Menu

Karlovy Vary: Jedničkové vrcholy pro Forever Dry a Sir Suna

5. 8. 2018  |  18:07

Pátý dostihový den na Hipodromu Holoubek v Karlových Varech-Dvorech nabídl dva jedničkové dostihy, oba na distanci 2000 metrů. V prvním, Velké ceně BBAG, se prosadil tříletý bělouš Forever Dry s Davidem Liškou a ve druhém Sir Sun s Jiřím Chaloupkou. Oba jezdci nosili růžovobílé barvy, prvně jmenovaný stáje Statek Blata Český ráj a druhý v posledních týdnech úspěšné stáje Lokotrans.

Kvintet koní ve Velké ceně BBAG zatočil do cílové roviny a na prvním místě byl bělouš Forever Dry, zhruba 400 metrů před cílem ztratil lícní beránek, a tak žák David Liška měl co dělat, aby ho kormidloval rovným směrem k cíli. „Byla to i moje chyba, mohl jsem si bič přehodit do druhé ruky,“ přiznával chybu mladý jezdec. Po doběhu mohl mít Liška přece jen úsměv na rtu. Po měsíci se dočkal opět vítězství. Od 10. června to bylo pro něj teprve druhé vítězství. Jedenadvacátým tuzemským triumfem si zlepšil osobní sezónní maximum. „Dostih byl v pohodě, problémy, byly až v cílové rovině,“ doplnil Liška.

Spokojen mohl být i trenér Josef Váňa, ten už chtěl bělouše Forever Dry směřovat do překážkových dostihů. „Měl startovat za dva týdny v Pardubicích, ale Ivan Janatka mě přemluvil, abych ho dal do tohoto dostihu. Konečně se dokázal prosadit i když je to jen mezi koňmi, kteří byli zakoupeni v Baden-Badenu,“ vysvětloval trenér. Triumf Forever Dry byl nejjasnější v průběhu celého odpoledne. Mezi vítězem a druhým Galisem byl rozestup dvou délek. Třetí okolo cílového mezníku proběhl Oriental Glory, který stále svému realizačnímu týmu nedělá radost.

Popatnácté v novodobé historii se Cena města Karlovy Vary běžela také jako Memoriál Josefa Dolejšího na distanci 2000 metrů. O půl délky vyhrál hnědák Sir Sun, pro kterého to bylo čtvrté životní vítězství. Trenér Luboš Urbánek se mohl usmívat. „Věřil jsem, v horkém počasí jsme ho moc nenaháněli, ale vím že na distanci 1800 až 2000 metrů není u nás moc koní, kteří by ho dokázali porazit,“ svěřil se spokojený trenér. Do sedla Sir Suna se vrátil Jiří Chaloupka, který ho letos vedl pouze při debutu ve Velké dubnové. „Proti dubnu je mnohem dál, tehdy byl takový ospalý. Dneska to bylo přece ne pomalejší, a tak tahal víc než obvykle. Celou cílovou rovinu jsem věřil, že vyhraje, ale nebylo to jednoduché, nakonec nás potlačil dobře finišující Cape Freedom,“ vrátil se k dostihu Chaloupka. V novodobé historii dostihu od roku 2004 vyhrál Jiří Chaloupka již počtvrté a je tedy nejlepším jezdcem dostihu v moderní historii.

Cape Freedom vybojoval druhý honorář o krk před Montjeu Third, který podle očekávání udával tempo dostihu a v cílové rovině se snažil svou pozici udržet. Tabuli doplnili Touch of Genius a Thisisthekey.

Rámcové dostihy lázeňského programu nabídly v drtivé většině vyrovnané doběhy. První tři body programu rozhodl pouhý krk. V Ceně společnosti BBAG potřetí za sebou vyhrál Linngar, ale tentokrát bylo vítězství nejtěsnější. Druhého Barabashe zdolal posledními cvalovými skoky. V dostihu pro amatérské jezdkyně překvapila Like a Trinity, která se téměř po deseti měsících vracela na dostihovou dráhu a o krk porazila Rolalizu. Ve třetím dostihu dokázal na červnový triumf navázat Mormill, když v závěru zdolal aktivního Katchabu.

Dostih na 2400 metrů přinesl nejtěsnější doběh celkově, neboť výrok cílové rozhodčí byl hlava – hlava – hlava. Nejlepší koncovku měl Tango Glinka před Eowyn a La Paix. Na závěr programu, v nejnižší kategorii, vyhrál Sorahho o tři čtvrtě délky před Chuan Che. Pro Sorahha to bylo druhé vítězství v řadě.