Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Získejte více
registrujte se!

Menu

Jedničkové vrcholy pro Touch of Genia a Be Mastera

12. 5. 2018  |  17:29

Podruhé se v sobotu otevřely brány mosteckého hipodromu a osmibodový program nabídl celkem osm položek, šest rovinových a dvě překážkové. Vrcholy byl určeny pro vytrvalce. Starší vytrvalci se představili v Memoriálu Vlastimila Smolíka, a adepti na start v Českém derby změřili síly v Memoriálu dr. Frankenbergera.

Na start Smolíkova memoriálu se postavila dvojice vítězů derby, Touch of Genius a Joseph. Orámovali doběh prestižní zkoušky. 2400 metrů dlouhý dostih mazácky rozjížděl David Liška v sedle Montjeu Thirda. První dvě třetiny dostihu nebyly příliš rychlé, úprk byl k vidění až v oblouku před cílové a v samotné cílové rovině. Montjeu Third všechny ataky odrážel, ale nakonec se musel sklonit před Touch of Geniem, který z posledního místa předvedl údernou koncovku a o hlavu zvítězil. Naplno se prosadil opět po dvou letech. Koncem dubna 2016 vyhrál v Miláně a pokud mu vydrží zdraví zavítá na San Siro opět. „Chtěli bychom sním startovat v červenci v dostihu grupy 2, ale záleží na jeho zdraví. Přípravný dostih je v Miláně na programu 10. června,“ sdělil majitel Josef Dufek, který vítězství mohutně oslavoval. Úsměv na tváři zářil i žokeji Jaromíru Šafářovi, který se objevil v sedle potomka Galilea poprvé od srpna 2015. „Věděl jsem, že musím udržet co nejdéle pevné nervy, protože mám nejlepšího koně v poli. Na myšlenku se mi v cílové rovince otvíral prostor a dokázali jsme toho využít. Moc jsem tomu nevěřil, že bychom mohli zvítězit. Dneska ukázal, že je na tom možná lépe, než byl ve třech letech.“ Trojici nejlepších doplnil Fantasticadventure.

V souboji tříletých se po roce opět prosadily barvy stáje Jiřího Charváta. Na českého odchovance Josepha navázal francouzský odchovanec Be Master, který v Mostě absolvoval čtvrtý životní start. Loni doběhl dvakrát čtvrtý, letos dvakrát zvítězil. Zatímco před čtyřmi týdny ve Velké Chuchli se jednalo o rámcový dostih čtvrté kategorie, tentokrát se prosadil mezi elitou. „Je to dobrý kůň, ale takto by měl vypadat v červnu nebo v červenci po derby. Ve srovnání s Josephem je přece jen poctivější. Joseph byl schopen v práci někoho porazit, ale za tři dny už se všemi prohrál. Tento vyhrál v práci, ale i o tři dny později,“ vysvětlil trenér Pavel Tůma. „Vím, že jsou to tříletí, ale jsou to pozdní koně, měli by běhat až na podzim,“ mrzí Tůmu. O tři čtvrtě délky na druhém místě doběhl King Heart, papírový favorit dostihu. První čtyřstovku zvládl na prvním místě Forever Dry, ale před výběhem na protilehlou už byl na první místě King Heart a zavedl pole do cílové roviny. Volného místa na bariéře využil Be Master a prosadil se. Třetí proběhl okolo cílového mezníku Forever Dry, stájový kolega Touch of Genia. Letošní ročník Memoriálu dr. Frankenbergera byl pěkný kvapík a vyústil v rekord dostihu, 2:05,66.

Od roku 2000 se konal v sobotu na mosteckém hipodromu 18. ročník Memoriálu dr. Frankenbergera. Čtyři vítězové se na startu derby neobjevili, sedmkrát vítěz dokončil mezi nejlepšími pěti a třikrát dokonce vyhrál. V šesti případech se vítěz na startu derby objevil, ale dokončil na 11. až 15. místě. Jaký bude osud Be Mastera, do jaké kategorie se zařadí? Sám trenér nemá o dalším startu jasno. „Nevím, kde bude startovat, s majitelem jsem dlouho nemluvil,“ jen prohodil Pavel Tůma.

Slunečný dostihový den přál nízkým startovním číslům, čtyřikrát se prosadil nositel toho nejnižšího a dvakrát kůň s číslem 2. Pětkrát byl rozdíl mezi prvními dvěma koňmi do jedné délky a třikrát více. Na překážkách vyhrál o deset délek Rabbit Libretist a na rovině o sedm Ocara. Naopak nejtěsnější vítězství si připsal Simon Set o pouhý nos před Lamumem v překážkách na 3800 metrů.

(bda)

Zpět na výpis