Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Získejte více
registrujte se!

Menu

Návštěva v Irsku III.

4. 8. 2018  |  14:45

Druhý den naší návštěvy 27. 7. 2018 jsme věnovali chovu a navštívili tři z nejvýznamnějších hřebčínů v Irsku: Gilltown Stud, Kildangan Stud, Irish National Stud. Seznámíme Vás s pár zajímavostmi z těchto hřebčínů. 

Návštěva v Irsku III.

Gilltown Stud

První z nich byl Gilltown Stud v Killculenu, který je zároveň i irským sídlem svého majitele ismaelitského duchovního Aga Khana IV, jenž je jedním z nejslavnějších irských majitelů a chovatelů. Jeho úspěchy při příjezdu do areálu hřebčína výmluvně dokumentují bronzové sochy jeho slavných odchovanců v životní velikosti – Shergara, vítěze epsomského a irského derby z roku 1981 a Sinndara, který ho napodobil o devět let později.

Gilltown Stud je aktuálně domovem trojice plemeníků (Sea The Star (IRE), Born To Sea (IRE) a Harzand (IRE). Nejvíce pozornosti paradoxně poutá ten, který Aga Khanovi nepatří a ani není jeho odchovancem – vítěz epsomského Derby a Prix de l’Arc de Triomphe 2009 Sea the Stars (IRE). 

DSCN9477
Foto: Recepce v Gilltown Studu

 

DSCN9479
Foto: Připouštěcí rotunda

 

DSCN9481
Foto: Sea The Star (IRE) - 140 připuštěných klisen za rok 2018

 

DSCN9482
Foto: Sea The Star (IRE)

 

DSCN9483
Foto: Harzand (IRE) - 86 připouštěných klisen za rok 2018

 

DSCN9484
Foto: Harzand (IRE)

Největší úspěchy tří hřebců z Gilltown Studu: 
Sea The Star (IRE) (Cape Cross (IRE) - Urban Sea (USA) (Miswaki (USA)) -7 x Gr. 1 vítěz, z nichž jmenujme např. 2000 Guineas, Espom Derby, Prix de l’Arc de Triomphe, Irish Champion Stakes, Eclipse Stakes, International Stakes

Born to Sea (IRE) (Invincible Spirit (IRE) - Urban Sea (USA) (Miswaki (USA)) - 2. místo v Irském derby,  polobratr Sea The Stara a Galilea

Harzand (IRE) (Sea The Star (IRE) - Hazariya (IRE) (Xaar (GB)) - dvojnásobný klasický vitěz - Epsom Derby a Irské derby

 

Další naší zastávkou byl Kildangan Stud náležející do chovatelského impéria Darley dubajského vládce šejka Mohammeda. V tomto hřebčíně je umístěno celkem 15 hřebců. Výsostné postavení mezi nimi zaujímá vítěz francouzské Velké jarní a francouzského derby Shamardal (USA), který vzhledem k problémům se zády již připouští pouze klisny svého majitele. V hřebčíně jsme nejprve absolvovali projížďku po výbězích, kde jsme si prohlédli část hřebců (např. Fast Company (IRE)a The Last Lion (IRE)). Po návratu z výběhů nám byl předveden Slade Power (IRE) a Raven´s Pass (USA). Po prohlídce hřebců nás naše průvodkyně Aimee Gleeson vzala na prohlídku celého areálu farmy, která podobně jako u Aga Khana slouží jako irské sídlo šejka Mohammeda, avšak ten do Irska jezdí jen výjimečně, za posledních deset ho navštívil jen dvakrát.

DSCN9488
Foto: Recepce v Kildangan Stud

 

DSCN9492
Foto: Připouštěcí rotunda

 

DSCN9496
Foto: Shamardal (toho jsme neviděli, připouští už pouze klisny šejka Mohammeda)

 

DSCN9495
Foto. Stáje pro hřebce

 

DSCN9499
Foto: Nejlepší evropský starší sprinter roku 2014 Slade Power (GB) 

 

DSCN9500
Foto: Slade Power (GB)

 

DSCN9501
Foto:   Raven´s Pass (USA) vítěz Breeder´s Cup Classic z roku 2008

 

DSCN9502
Foto: Tréninková dráha pro přípravu ročků, kde se učí správné mechanice pohybu bez sedla. Na rozdíl od Gilltown Studu, kde příprava ročků, než jdou k trenérům, probíhá i pod sedlem, godolphinští roččci absolvují přípravu pod sedlem v tréninkové centrále v Newmarketu. 

 

 

DSCN9505
Foto: Vstup do porodnice

 

DSCN9507
Foto: Uvnitř prostoru je "dispečink", kde sedí zootechnik a hlídá porody. Každý porodní box má neprůhledná skla, kdy zootechnik vidí dovnitř boxu, ale klisna z druhé strany nevidí nic a není tak rušena při porodu. 

 

DSCN9506
Foto: Z jedné strany neprůhledná skla směrem ven v prodním boxu

 

DSCN9509
Foto: Porodní box

 

DSCN9508
Foto: Stáj pro klisny s hříbaty (cca 20 boxů), kam jsou klisny převáděny z porodních boxů

 

Největší úspěchy tří vybraných hřebců: 
Shamardal (USA) Giant's Causeway (USA) - Helsinki (GB) (Machiavellian (USA)) - čtyřnásobný Gr. 1 vítěz (Dewhurst Stakes, Poule d'Essai des Poulans (francouzská VJC), Prix du Jockey Club (francouzské derby), St. James's Palace Stakes)

Slade Power (IRE) Dutch Art (GB) - Girl Power (IRE) (Key of Luck (USA)) -dvojnásobný Gr. 1 vítěz (July Cup, Diamond Jubilee Stakes)

Raven's Pass (USA) Elusive Quality (USA) - Ascutney (USA) (Lord at War (ARG)) -dvojnásobný Gr. 1 vítěz (Queen Elizabeth II Stakes, Breeder's Cup Classic)

 

Po dvou soukromých hřebčínech elitních privátních majitelů naše kroky zamířily do Irish National Studu, který je naopak od roku 1946 ve vlastnictví irského státu. Největší hvězdou mezi osmičkou zdejších plemeníků je jedenadvacetiletý Invincible Spirit (IRE), vítěz Gr. 1 Sprint Cupu z Haydocku, který do hřebčína přišel v roce 2003. Bývá označován jako „Global Sire of Sires“ čili světový otec otců, neboť v předních hřebčínech po celém světě působí osmnáct jeho synů.

 

DSCN9517
Foto: Recepce Irish National Stud

 

DSCN9518
Foto: Stáj pro hřebce

 

DSCN9521
Foto: Invincible Spirit (IRE)

 

DSCN9524
Foto: Decorated Knight (GB)

 

Největší úspěchy tří zhlédnutých hřebců:

Invincible Spirit (IRE) Green Desert (USA) – Rafha (GB) (Kris GB)) - Gr. 1 vítěz – Sprint Cup

Decorated Knight (GB)  Galileo (IRE) – Pearling (USA) (Storm Cat (USA)) - trojnásobný Gr. 1 vítěz (Jebbel Hatta, Tattersalls Gold Cup, Irish Champion Stakes)

Dragon Pulse (IRE) (Kyllachy (GB) – Poetical (GB) (Croco Rouge (IRE)) - vítěz Gr. 2 – EBF Futurity Stakes

 

Martina Krejčí
Generální sekretář JC ČR

Foto: Martina Krejčí

 

Související články

Zpět na výpis