Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Získejte více
registrujte se!

Menu

JUDr. Marián Šurda šedesátníkem

9. 5. 2018  |  09:36

Ve středu 9. května se dožívá významného životního jubilea JUDr. Marián Šurda, generální sekretář K. M. E. T. u a dlouholetý ředitel Závodiska s. p., slovenské dostihové autority. Rodák ze Zlatých Moraviec měl ke koním vždy blízký vztah. Dětství prožíval v Topolčinkách, kde v místním hřebčíně pracoval jeho otec jako ošetřovatel. Vztah k dostihům formovali tehdejší osobnosti Dominik Pružinský, František Hrúzik, Jozef Varga, Milan Alakša, Rudolf Gašpar, Jozef Haspra, Jaroslav Bartoněk, a především vedoucí chovu koní topolčianského hřebčína Jozef Mandelík.

Marián Šurda šedesátníkem

Právě Mandelík doporučil 21letého Mariána Šurdu řediteli Státního závodiště v Bratislavě Ing. Pavlu Žikavskému, a ten jej 1. července 1979 zaměstnal. Právě tandem Žikavský – Šurda se zasloužil o realizaci dlouhodobého snu, „trvalého“ dostihového provozu na Slovensku a také založili jeden z nejprestižnějších středoevropských dostihových dní, Turf gala, jehož 40. ročník se uskuteční letos 3. června.

V červenci 1989 se stal Marián Šurda ředitelem Závodiska a svou funkci vykonával až do listopadu 2016. Po rozdělení federace v roce 1993 zajistil Marián Šurda projekt samostatného dostihového provozu s důrazem na rovinové dostihy a pět klasických dostihů. Zakladatel slovenské dostihové moderny dokázal získat pro působení na dráze ve Starém háji velké osobnosti evropského turfu jako Lester Piggott, Cash Asmussen, Pet Eddery, Michael Kinane, Olivier Peslier, Lanfranco Dettori a mnozí další.

V současnosti působí Marián Šurda jako generální sekretář K. M. E. T. (Konference středoevropského turfu), opět aktivně rozvíjí svou činnost, a spolupracuje s Jockey Clubem České republiky, který se snaží využít jeho mimořádné erudice v oblasti dostihového provozu.

Nekompromisnímu perfekcionistovi, neúnavnému propagátorovi dostihového sportu a publicistovi přejeme do dalších let především hodně zdraví a řadu realizovaných myšlenek!

za Jockey Club České republiky 
Martina Krejčí

Zpět na výpis