Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Získejte více
registrujte se!

Menu

Most: Sobotní vrcholy ovládli Joseph a Solar Eclipse

14. 5. 2017  |  12:47

V sobotu odpoledne na mosteckém Hipodromu odstartovala letošní dostihová sezóna, v historii tohoto závodiště jubilejní dvacátá. Prvním z dua jedničkových vrcholů byl Memoriál dr. Frankenbergera, určený tříletým koním připravovaným na start v letošním ročníku Českého derby. V dramatickém doběhu se nakonec prosadil Joseph (ž. Palík), kterého pro stáj prezidenta Jockey Clubu a majoritního akcionáře Hipodromu Most Dr. Charváta v severomoravských Dvorcích připravuje Pavel Tůma. Joseph zvítězil po boji o hlavu před Kerabushem (ž. Janáček), třetí dvě délky zpět finišoval Landaron (ž. Mach). Tím druhým byl první vytrvalecký dostih nejvyšší kategorie v aktuální sezóně 23. ročník Memoriálu Vlastimila Smolíka, který se stal snadnou kořistí svěřence Grega Wroblewského Solar Eclipse (ž. Janáček), jenž zvítězil velmi lehce o pět délek před Victory Bowlem (ž. Šafář), třetí Venillia (ž. Zatloukal) ztrácela tři čtvrtiny délky. Pro dvojici Wroblewski Janáček to bylo druhé vítěztsví v rámci odpoledne, neboť podobným způsobem se prosadil i Lexceed v úvodní dvojkové Ceně SBD Krušnohor.

Most: Jedničkové vrcholy ovládli Joseph a Solar Eclipse

V prvním z jedničkových derby trialů letošní sezóny Memoriálu dr. Frankenbergera - Jarní ceně města Mostu (I. kat., 3 l., 2 000 metrů, 135 000 Kč) se představilo šest koní, přičemž diktování tempa se krátce po startu podle očekávání ujal sázkový favorit Silver Ball (ž. Šafář). Silver Ball přivedl pole startujích až do cílové roviny, kde však začal stagnovat a nedokázal zareagovat na nástup koní z druhé vlny. Dlouho to vypadalo na triumf svěřence Grega Wroblewského Kerabushe (ž. Janáček), avšak v posledních cvalových skocích dostal dopředu svoji hlavu svým majitelem i odchovaný ryzák Joseph (ž. Palík), který tak ani ve svém druhém startu na mostecké dráze nepoznal hořkost porážky. Třetí místo dvě délky za bojující dvojicí získal Landaron (ž. Mach), když o krk předstihl lídra většiny dostihu Silver Balla a pomyslnou tabuli se ztrátou propastných devíti délek uzavřel v tuzemsku debující italský import trenéra Josefa Váni Fly Filo Fly (ž. Lukášek).

Prvním letošním jedničkovým dostihem na vytrvalecké distanci jedné a půl míle byl 23. ročník Memoriálu Vlastimila Smolíka - Cena první dámy České republiky (I. kat., 4+, 2 400 metrů, 135 000 Kč), ve kterém se představilo třináct koní. PO startu byla nejrychleji na nohou Williann (ž. Foret) trenéra Germiče, diktování tempa se však při prvním probíhání cílovou rovinkou ujala třetí z loňského ročníku Ceny prezidenta Santin (ž. Verner). Ta přivedla početné pole startujících až do cílové roviny, kde přišel rezolutní nástup Gregem Wroblewským připravovaného Solar Eclipse (ž. Janáček), který se odpoutal od soupeřů a lehce zvítězil. Pět délek za šestiletým reprezentantem stáje TVD a. s. se rozpoulal boj u druhé místo, ve kterém byl nakonec nejúspěšnější Victory Bowl (ž. Šafář), který o tři čtvrtiny délky zdolal Venillii (ž. Zatloukal), čtvrtý Fernando (ž. Laube) ztrácel krk, avšak měl hlavu k dobru na pátého Golden Devila (ž. Mach).

Dvojice Wroblewski - Janáček slavila v rámci sobotního odpoledne double, když se prosadili i v úvodním dostihu odpoledne - sprinterské Ceně SBD Krušnohor (II. kat., 4+, 1 400 metrů, 90 000 Kč). Tempo v tomto dostihu podle očekávání diktoval favorizovaný Dashing Home (ž. Koplík), avšak na rozdíl od dubnového chuchelského triumfu vzhledem ke zdravotní indispozici nedokázal svoji snahu dovést až do cíle. Lehkého čtyřdélkového triumfu tak dosáhl šestiletý valach Lexceed, kterého Wroblewski připravuje pro stáj MUDr. Evy Nieslanikové, jenž narozdíl od Dashing Homea dokázal nasazené tempo udržet, druhý finišoval Hello Hobby (ž. Foret) a třetí místo se ztrátou jedné délky obsadil Sheik Yerbouti (ž. Verner). Český, španělský a slovenský multišampion Václav Janáček má po sobotě na svém kontě již pět vítězství a v průběžném pořadí jezdeckého šampionátu Lázně Poděbrady Cup se posunul na průběžnou třetí příčku.

V trojkovém maiden Cena Ústeckého kraje (III. kat., 3 l., 1 800 metrů, 60 000 Kč) letošního prvního vítězství dosáhla loňská šampionka mezi trenéry Helena Vocásková. V dramatickém finiši tohoto dostihu se totiž po boji o půl délky prosadila Natalie Naty (ž. Rája) ze stáje Ladslav Špaček, úspěch šampionské centrály druhým místem podrhla Famous Valley (ž. Verner), když cílovou čáru protla o krátkou hlavu dřív než poutavě debutující valach Fulmine Luna (ž. Chaloupka). Návrat z katarského zimního angažmá vítězstvím oslavil předloňský polský šampion Tomáš Lukášek, který svěřenci trenérky Evy Záhorové Arlingtonovi přesně načasovaným útokem v super těsném doběhu handicapu Cena statutárního města Teplice (III. kat., 3+, 2 000 metrů, 60 000 Kč) pomohl po třech druhých místech dosáhnout na metu nejvyšší - Arlington zvítězil po boji o krk před celý dostih tempo diktujícím Pepou Havlem (ž. Hlubučková), třetí Galis (ž. Verner) ztrácel půl délky.

Počet zastoupené v itineráři sobotního odpoledne měly překážkové dostihy - na programu byly hned tři. Prvním z nich byla Cena města Bílina (stch IV. kat., 5+, 3 300 metrů, 60 000 Kč), v níž se očekával souboj dvojnásobného vítěze Ceny prezidenta Azteka (ž. Bartoš) postupně přesměrováného do překážek s na skoky se po bezmála dvou letech vracejícího Baratea (Ferhanov). Z očekávaného souboje však sešlo ještě před startem, když Aztek nedokázal absolvovat zkušební skok. Barateus tak měl k cestu k vítězství znatelně usnadněnu, ale ani z jeho strany nebylo v průběhu dostihu vše perfektní, takže o svém vítězství musel rozhodnout až ve finiši v cílové rovině - papírové předpoklady nakonec potvrdil jistým dvoudélkovým triumfem před dostih vodícím Neicerem (Man), třetí jeden a čtvrt délky zpět finišoval Simon Set (ž. Kratochvíl).

Valnou většinu Ceny Charvát Group s. r. o. (stch III. kat., 5+, 3 800 metrů, 90 000 Kč) odvodil svěřenec Hany Kabelkové Taras (am. Mikšovský) a vzhledem k tomu, že žádný soupeřů se k němu v závěru dostihu nedokázal přiblížit, zvítězil jistě o jeden a čtvrt délky před Abbot Greyem (ž. Kratochvíl), třetí se stejným odstupem finišoval veterán Dalmacio (ž. Bartoš). Závěrečná Cena Okresní hospodářské komory Most (stch IV. kat., 4 l., 3 300 metrů, 60 000 Kč) byla velkým sólem Františkem Kovačíkem připravovaného Garfielda (Tůma), jenž stylem start cíl zvítězil velmi lehce o sedm délek před pěkně finišujícím Marree (žk. Složil ml.), stejnou ztrátu měla i třetí Lorie (ž. Kratochvíl).

Otakar Nový

Zpět na výpis