registrujte se!

Menu

O víkendu do Pardubic a do Velké Chuchle

6. 6. 2018  |  11:27

Druhý červnový víkend nabízí dva dostihové dny, v sobotu odpoledne se potřetí v letošním roce otevřou brány pardubického závodiště a od 14 hodin je připraven osmibodový program, jehož vrcholem je Zlatý pohár – Pohár předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR na 4400 metrů. V neděli také ve 14 hodin začíná dostihový den ve Velké Chuchli, jehož vrcholem bude 15. Červnový pohár na 1800 metrů.

Osm koní na startu Zlatého poháru je zhruba průměr, jaký byl k vidění v předchozích letech a kvalita účastníkům rozhodně nechybí. Jako prvního musíme zmínit Mustamira, loni i letos vyhrál květnový test na Zlatý pohár. Loni se mu v červnovém vrcholu nedařilo, doběhl čtvrtý, ale trenér František Holčák říká, že u něj je to jen o zdraví. Pokud přijede do Pardubic v optimální formě a pohodě, budou mít soupeři hodně těžký úkol ho porazit. František Holčák by si tak připsal rekordní šesté vítězství v prestižním dostihu.

V květnu skončil na druhém místě Aztek, před několika lety elitní rovinový kůň a přechod na překážky se mu také podařil. Zatím se na skocích představil sedmkrát a čtyřikrát vyhrál, jednou byl druhý a jednou třetí. Jen loni v Karlových Varech ztratil jezdce, od té doby je jeho parťákem Jiří Kousek a společně se jim daří. Modrožluté barvy stáje Jiřího Charváta bude hájit také Peintre Elusif. Sice zatím z 15 překážkových startů vyhrál jeden, ale jen dvakrát nedoběhl mezi pěticí nejlepších. V květnovém testu skončil třetí.

Mezi osmičkou startujících bude také jeden zahraniční účastník, a to polský Aspire. Loni měl stoprocentní úspěšnost při startech ve Wroclawi. Letos se představil v menším dostihu na mostecké dráze a skončil třetí. Pokud se bude chtít prosadit mezi českou špičkou, bude muset přidat. Josef Váňa posílá do dostihu desetiletého Tahiniho, který dlouhá léta startoval v Itálii, loni v červenci se vrátil na české dráhy a vyhrál Pohár Josefa Váni v Karlových Varech. Na podzim se prosadil ještě ve Zlatém poháru Elektrizace železnic na chuchelské dráze. Do druhého sledu patří Krocoleon, nejstarší účastník v poli, dvanáctiletý Nikan, a pětiletý benjamínek Lamum.

Druhým ostře sledovaným dostihovým dnem bude Cena města Pardubice na 4500 metrů, ve kterém se představí již do Velké kvalifikovaný A Pigalle, ale na pardubické dráze se ještě divákům nepředstavil.

Ani osazenstvo chuchelského Červnového poháru není příliš početné, ale jedno jméno přitahuje velkou pozornost, a to Gontchar. Vyhrál České derby 2016, potom skončil druhý v St. Legeru, ještě se prezentoval v grupě 2 ve Francii, ale poté si dal víc než roční přestávku. Vrátil se druhým místem v rámcovém dostihu ve Velké Chuchli a propadl v Berlíně na grupové scéně. Nyní ho čeká šest běžných soupeřů. Měl by to být test v jaké formě se nachází dva roky po vyhraném derby. Na startu dostihu bude i jeden tříletý, Oriental Glory. Ve Velké červnové před několika dny finišoval osmý, a tak realizační tým zřejmě ještě zkouší vylepšit handicap, aby se dostal na startovní listinu Českého derby.

Na viděnou na dostizích!

Dostihy v Pardubicích ve zkratce

První dostihový den: 7. října 1856 (první dostihy se konaly na jiném místě v Pardubicích již 14. října 1842)

Celkem dostihů od roku 1945: 3180 (304 rovinových a 2876 překážkových)

Letošní sezóna od roku 1945: 73. v pořadí (neběhalo se pouze v roce 1945)

Nejlepší jezdci na překážkách od roku 2001: Josef Bartoš 128 vítězství, Jaroslav Myška 125, Jan Faltejsek 110, Dušan Andrés 83, Marek Stromský 59, Marcel Novák 54.

Nejlepší jezdci na překážkách v sezóně 2018: Marek Stromský 3 vítězství, Sertaš Ferhanov, Marcel Novák a Lukáš Matuský po 2.

Nejlepší trenéři v překážkových dostizích od roku 2001: Josef Váňa 168 vítězství, Čestmír Olehla 125, Radek Holčák 110, František Holčák 62, Stanislav Popelka 61.

Nejlepší trenér na překážkách v sezóně 2018: Helena Vocásková, František Holčák, Pavel Poles a Hana Kabelková 2 vítězství.

Předpověď počasí na sobotu 9. června: zataženo s možností deště 27 stupňů

Start 1. dostihu: 14:00 hodin (celkem 8 překážkových dostihů)

Zlatý pohár: První ročník Zlatého poháru byl odběhnut na pardubické dráze v roce 1994, a tak letos budeme svědky 25. ročníku. V průběhu let se měnila distance, od roku 2013 je 4400 metrů. Rekordmanem dostihu je Royal Mougins, který jej vyhrál čtyřikrát.

Možnost sázek: Tipsport (již nyní hlavní dostihy i v den dostihů) a Betino (na závodišti)

Zajímavosti: vstupné na dostihy v Pardubicích v letošním roce činí 100 korun, zlevněné je za polovinu, děti do 140 centimetrů výšky mají vstup zdarma. Nezbytnou pomůckou každého dostihového návštěvníka je dostihový program, který stojí 50 Kč. Vstupenky lze také zakoupit online na webu závodiště nebo přes Ticketportal. Pokud přijedete vlakem a prokážete se jízdenkou do Pardubic, případně do zastávky Pardubice-závodiště zaplatíte za vstup polovinu.

Dostihy ve Velké Chuchli ve zkratce

První dostihový den: 28. září 1906

Celkem dostihů od roku 1945: 12 897 (11 771 rovinových a 1126 překážkových)

Letošní sezóna od roku 1945: 74. v pořadí

Nejlepší jezdci na rovině od roku 2001: Jan Rája 189 vítězství, Jiří Chaloupka 176, Václav Janáček 155, Jaromír Šafář 128, Radek Koplík 121, Tomáš Lukášek 114, Petr Foret 113.

Nejlepší trenéři v rovinových dostizích od roku 2001: Václav Luka 105 vítězství, Tomáš Šatra 96, Filip Neuberg 95, Ivana Pejšková 79, Arslangirej Šavujev a Allan Petrlík 77.

Nejlepší jezdci na rovinách v sezóně 2018: David Liška 11 vítězství, Adam Florian, Petr Foret, Vendula Korečková a Jaromír Šafář 4.

Nejlepší trenéři na rovinách v sezóně 2018: Václav Luka a Arslangirej Šavujev 6 vítězství, Michal Kalčík a Helena Vocásková 5, Luboš Urbánek 4.

Předpověď počasí na neděli 10. června: polojasno s možností deště 27 stupňů

Start 1. dostihu: 14:00 hodin (celkem 8 rovinových dostihů)

Možnost sázek: Tipsport (v předprodeji i v den konání dostihů) a Betino (na závodišti)

Vstupné: základní činí 150 Kč, ale pořadatel nabízí několik typů předplatného a slev (více informací na velka-chuchle.cz). Za parkovné zaplatíte 50 Kč, ideální dopravní spojení je vlakem z hlavního či Smíchovského nádraží. Odjezdy z hlavního nádraží 12:07, 12:37, 13:07 a 13:37, odjezdy ze Smíchovského nádraží 12:14, 12:44, 13:14 a 13:44. Také zpět jezdí vlaky v intervalu 30 minut!