Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Získejte více
registrujte se!

Menu

Návštěva v Irsku I.

30. 7. 2018  |  07:00

Ve dnech 26. - 27. 7. 2018 jsme navštívili Irsko. Během této návštěvy jsme absolvovali prohlídku dostihové školy RACE (Racing Academy & Centre of Education, závodiště v Leopardstownu a tři z nejvýznamějších irských hřebčínů (Gilltown Stud patřící Aga Khanovi, Kildangan Stud šejka Mohammeda a Irish National Stud vlastněný irským státem).

RACE (Racing Academy & Centre of Education)
web: www.racingacademy.ie

 

Škola byla založena v roce 1973. Původním účelem byla podpora mladých jezdeckých učňů ze sociálně slabých rodin. Během 40-ti let se však postupně vyvinula v prestižní tréninkovou akademii. V přednáškové místnosti nás Paul Keane (Sales & Marketing Manager) seznámil s širokou nabídkou programů pro profesionální a pracovní jezdce, stájové zaměstnance, trenéry koní, chovatele a další. Začínají pracovat s dětmi od dvoudenních kurzů „Irish Pony Clubu“ až po 8-týdenní prázdninové kurzy. 

DSCN9369
Foto: Přednášková místnost

Nejprestižnějším kurzem této školy je 10 měsíční kurz „Trainee Jockey Course“. Tento kurz se datuje od roku 1977 a mezi jeho slavné absolventy patří, např. Johnny Murtagh, Seamie Heffernan (dlouholetá stájová „dvojka“ u Aidana O'Briena),  Daryl Jacob, Jimmy Quinn, Samantha Wynn (dokázala se prosadit mezi 10 nejlepších jezdců na Novém Zélandě) a další. Kurz začíná začátkem září a končí v červnu. Učni přijíždí vždy v neděli večer a z kampusu odjíždí v pátek odpoledne. V kurzu je zhruba 25 zájemců, ale reálně z tohoto počtu se jen 3 - 4 nejlepší stanou profesionálními jezdci. Kurz je finančně podporován fondem Kildare & Wicklow Education and Training Board, Horse Racing Ireland and dalšími zúčastněnými stranami. Učni musí být starší 16-ti let a musí mít maximálně 57 kg. Na rozdíl od České republiky se poměr přihlášených chlapců a dívek pohybuje 50:50. 

Paul Keane nás poté provedl areálem školy. První budova, kterou jsme navšívili bylo Výkonnostní a rehabilitační centrum. Služeb zařízení v této budově využívají i profesionální žokejové při rehabilitaci. V budově se nachází fyzioterapeutické úseky, sauna a nesmí samozřejmě chybět ani trenažér. 

DSCN9378 
Foto: Budova výkonnostního a rehabilitačního centra

 

DSCN9374
Foto: Trenažér

Další budova byla stáj s jezdeckou halou, kde se mimo jiné v přízemí nacházela také posilovna a tělocvična. V prvním patře této budovy se nacházejí učebny a místnost věnovaná historii školy. Ve stáji právě probíhal 8-týdenní prázdninový kurz pro zájemce, kteří si chtějí zlepšit jezdecké dovednosti a naučit se další věci o koních. 

DSCN9380
Foto: Stáj

 

DSCN9386
Foto: Jezdecká hala, kde probíhá samozřejmě i skokový výcvik. Hala, svými rozměry umožňuje i trénink 20 koní najednou. 

 

DSCN9396
Foto: Posilovna, která se nachází v přízemí

 

DSCN9401
Foto: Učni musí v průběhu celého kurzu plnit kritéria fyzické zdatnosti, které jsou poměrně náročné. 

 

DSCN9414
Foto: Učebny v prvním patře

 

DSCN9385
Foto: Tréninková dráha, kde se nachází i překážky. Překážkový výcvik probíhá také na tréninkové  dráze v Curragh, kde jsou postaveny pro tyto účely  překážky. 

Dle slov Paula Keana je největší důraz kladen na sebekázeň, přísnou životosprávu, fyzickou aktivitu jezdců, praktickou výuku (je zajišťována zkušenými trenéry) a také díky častému sledováním videií z dostihů dochází k „nasávání“ vědomostí. Každý účastník ma právo volby a Ti, kteří se přihlásí na tento kurz, musí mít pevnou vůli, aby posouvali dál svoje hranice. Každý je tam dobrovolně, nikdo nikoho nenutí k absolvování tohoto kurzu. Když někdo nemá atributy k tomu, aby kurz dokončil, prostě odejde. 

Podrobnosti o návštěvě závodiště v Leopardstownu a jednotlivých hřebčínů budou k dispozici v článku Návštěva Irska II., resp. III. 

 

Martina Krejčí
Generální sekretář Jockey Clubu ČR

Foto: M. Krejčí

Zpět na výpis