Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Získejte více
registrujte se!

Menu

Nejdelší klasika suverénně pro Nagano Golda

1. 10. 2017  |  17:45

Před závěrečnou klasikou se hovořilo o několika favoritem, ale jméno Nagano Golda mezi nimi nebylo. Po špatné zkušenosti z Českého derby a nepřesvědčivém startu před čtyřmi týdny nebylo divu. Hnědák Syndikátu V3J si ovšem z 2800 metrů dlouhého dostihu udělal „one horse show“. Druhému Aeneasovi nadělil čtyři a půl délky. Nejvíce z jezdců se dařilo Martině Havelkové, která si připsala hattrick a suverénně vede Nikon ladies Cup, pořadí nejlepších rovinových jezdkyň.

Otevřely se startovní boxy a bylo jasné, že tentokrát se klasika bude odehrávat v naprosto jiném tempu než České derby (výsledný čas 3:04,5 je nejpomalejší od roku 2002). Na špici se nikomu nechtělo, a tak to vzali na sebe Jan Verner s Landaronem a Radek Koplík s Irwin Forge. Mazák Šavujev poslal Silver Balla opět na konec startovního pole a jen několik délek před ním cválal Nagano Gold v sedle s talentovaným Davidem Liškou. Právě tento moment se ukázal být rozhodujícím. „Hlavním naším úkolem bylo koně uklidnit, ani v posledním startu to ještě nebylo ono, ale dneska to klaplo,“ hlásil manažer stáje Tomáš Janda, který zastupoval trenéra Václava Luku, doprovázejícího své svěřence ve Francii. Nagano Gold se k Lukovi přesunul od Grega Wroblewského po derby. Jandova slova potvrdil David Liška. „Koně jsem dostal za soupeře, což bylo perfektní, celý dostih cválal v klidu a v závěru bylo příjemné sledovat, jak předbíhám jedno velké žokejské jméno za druhým,“ říkal sedmnáctiletý jezdec, pro kterého to bylo třinácté životní vítězství.

Trenér Václav Luka musel žádat pro Lišku výjimku, neboť na začátku týdne ještě jezdecký elév neměl na kontě deset vyhraných dostihů, které otvírají talentům brány jedničkových dostihů. Volba se vyplatila. „Celý týden jsem byl na praxi v Bošovicích a trénoval jsem s Nagano Goldem, trenér mi dal důvěru, říkal, že si s ním rozumím,“ doplnil spokojený Liška. Do cíle chybělo ještě několik cvalových skoků a on už se mohl postavit ve třmenech a pozdravovat publikum. Když protáhl Nagano Golda startovním polem vypadalo to, jako by Nagano Gold cválal jinou rychlostí než jeho soupeři. Druhé místo vybojoval Aeneas, třetí George Boole, který byl třetí také v České derby a ve slovenském ekvivalentu. Před dostihem se nejvíce skloňovalo jméno Felix, ale ten skončil čtvrtý a pátý Fighting Lips. Nejnižší dotace za šesté a sedmé místo si připsali Silver Ball a Polish Pearl. Derby-vítěz Joseph doběhl na osmém místě.

Osm nedělních dostihů ve Velké Chuchli si ženy a muži v sedle rozdělili v poměru 4:4. Zatímco mezi muži se mezi vítěze zapsala čtyři jména, u žen pouze dvě, Martina Havelková a Jiřina Andrésová. Prvně jmenovaná vyhrála s pětiletou Parketou hned první bod programu, následující dvě čárky přidala se svěřenci trenérky Evy Záhorové. Nejprve vyhrál potřetí v životě Charles Quatrime a o půl hodiny později vrátila Havelková na vítěznou vlnu Raviellu. Čtyřletá hnědka absolvovala u Vltavy sedmý letošní start a potřetí se prosadila. Návratem do druhé kategorie opět mohla ukázat své kvality. Martina Havelková letos vyhrála již patnáct klání na českých drahách a posunula se na čtvrté místo v šampionátu.

Jiřina Andrésová se prosadila v sedle čtyřleté hnědky Determis a oslavuje zisk žokejského titulu. Stala se osmnáctou ženou s českým pasem, která dosáhla na metu padesáti vítězství. Jiří Palík se prosadil v sedle dvouletého Finiose, který s přehledem vyhrál další díl Fitmin Cupu, o Davidu Liškovi již řeč byla, a poslední dvě klání si rozdělili vedoucí muži šampionátu Jaromír Šafář a Jan Rája. Prvně jmenovaný vyhrál závěrečný bod programu s Lysyanargentem a stále má k dobru dvě výhry na čele průběžného hodnocení šampionátu. Rája stejně jako v polovině srpna vyhrál s tříletou Turengo trenéra Kroutilíka.

(bda)

Zpět na výpis