Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Získejte více
registrujte se!

Menu

Evropský pohár žokejů do Francie zásluhou Hueta, miliónový dostih pro Ultimate Fighta

2. 9. 2017  |  22:12

Slavnostním odpolednem, jehož vrcholem byl třetí ročník Evropského poháru žokejů zahájila podzimní sezóna ve Velké Chuchli. Na závěr programu se hrála francouzská hymna, neboť velký pohár pro vítěze si zajistil Thomas Huet, 34letý Francouz, který si velké jméno udělal především u protinožců v Austrálii. Vyhrál první bod programu v sedle čtyřletého ryzáka Fabryana a také závěrečné klání v sedle Sisi Popa. Stal se tak jediným jezdcem, který se v sedmi kláním zařazených do Evropského poháru žokejů prosadil dvakrát. Celkem nasbíral 26 bodů, o šest více než druhý Bauyržan Murzabajev a třetí Tomáš Lukášek. O pořadí na druhém místě rozhodlo umístění v hlavním dostihu EJC Leram Million.

Po celkovém vítězství byl Thomas Huet samozřejmě spokojený. „Byl to moc krásný zážitek. Takové dostihy jako Evropský pohár žokejů jsou pro nás vždycky velmi zajímavé. Můj první dostih se podobal tomu poslednímu. Držel jsem se v poli a v závěru jsem útočil. Užil jsem si skvělou atmosféru a rád přijedu i příště.“ Před posledním dostihem ztrácel Huet čtyři body na obhájce prvenství Murzabajeva a díky triumfu se svěřencem Václava Luky celkově zvítězil. „Hodně lidí mi před posledním dostihem říkalo, musíš vyhrát, jinak nevyhraješ Evropský pohár. Tak jsem si řekl, Thomasi, musíš to dát! Jsem moc rád, že se to povedlo,“ doplnil Huet.

Trenér Václav Luka byl přesvědčen, že se Sisi Pop v posledním dostihu prosadí. „Já jsem jezdci říkal, ať se nebojí, že vyhraje. Už od začátku jsem mu říkal, že to nejlepší má na konec. Thomas Huet je za vítězství hrozně rád, neboť ve Francii mu moc nevěří. Dlouhou dobu jezdil v Austrálii a doporučil mi ho můj agent.“

Z dění na travnatém ovále přitahovaly největší pozornost čtyři dostihy nejvyšší kategorie. Jako první se představili dvouletí v EJC Femat trading – 81. Gerschově memoriálu na 1400 metrů. Pěknou koncovkou se po boji o hlavu prosadil hnědák stáje Monte Negro King Heart v sedle s Jaroslavem Línkem. „S dvouletými je to hodně těžké, u nich je to jednou nahoru a podruhé dolů, proto se moc nedalo zjistit o formě koní. Po minulém startu šel náš ještě nahoru, tak jsem si myslel, že by to mohlo být dobré. Ještě není tolik vycválaný, proto měl jít zezadu a námi vybraný žokej předvedl excelentní výkon,“ chválil Jaroslava Línka trenér Radek Holčák. Na druhém místě dokončil také podruhé startující Let Fire s Thulliezem a trojici nejlepších doplnil český odchovanec Finios.

Velkou pozornost přitahoval EJC Lokotrans Middle na 1800 metrů s jedenáctkou startujících. Je lepší Venillia nebo Dally Hit? Zopakuje bělka stáje Orling výkon z první srpnové neděle z Karlových Varů? Co předvedou ostřílení Ideal Approach a Ventaron? Takové a další otázky se vznášely vzduchem před druhým vrcholem odpoledne. Výsledek? Vítězství Venillie o tři čtvrtě délky. V jedenáctém životním startu se posedmé prosadila a stále platí, že nebyla horší než třetí. Letos z pěti startů vyhrála čtyřikrát. „Byl to předposlední nebo poslední start v kariéře, uvidíme, jak na tom bude. Ten poslední bude Velká cena Prahy nebo Cena prezidenta, jsem moc ráda, že se dokázala prosadit,“ říkala nadšená trenérka Martina Růžičková. Na druhém místě doběhl Ideal Approach, který má letos také výbornou formu. Z šesti startů dvakrát vyhrál, třikrát byl druhý a jednou třetí. Především ve Francii startující Ventaron uzavřel trojici nejlepších.

Tradičním vrcholem Evropského poháru žokejů je EJC Leram Million na 1400 metrů. Stejně jako v loňském roce byly i letos startovní boxy zaplněné do posledního místa. Jedenácti starším účastníkům se postavila pětice tříletých. Starým známým z českých drah se moc nedařilo. Gold Evasive, Zock ani vítězka z Mostu minulý týden Benidiction na dotaci nedosáhli, zatímco především ve Francii startující Ultimate Fight a Troizilet zářili. Obsadili první dvě místa. Ultimate Fight se objevil na čele už dvě stě metrů před cílem a vyhrál suverénně o dvě délky. „Když jsem viděl stav dráhy, tak jsem měl strach, jestli to zvládne, ale před dostihem mi řekl žokej Vincent Cheminaud, že to bude v pohodě a nemám se bát,“ sdělil po doběhu spokojený trenér Zdeno Koplík. Cheminaud dovedl Ultimate Fighta k vítězství už v červenci v Chantilly, v Praze ukázali, že si spolu rozumí. Třetí místo bral český odchovanec Lagaro, který přece jen vylepšil náladu trenéra Ludvíka Harise při zklamání z výkonu Benidiction.

Největší překvapení se odehrálo v EJC Trade Fides Long – 39. Velké ceně českého turfu. Před týdnem pětiletý ryzák Eskerkhan v Mostě zklamal, ale ve Velké Chuchli to byla úplně jiná písnička. Kdo svěřenci Arslangireje Šavujeva věřil, musel se tetelit štěstím, neboť irský odchovanec byl nabízen 30:1. „Myslel jsem si, že může být tak do třetího místa, ale svým výkonem mě překvapil. V Rusku běhal na tvrdém písku, zatímco v Mostě byla pružná dráha a nelíbilo se mu běžet z kopce. Dneska mu všechno sedlo, ale stejně to ještě nebylo ono,“ sděloval po dostihu Šavujev. Sedmiletý Autor se opět vrátil k aktivní taktice a výsledkem bylo druhé místo o nos před Felixem, nejlepším z trojice tříletých koní.

Zbývá doplnit trojici vítězů rámcových zkoušek. Na 1400 metrů se prosadil po třech letech osmiletý Lafranco s Jaromírem Šafářem, na 3200 metrů vybojovala první životní triumf Snezenka s Davidem Liškou, kterou o půl hodiny později napodobila Last Opera Song s řeckým multišampionem Panagiotisem Dimitsanisem.

(bda)

Zpět na výpis