Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Získejte více
registrujte se!

Menu

Hvězdy sezóny 2015

30. 1. 2016  |  22:00

Tradiční součástí Galavečera českého turfu je vyhodnocení nejlepších koní uplynulé sezóny na základě ankety pořádané Jockey Clubem České republiky. Na sklonku roku hlasovalo 80 osob v každé kategorii, a kdo si odnesl ocenění z Národního domu na Vinohradech?

Hvězdy sezóny 2015

Kůň roku 2015

Nejlepší tříletý hřebec

Touch of Genius (IRE)

Galileo – Festoso (Diesis)

Hnědák, Statek Blata Český Ráj trenér Josef Váňa, chovatel Festoso Syndicate

Akvizice stáje Statek Blata Český Ráj stála ve dvou letech u francouzského šampióna André Fabreho, ale na dráhu se nedostala. V Česku Touch Of Genius ukazoval talent prakticky od prvních krůčků. Na rozdíl od stájových kolegů ale začínal rovnou na delších distancích. Debutoval třetím místem v dobře obsazeném dostihu v Karlových Varech a z řad nezvítězivších se vyčlenil v polovině května v Praze. Po čtvrtém místě ve Velké červnové ceně zvítězil drtivým finišem v Českém derby a v létě si připsal také Slovenské derby. V St. Legeru finišoval třetí za Sanokem a Amga River. Poprvé proti starším koním nastoupil v EJC Long, kde jeho stálého jezdce Jaromíra Šafáře nahradil Filip Minařík. Výsledkem bylo čtvrté vítězství sezóny a “skalpy” hvězd jako Autor, Meandre, Aztek či Donn Halling.

Nejlepší kůň českého chovu

Aztek

Moonjaz - Apaska (Scater)

Ryzák, Dr. Charvát, trenér Tomáš Váňa, chovatel František Vocásek

Elitní tuzemský vytrvalec obhajující titul Nejlepší kůň českého chovu do loňské sezóny vstoupil dvěma jedničkovými triumfy v Memoriálu V. Smolíka a chuchelském Zlatém Poháru, čímž natáhl sérii jedničkových vítězství z předcházející sezóny na čtyři. První porážka po bezmála deseti měsících přišla v červenci v bratislavském Zlatém poháru, kde finišoval druhý, následovalo třetí místo ve Velké Ceně českého turfu a páté v EJC Long. Do vítězných kolejí se vrátil obhajobou triumfu v Ceně prezidenta, avšak sezónu smolně zakončil ztrátou jezdce těsně po startu v listopadovém listed v Drážďanech.

Nejlepší dvouletý hřebec

Lagaro

Dalghar - Lady Kristinne (Night Shift)

Hnědák, DAR, trenér Allan Petrlík, chovatel Acton s. r. o.

Svěřenec Alana Petrlíka ve své premiérové sezóně nastoupil ke třem startům a ani v jednom z nich nenašel přemožitele. Životní debut absolvoval začátkem záři v chuchelském dostihu třetí kategorie, který opanoval jistě o půl délky navzdory konkurenci rozběhaných soupeřů. Koncem září následoval start v jedničkovém Gerschově memoriálu, jenž přetavil v další vítězství, tentokráte po boji o krk a sezónu v říjnu uzavřel triumfem v nejvýznamnějším tuzemském dostihu pro dvouleté - Ceně zimního favorita, když po tuhém boji o půl délky zdolal Montjeu Third.

Nejlepší dvouletá klisna

Skara (IRE)

Clodovil – Stravina (Platini)

Černá hnědka, Stáj Charvátová, trenér Pavel Tůma, chovatel M. Seeber

Debut si klisna malého vzrůstu odbyla v Simsonově ceně v rámci derby-dne ve Velké Chuchli, osmi soupeřům nedala šanci a o dvě délky zvítězila. V sedle byl Jan Verner. Druhé vystoupení naplánoval trenér do Karlových Varů, do Ceny Masise na 1200 metrů. Pod Bajuržanem Murzabajevem nezaváhala a lehce o pět délek zvítězila. Už tehdy se o ní začalo spekulovat jako favoritce Ceny zimní královny. Koncem září v Karlových Varech dovršila vítězný hattrick, když pod Jaroslavem Línkem vyhrála Cenu zimní královny o více než dvě délky.

Nejlepší tříletá klisna

Amga River (IRE)

Dylan Thomas – Meshhed (Gulch)

Hnědka, Valentin Buchtojarov, trenér Arslangirej Šavujev, chovatel Indivision Meshhed

Svoji pouť sezónou 2015 začala Amga River již první dubnovou neděli, kdy ve čtvrté kategorii obsadila čtvrté místo. O dva týdny později se vyčlenila ze zástupu nezvítězivších a v Jarní ceně klisen obsadila sedmé místo. V Mostě vyhrála Frankenbergerův memoriál a ve Velké červnové opět obsadila sedmé místo. Trenér Šavujev ji raději poslal cestou pro klisny a ta se mu vyplatila. Vyhrála trial na Oaks ve Velké Chuchli a následně také klasiku v Mostě v nejtěsnějším doběhu moderní historie. V St. Legeru obsadila druhé místo za Sanokem a sezónu uzavřela čtvrtým místem v Ceně prezidenta.

Nejlepší starší kůň a nejlepší vytrvalec

Trip To Rhodos (FR)

Rail Link – Tropical Mark (Mark Of Esteem)

Hnědák valach, Dr. Charvát, trenér Pavel Tůma, chovatel E.A.R.L. Haras Saint James, Y. Elliot

Ani ve svých šesti letech neslevil Trip To Rhodos nic ze své mezinárodní výkonnosti. Ve střední Evropě se ukázal jen při svém debutu, když lehce o 2 3/4 délky ovládl Velkou cenu Slovenska v Bratislavě. Koncem června finišoval po nešťastném průběhu třetí v listed Langer Hamburger v rámci německého derby-mítinku a uprostřed prázdnin podlehl jen o krátkou hlavu pozdějšímu gr.1 vítězi Mille Et Mille v Prix du Carrousel (L). Druhé vítězství sezóny přidal v listed Mercedes Benz Steherpreis při „velkém týdnu“ v Baden Badenu a na podzim se po roce opět zúčastnil „Arc mítinku“ v pařížském Longchamp a výsledkem bylo jeho první dotované umístění na scéně grupy 1. V Qatar Prix du Cadran na 4000 metrů ho Cristian Demuro dovedl na čtvrté pozici.

Nejlepší sprinter

Mikesh (IRE)

Majestic Missile - Avena Sativa (Polish Precedent)

Hnědák, Kelso Stables, trenér Tomáš Šatra, chovatel Kevin Foley

Obhájce titulu pro nejlepšího sprintera se v rámci loňské kampaně na dráze objevil celkem devětkrát. Hned svůj první start v Gomba handicapu proměnil ve vítězství, na které navázal řadou umístění v jedničkových dostizích nejen v tuzemsku, ale i v Německu. Cenné je zejména třetí místo z berlínského listed Hoppegartener Sprint – Cup a šesté místo z největšího německého sprinterského dostihu Gr. 2 Goldene Peitsche v Baden Badenu.

Nejlepší mílař

Chardonney Tcheque (FR)

One Cool Cat – Genevale (Unfuwain)

Hnědák, Dr. Charvát, trenér Tomáš Šatra, chovatel Daguzan-Garros M., Rolling Hills Farm

V souvislosti s bratrem neméně hvězdného Shamalgana byla v minulosti spojena řada mýtů, Chardonney Tcheque je však jeden po druhém vyvrací. Když v roce 2010 vyhrál Cenu zimního favorita, mluvilo se o tom, že potomci plemeníka One Cool Cata bývají předčasně vyspělí a jejich kariéry mívají krátké trvání. Chardonney Tcheque však v plném zdraví absolvoval již svou šestou sezónu, zkompletoval 16 vítězství z 32 startů. V uplynulé sezóně skoncoval i s pověrou, že je jarním koněm, který na podzim „neumí“ – připsal si Českomoravskou cenu a druhé místo v nejlukrativnějším dostihu podzimu EJC Million. Předtím zvládl hattrick Velká květnová cena, Tattersalls Mile a Bratislavská míla. Nepohnul jen s jediným klišé – že se mu tradičně nedaří ve Velké ceně Prahy. Letos v ní doběhl čtvrtý.

Nejlepší proutěnkář a steepler

Fafintadenient (GB)

Sakhee – Sentee (Montjeu)

Hnědák, Statek Chyše-Váňa, trenér Josef Váňa, chovatel Azienda Agricola Francesca

Potomek godolphinského vítěze Prix de l’Arc de Triomphe 2001 Sakheeho připravovaný nejúspěšnějším tuzemským překážkovým trenérem Josefem Váňou loni startoval celkem sedmkrát. Sezónu zahájil třemi starty ve steeplechase ve Francii, z nichž vytěžil vítězství a druhé místo na závodišti v Auteil, následovala trojice startů na proutěnkách, když nejprve v srpnu obsadil třetí místo v provozním dostihu v Meranu, aby posléze v září nejprve ovládl nejdelší tuzemský dostih přes proutěné překážky Zlatý pohár EŽ Praha a poté i meranské Gd-1 Gran Corsa Siepi di Merano. Na závěr sezóny si pak suverénně podmanil i nejlépe dotovanou klasickou steeplechase u nás – I. ročník Velké národní steeplechase ve Velké Chuchli.

Zpět na výpis