Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Získejte více
registrujte se!

Menu

Most favoritům nezaslíbený

27. 8. 2017  |  01:21

V sobotu na mosteckém Hipodromu proběhl dostihový den, jehož prostřednictvím toto severočeské závodiště oslavilo výročí dvaceti let svojí existence. Za krásného počasí se uskutečnil bohatý program čítající vedle osmi dostihů například i vystoupení Karlovarského symfonického orchestru. Společným jmenovatelem většiny sobotních dostihů bylo, že se v nich nedařilo favoritům a to platilo i o obou hlavních dostistizích. Ve dvacátém ročníku Velké letní ceny Ústeckého kraje se sice proti proti starším koním prosadil zástupce klasického ročníku, avšak nebyl to favorizovaný derby vítěz Joseph (ž. Palík), nýbrž Galileův syn Passepartout (ž. Hlubučková) a v PH Hydraulik Velké mostecké steeplechase pro změnu favorizovaného Sundaru zastavila chyba a pád, která otevřela cestu k úspěchu pro nejstaršího účastníka dostihu Catch Lifa (ž. Kašný). V rámcových dostizích se dařilo reprezentantům Ludvíka Harise z tréninkové centrály v Krabčicích, kteří zvítězili ve dvou dostizích – debutující dvouletá Lareona (ž. Laube) v Ceně EBF a z Francie importovaná tříletá Benidiction (ž. Rája) v Ceně holdingu Inelsev.

Hlavním dostihem rovinové části sobotního programu byl 20. ročník Velké letní ceny Ústeckého kraje (I. kat., 3+, 2 000 metrů, 135 000 Kč), ve které se představilo sedm koní. Proti pěti starším koním se postavili dva tříletí - vítěz letošního ročníku Českého derby Joseph (ž. Palík) a Passerpartout (ž. Hlubučková). Po startu dostihu se do čela dostihu nikomu příliš nechtělo, ale po chvíli diktování tempa podle očkávání ujal ž. Chaloupka v sedle tempaře Ideal Approache. Udával poctivé tempo, které nakonec rezultovalo v nový rekord dráhy na dvoukilometrové distanci 2:03,25, avšak v závěru dostihu se musel sklonit před dvěma soupeři - v cílové rovině měl nejvíce sil Gregem Wroblewskim připravovaný Passepartout v sedle s jedinou ženou v poli Kateřinou Hlubučkovou, který zvítězil jistě o dvě délky před největším outsiderem slovenským Portorikosem (ž. Verner) a až dvě a čtvrt délky za ním okolo cílového mezníku proběhl Ideal Approach. S odstupem dalších dvou a čtvrt délky za ním, finišovala jeho tréninková i stájová kolegyně Santa Padrona (ž. Foret), která o tři čtvrtiny délky předčila druhého ze slovenských hostů a předpoňského vítěze tohoto dostihu Sulmana (ž. Laube). O pouhý krk za ním dorazil do cíle svým jezdcem v cílové rovině nepříliš efektivně podporovaný Joseph (za což žokej Palík inkasoval od rozhodčích sankci odnětí licence na dva dostihové dny) a doběh dostihu osm délek zpět uzavřel v tuzemsku poprvé představovaný z ruska importovaný irský odchovanec Eskerhan (ž. Šafář).

Vrcholem překážkové části sobotního programu byla PH Hydraulik Velká mostecká steeplechase (stch NL, 5+, 4 500 metrů, 300 000 Kč), v níž se představilo šest koní, mezi nimiž byli favority oba svěřenci Josefa Váni, letošní již dvojnásobný jedničkový vítěz Sundara (ž. Kratochvíl) a vítěz Prvomájové steeplechase Theophilos (ž. Bartoš). O diktování tempa dostihu se staral Theophilos za asistence Simon Seta (ž. Kousek), zásadní moment dostihu přišel ještě v první okruhu na tribunním skoku, kde udělal chybu Sundara a po pádu přišel o svého jezdce Jana Kratochvíla, průběh dostihu však málem ovlivnil ještě jednou, když na závěrečné diagonále po kolizi málem způsobil pád žokeje Bartoše ze sedla tréninkového kolegy Theophila. Ten však potíže "useděl" a v záveru to dlouho vypadalo na Theophilův trium, avšak nakonec v závěru o dvě délky nestačil na svěřence Pavla Kašného Catch Life se svým trenérem v sedle. Třetí čtyři délky zpět finišoval Peintre Elusif (ž. Novák), o dvě délky větší byl odstup čtvrtého Simon Seta a doběh se ztrátou čtyř a půl délky uzavřel Benevole (Borč).

Otakar Nový

Zpět na výpis