Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Získejte více
registrujte se!

Menu

Klasický triumf pro Sagara

14. 5. 2018  |  13:00

Vrcholem nedělního dostihového odpoledne na závodišti v Praze - Velké Chuchli byl druhý klasický dostih sezóny a první část klasické Trojkoruny Velká jarní cena. Roli desetinového favorita v ní potvrdil loňský zimní favorit a vítěz přípravného Memoriálu prof. Michala Sagar (ž. Mitchell), kterého pro DS Pegas Jiřího Trávníčka připravuje Dalibor Török. Favorit to však v dostihu vůbec neměl jednoduché a o triumf musel bojovat až do poslední chvíle - nakonec zvítězil po tuhém boji o krátkou hlavu před v sezóně debutujícím Forrest Gumpem (ž. Convertino) ze stáje Dr. Charváta. V rámcovém programu se dařilo žokejům Radku Koplíkovi a Vendule Korečkové, kteří vyhráli po dvou dostizích, každý z nich jednou na koni trenérky Heleny Vocáskové. Jarní klasické dostihy byly o víkendu na programu i v Bratislavě a v obou se radoval žokej Bajuržan Murzabajev v sedle koně připravovaného bošovickým lodivodem Václavem Lukou mladším – v tamní analogii naší Jarní ceny klisen se stylem start cíl prosadila Wild Love stáje Lokotrans Slovakia CZ a v obdobě Velké jarní ceny čerstvá akvizice v barvách stáje Leram Beau Massagot po boji o krátkou hlavu předčila dalšího českého nájezdníka Quintera (ž. Verner).

Do 97. ročníku Velké jarní ceny Pražské plynárenské (listed, 3 l. hř. a kl., 1 600 metrů, 550 000 Kč) odstartovalo jedenáct koní, přičemž diktování poctivého tempa se záhy chopil svěřenec Ludvíka Harise Black Bard v sedle s žokejem Janem Rájou. Ten přivedl pole startujících do cílové roviny a na špici dlouho odolával snaze soupeřů o jeho předstižení. V závěru se před něj dostal sázkový favorit Sagar (ž. Mitchell), který následně svedl strhující souboj o vítězství s Forrestem Gumpem (ž. Convertino) trenéra Pavla Tůmy. Sagar zvítězil po tuhém boji o krátkou hlavu před Forrestem Gumpem v novém rekordu dostihu 1:37,37, třetí s odstupem půl délky doběhl Mon Cheri (ž. Chaloupka), další dvě a čtvrt délky ztrácel čtvrtý Black Bard, tabuli s odstupem tří čtvrtin délky uzavřel Korfu (Florian) a poslední dotace si rozdělili Golden Alighieri (ž. Havelková) a Orpheus (ž. Korečková).

Druhým nejvýznamnějším dostihem odpoledne byla dvojková Cena Pražské plynárenské distribuce (II. kat., 3+, 1 800 metrů, 90 000 Kč), ve které se suverénně prosadila favorizovaná čtyřletá hnědka Coffola z lotu trenéra Václava Luky mladšího, v jejímž sedle byl suverénní lídr letošního pořadí Lázně Poděbrady Cupu 2018 žák David Liška. Coffola zvítězila velmi lehce o pět délek před Sheikem Yerbutim (ž. Chaloupka), třetí místo s odstupem jedné a tří čtvrtin délky obsadil Honzik (Vyhnálek).

V rámcových dostizích nižších kategorií získali double Radek Koplík a Vendula Korečková. Každý z nich jednou zvítězil se svěřencem trenérka Heleny Vocáskové -Koplík s Amadeonem v supervytrvalecké Ceně Pražské plynárenské servis distribuce (III. kat., 4+, 2 800 metrů, 60 000 Kč), když jistě o dvě a čtvrt délky porazili vítěze Českého derby 2016 Gontchara (žk. Liška) vracejícího se po rok a půl trvající zdravotní pauze a Korečková v Ceně Autodopravy František Vlk (IV. kat., 3 l., 1 800 metrů, 40 000 Kč), když v sedle Samandy Mandury po boji o krk porazila spolufavoritku Aeracuru (žk. Liška). Koplík vedle toho přidal velmi lehký osmidélkový triumf s do Českého derby hlášeným svěřencem Arslagireje Šavujeva Cape Freedom v Ceně Tüchler (III. kat., 3 l., 2 400 metrů, 60 000 Kč). Korečková druhé vítězství přidala ve čtyřkovém handicapu pojmenovaném po vítězce prvního ročníku VJC v roce 1922 Cena Arny (IV. kat., 3+, 1 400 metrů, 40 000 Kč) s Dodybudem trenéra Michala Kalčíka.

Úvod slunečného nedělního odpoledne patřil žokeji Radku Koplíkovi, který zvítězil v prvních dvou dostizích. Ve vytrvalecké Ceně Tüchler (III. kat., 3 l., 2 400 metrů, 60 000 Kč) pro tříleté dovedl Radek Koplík k velmi lehkému triumfu svěřence Arslangireje Šavujeva Cape Freedom, který zvítězil osm délek před Corleonem (ž. Rája), zatímco třetí místo s odstupem tří délek obsadil Anhor (ž. Havelková). V následující Ceně Pražské plynárenské servis distribuce (III. kat., 4+, 2 800 metrů, 60 000 Kč) jistě zvítězil v sedle Amadeona, svěřence Heleny Vocáskové, který o dvě a tři čtvrtiny porazil vítěze Českého derby 2016 Gontchara (žk. Liška) vracejícího se po rok a půl trvající zdravotní pauze.

Hned dvojici klasických dostihů měli v neděli na programu v bratislavském Starém Háji a v obou se radovali svěřenci trojnásobného českého trenéra šampiona Václava Luky mladšího v sedle s aktuálně v Německu působícím trojnásobným tuzemským jezdcem šampionem Bajuržanem Murzabajevem. Nejprve 26. ročník Jarnej ceny kobýl (listed, 3 l. kl., 1 700 metrů, 23 000 €) stylem start cíl jistě o dvě a půl délky před maďarskou Fire for Goga (ž. Laube) opanovala Wild Love, aby následně po dramatickém souboji s lońským vítězem ceny Muscatita Quinterem (ž. Verner) ve 26. ročníku Veľkej jarnej ceny (listed, 3 l. kl. a hř., 1 700 metrů, 25 000 €) klasický double pro bošovickou tréninkovou centrálu o krátkou hlavu zajistil Beau Massagot.

Otakar Nový

Zpět na výpis