Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Získejte více
registrujte se!

Menu

Fashion Queen odpálila německou klasickou radost

7. 5. 2017  |  18:50

Otázka před prvním klasickým dostihem sezóny zněla, prosadí se Polyanta nebo z Drážďan cestující listed vítězka Fashion Queen. Prvně jmenovaná oslovila sázející výborným výkonem v Memoriálu Rudolfa Deyla, znalci německých reálií tvrdili, že kurz na vítězství Fashion Queen je dárkem sázejícím. Bitva dvou skvělých klisen zvedla diváky ze sedaček chuchelské tribuny a nakonec ve prospěch německé klisny rozhodlo půl délky. Světlovlasá trenérka Claudia Barsigová měla široký úsměv a společně s ní početný tým fandů, který ze Saska dorazil klisnu podpořit.

Mnohokrát se přeme, zda mají naše klasické zkoušky úroveň listed klání na západ od našich hranic. Letošní Jarní cena klisen ukázala, že se s nimi mohou směle měřit. Fashion Queen musela ukázat vše ze svého arzenálu, aby se před Polyantu dostala, navíc se prosadila v rekordním čase dostihu. O pět setin vylepšila maximum Ajanty, vítězky první sezónní klasiky z roku 1993.

Stejně jako před čtyřmi týdny se snažil rozjet dostih podle svého žokej Petr Foret, ale po dvou stech metrech vzal otěže dostihu do svých rukou Jiří Chaloupka s Johankou. Přidal na tempu a pole klisen se roztáhlo. Po vytočení do cílové roviny zaútočila Polyanta a zdálo se, že soupeřky nenajdou odpověď. Fashion Queen byla v tu chvíli v zadní části pole, ale Piechulek dobře načasoval finiš. Každým cvalovým skokem se k vedoucí klisně blížil a zhruba padesát metrů před cílem se dostal před ní. Německá radost mohla vytrysknout naplno. Popáté od roku 1993 vyhrála Jarní cenu klisen návštěvnice od našich západních sousedů. „Byl to pro ni první letošní start, ale ukázala svou třídu,“ usmíval se žokej René Piechulek, který se poprvé v kariéře představil českému publiku.

Dostihová stáj Pegas vyhrála první klasiku v moderních dějinách třikrát, ale nikdy se to nepodařilo po triumfu v Memoriálu Rudolfa Deyla, tento double stále chybí. Loni chybělo Sedmikrasce na Partyday tři čtvrtě délky, letos Polyantě ještě o čtvrt délky méně. „Ke všem startujícím jsme měli respekt, nejen ke klisně z Německa, která vyhrála blacktype dostih. Poděkovat musím žokejovi, opět podal výborný výkon, možná nastoupil moc brzy, ale to jsou kdyby, a na to se v dostizích nehraje. Potvrdili jsme vítězství z předzkoušky a všechny ostatní klisny z českého tréninku zůstaly za námi,“ sděloval trenér Dalibor Török. Dalším cílem hnědka reprezentující bíločervené barvy bude Oaks v červenci v Karlových Varech.

Otazníkem byla také forma nejúspěšnější dvouleté klisny loňské sezóny, Sašy. Zimní přestávku neměla kvůli zdravotním trablům ideální, ale realizační tým ji v mezích možností připravil velmi dobře. V závěru dostihu zabojovala a dostala se před Coffolu na třetí místo. Pátá a šestá pozice patří českých odchovankyním Johance a Katarině, které kromě dotace získaly i majitelské prémie. Nejnižší honorář si vybojovala Chica Querida. Sázkové preference před dostihem byly velmi podobné doběhu na dostihové dráze.

V polovině rámcových klání jsme zaregistrovali první životní triumfy. Na úvod programu se při debutu prosadil tříletý Irando s Pavlínou Filipovou. Deváté životní vystoupení proměnil v triumf čtyřletý Marionel, stejně starý Ondreáš čekal na první plná zásah ještě o dva starty déle a mezi nezvítězivšími tříletými vytrvalci měl nejvíce sil Evžen. Double slaví trenérka Ivana Pejšková. Ve dvojkovém handicapu na 1800 metrů se prosadila sedmiletá Indian Lass s Janem Vernerem a potvrdila výbornou formu svěřenců Jaroslava Jelena, ti letos na jaře vyhráli již třikrát.

(bda)

Zpět na výpis