registrujte se!

Menu

Helena Vocásková sesadila Váňu, hlavní dostih vyhrál Starbuck

4. 11. 2017  |  19:08

První listopadová sobota patřila loučení s překážkovou sezónou na českém území. Rozhodovalo se o tom, kdo se stane nejlepším překážkovým trenérem roku 2017, neboť o korunovaci Marcela Nováka nejlepším překážkovým jezdcem již bylo rozhodnuto dříve. Předposlední bod programu rozhodl o vítězství Heleny Vocáskové v šampionátu. Na rovinách je téměř rozhodnuto o šampionském titulu pro trenéra Ludvíka Harise, ale v jezdeckém hodnocení zuří bitva mezi Janem Rájou a Jaromírem Šafářem o post jezdecké jedničky, v Kolesách tahal za delší konec provazu Šafář.

Šafář – Hurt Již několik sezón působí žokej Jaromír Šafář jako stájová jednička u Tomáše Hurta v benešovském Černém lese. Právě tato spolupráce vrátila Šafáře na první místo průběžného hodnocení jezdeckého šampionátu. V prvním bodě programu svedli Šafář s Rájou dramatický souboj až k cílovému mezníku. Nakonec o pouhý nos vyhrál Šafář v sedle šestiletého Best Boxe a na druhém místě skončil Mizuri s Rájou. O hodinu později dovedl Šafář k prvnímu životnímu vítězství tříletého ryzáka Daltona, a tak před sezónním finále v Mostě vede Jaromír Šafář šampionát o jeden triumf před Janem Rájou, ale druhý jmenovaný má k dispozici o jedno druhé místo více, a hlavně má nepřekonatelně více třetích míst.

Vítězné loučení Francouzský rodák Tulum absolvoval první tuzemský start koncem května roku 2008 ve Slušovicích. Tehdy v sedle s Jiřím Chaloupkou předběhl pouze jednoho soupeře. Po 75 startech a 14 triumfech se loučí s kariérou, ve které majitelům udělal hory radosti a zapsal se i do historie. Dokázal vyhrát na pěti tuzemských drahách (Most, Karlovy Vary, Brno, Slušovice a Kolesa). ve Dvorskách vyhrál dokonce šestkrát rovinový vrchol programu, jarní, letní nebo podzimní míli. Vrcholné chvíle kariéry zažíval v letech 2011 a 2012. V červenci 2011 vyhrál při slovenském derby-dni Cenu Myse na 1000 metrů a v květnu následujícího roku se prosadil zatím jako jediný v Česku připravovaný kůň ve švýcarském rovinovém dostihu. O loučení Tuluma se hovořilo již několikrát, před startem v Kolesách to bylo na 99,9 procenta. Triumf stylem start-cíl jen podtrhl výjimečnou kariéru koně reprezentujícího Syndikát 2007 a připravovaného trenérem Zdeňkem Mimrou.

Marcel jede Poslední dostihové dny to byl velký koncert nového šampióna překážkových jezdců Marcela Nováka. Ve Slušovicích zapsal dvě výhry ze tří startů, v Mostě jednu výhru ze dvou představení a v Kolesách dvě vítězství ze čtyř startů. Nejprve dovedl k jistému tří délkovému vítězství pětiletou hnědku Cherries a o půl hodinu později vyhrál hlavní bod programu, Cenu Jockey Clubu ČR na 4000 metrů, v sedle osmiletého hnědáka Starbucka. Svěřenec Pavla Polese nesl sice nejvyšší váhu, proto Novák zvolil střídmý průběh dostihu ze středu pole, ale v závěru si Starbuck doběhl pro druhé letošní vítězství z osmi startů. V překážkách se prosadil celkově počtvrté, dvakrát vyhrál v Česku a dvakrát v Polsku. Marcel Novák letos vyhrál 31 dostihů ze 129 startů (úspěšnost 24 %). Konec programu už tak radostný nebyl, neboť v klání přes proutěné překážky pro tříleté měla Bela Bonita v sedle s Novákem ošklivý pád, ze kterého se po dlouhých minutách vzpamatovala, ale jezdec odřekl angažmá v závěrečném bodu programu.

Šampiónský titul pro Helenu Vocáskovou Jednou z nejsledovanějších otázek překážkového loučení v Kolesách byla, kdo se stane překážkovým trenérem šampiónem. Helena Vocásková nebo Josef Váňa? Trenérka z Němčic to měla před závěrem sezóny lépe rozehrané a zásluhou tříleté hnědky Famous Valley, která vyhrála proutěnky pro tříleté, dotáhla letošní snažení k vítěznému konci. Překážkový trenér šampión se mění po dlouhých 23 letech. V roce 1994 vyhrál šampionát Čestmír Olehla a následovalo 22 vítězných let Josefa Váni. Helena Vocásková loni vyhrála rovinový šampionát, letos se prosadila v tom překážkovém. Velkou zásluhu na tom má jezdec Sertaš Ferhanov, pracovní jezdec Josefa Váni, ale v dostizích byl k vidění především v sedlech svěřenců trenérky Vocáskové. Její svěřenci letos vyhráli na šesti drahách (Pardubice 9x, Velká Chuchle a Mimoň 2x, Kolesa, Karlovy Vary a Most 1x).

Double na třetí místo Druhým překážkovým jezdcem, který mohl oslavit v Kolesách dvě vítězství se stal Josef Bartoš. V prvním krosu programu na 3700 metrů vedl poprvé v Česku startujícího pětiletého ryzáka Tamase a díky dobrému vytočení do roviny se svěřenec Jany Novákové prosadil. Druhou čárku a celkově letos na českých drahách jedenáctou přidal Bartoš v posledním dostihu se čtyřletým ryzákem Lamumem. Ten se na dostihové dráze představil po jedenácté a poprvé vyhrál. Díky tomuto vítězství se Bartoš dostal na třetí příčku jezdeckého překážkového šampionátu, která s sebou přináší i finanční ohodnocení.