Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Získejte více
registrujte se!

Menu

Hlavní bod pardubického loučení pro Turduse

27. 10. 2018  |  17:32

Typické podzimní počasí udělalo kulisu letošnímu dostihovému loučení na pardubické dráze, které nabídlo sedm dostihů. Pozornost byla upřena především na Cenu města Pardubic, alias závěrečnou steeplechase na 4200 metrů. Roli favorita splnil sedmiletý hnědák Turdus s Lukášem Matuským, když o půl délky porazil dobře jdoucího Dulcar de Sivolu s Josefem Borčem. V průběhu dne se dvakrát prosadili žokejové Sertaš Ferhanov a Marcel Novák a trenéři Helena Vocásková a Stanislav Popelka.

Lukáš Matuský v sedle svěřence trenérky Hany Kabelkové zvolil aktivní taktiku, po většinu času cválal před svými soupeři, ale při výběhu na travnatý ovál se zdálo, že Turdus ztrácí. „Nechal jsem ho odpočinout a potom ukázal svou třídu,“ sdělil spokojený žokej Lukáš Matuský. Před posledním skokem opět vrátil Turduse do boje o prvenství a po boji s Dulcar de Sivolou oslavil druhé letošní vítězství. Prosadil se při prvním dostihovém dni v květnu v Pardubicích a také při tom závěrečném.

Dulcar de Sivola uzavřel první rok v českém tréninku druhým místem, stejně se prezentoval při premiéře koncem května. Trojici nejlepších doplnil nejstarší účastník dostihu, dvanáctiletý bělouš Ter Mill.

Závěrečný dostihový den mohl výrazně napovědět, jak dopadnou překážkové šampionáty. Mezi jezdci se situace nezměnila. První dva dostihy vyhrál přesvědčivě Sertaš Ferhanov se svěřenkyněmi trenérky Heleny Vocáskové, Gold Havanah a Merellou. První jmenovaná se poprvé představila na skocích, druhá při třetím překážkovém startu poprvé vyhrála. Marcel Novák opověděl Ferhanovovi stejnou mincí ve třetím a čtvrtém dostihu. Nejprve byl sedle čtyřletého Mansura a následně o rok staršího Zatara. Před závěrečnou devítkou překážkových dostihů vede bulharský rodák před Marcelem Novákem o tři triumfy a šampiónský titul má na dosah. Pardubický šampionát už Ferhanov vyhrál, neboť letos vyhrál na centrální překážkové dráze desetkrát.

Trenérský šampiónský double má velice blízko Helena Vocásková. Díky triumfům zmiňovaných klisen má k dobru na Josefa Váňu pět vítězství, a to se zdá být pro mnohonásobného šampiona nedostižné. Navíc před Váňu se dostal v celostátním hodnocení Stanislav Popelka, který oslavil dvě vítězství. Na distanci 4000 metrů první životní triumf vybojoval pětiletý Shegerton s Markem Stromským a na závěr programu se prosadil ostřílený Lord Jagmin s Janem Odložilem. Právě vítězství Lord Jagmina rozhodlo o tom, že se stal Stanislav Popelka nejlepším trenérem pardubického závodiště. V jeho prospěch rozhodla třetí místa před Helenou Vocáskovou, oba vyhráli devětkrát. Josef Váňa v Pardubicích posbíral „pouze“ tři druhá místa zásluhou East Rivera, Mazhilise a Silk.

(bda)

Zpět na výpis