investic do nákupů koní, které vyústily ve vznik globální superstáje, která má na svém kontě vítězství ve více než 250 Gr. 1 dostizích ve dvanácti zemích na čtyřech kontinentech a zrození neméně úspěšného hřebčína Darley. Přes všechny tyto úspěchy Godolphinu až do soboty chybělo to nejcennější vítězství – triumf v epsomském Derby. Když v roce 1995 v Epsomu zvítězil Lammtarra nesl osobní barvy svého majitele šejka Saeeda Maktoum al Maktouma, blankytně modré barvy Godolphinu se tak dočkaly až letos díky vlastnímu odchovanci s hvězdným původem Masarovi. Masar je totiž synem vítěze epsomského Derby z roku 2010 New Approache, který je synem vítěze z roku 2001 Galilea.

Otakar Nový

Zpět na výpis