Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Získejte více
registrujte se!

Menu

Karlovarské show skvělé klisny

6. 8. 2017  |  21:50

Tmavý hnědák Aldar měl dát zapomenout v hlavním bodě karlovarského programu, Ceně města Karlovy Vary – Memoriálu Josefa Dolejšího na 2000 metrů, na červnovou prohru s Phu Haiem na míli v rámci letošního derby-dne. Žokej Jaromír Šafář se snažil o velmi dobrý výsledek, ale marně. Suverénkou dostihu byla Venillia, bílá hvězda stáje Orling. Už když koně probíhali okolo distančního mezníku bylo jasné, že podruhé v novodobé historii vyhraje klisna. Sázkové kurzy na závodiště lehce favorizovali Aldara, ale klisna byla jen desetinku za ním. Protože od triumfu hvězdné klisny, která si vysloužila dokonce prestižní ocenění Kůň roku 2016, uteklo dvanáct měsíců pokusíme se v následujících řádcích o malé srovnání.

Věk Dally Hit nastupovala na start prestižního dvoukilometrového klání ve věku pěti let a byl to pro ni 27. životní start a připsala si sedmé vítězství. Venillia je v letošním roce čtyřletá a na karlovarské dráze absolvovala desáté vystoupení a vyhrála pošesté. Obě klisny se narodily v dubnu, Dally Hit pátý dubnový den, Venillia o jedenáct dní později.

Handicap Zde jsou obě klisny nastejno. Před startem v Ceně města Karlovy Vary měly známku 79,5. Loňskou sezónu začala Dally Hit se známkou 77, po triumfu v Ceně Nory Jeane dostala 79,5 a po vítězství na Hipodromu Holoubek dostala 83. Maximální známky dosáhla Dally Hit loni po druhém místě v listed dostihu v Drážďanech, kdy dostala 85,5. Venillia vyhrála loni jako tříletá a začala se známkou 62, po třetím místě v Jarní ceně klisen dostala 73,5, následovalo malé zhoršení, ale od Oaks si drží 75 a více. Známka 79,5 po Letní ceně klisen byla zatím maximem pro Venillii, ale v pondělí odpoledne tomu bude zcela jistě jinak.

Náskok před druhým Dally Hit v loňském roce vyhrála o propastných jedenáct délek, na druhém místě loni finišoval Aldzarb trenéra Šavujeva. Tento kůň byl letos opět na startu, doběhl třetí a Venillia mu nadělila sedm délek. Zajímavé je, že loni i letos nastupoval Aldzarb do dostihu s handicapem 82. Letos Venillia vyhrála o pět délek před tréninkovým partnerem Aldzarba, Aldarem, ten šel do dostihu se známkou 85.

Čas U tohoto údaje ještě musíme zmínit stav dráhy. Loni se běželo na dráze o hodnotě 5,0 - měkká, letos bylo naměřeno 4,2 - pružná. Loni Dally Hit vyhrála v druhém nejpomalejším čase od roku 2004 – 2:10,47. Letos Venillia vyhrála v rekordu dostihu – 2:04,01, o patnáct setin vylepšila čas Lysyana z roku 2015. Třetím koněm, který zvládl dva kilometry v Karlových Varech pod 2:05, byl v roce 2012 Green Destiny – 2:04,97.

Před dostihem mluvila trenérka Martina Růžičková o tom, že by ráda poměřila síly právě s Dally Hit. Uvidíme, zda v následujících týdnech k souboji těchto skvělých klisen dojde. Dally Hit by se měla představit příští týden v Berlíně a uvidíme, do jakého tuzemského dostihu ještě zamíří. U Venillie stále platí, že v případě poklesu formy, její kariéra končí a půjde si plnit mateřské povinnosti. Letošní Cena města Karlovy Vary byla čtrnáctou v novodobé historii, teprve podruhé vyhrál český odchovanec. Poslední červencový den roku 2011 se prosadil Starfighter a letos Venillia, odchovankyně Olinku, paní Duškové.

V sedle Vinili byl Milan Zatloukal a bylo to pro něj třetí vítězství v tomto dostihu. V roce 2011 vedl Starfightera a o rok později Green Destinyho. Zatloukal tak vyrovnal bilanci Jiřího Chaloupky, vítěze z let 2005, 2007 a 2010.

Nyní ještě ve zkratce k rámcovému dění. Ve Velké ceně BBAG na 1600 metrů se prosadil tříletý Duke of Darhorse, zbylá trojice doběhla v rozmezí hlavy. Vítězství v Ceně společnosti BBAG na 2000 metrů si zopakoval loňský triumf tmavý hnědák Linngar v sedle s Janem Rájou. Dostih pro amatérské jezdkyně přinesl triumf devítiletému Exchange z lotu trenéra Popelky v sedle se Švýcarkou Celine Weberovou. První životní triumfy si z Karlových Varů odvážejí tříletí Iman a Miss Mamool. V závěrečných překážkách se po boji o hlavu prosadil Aztek v sedle s Jiřím Kouskem.

(bda)

Zpět na výpis