Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Získejte více
registrujte se!

Menu

O víkendu na překážkový svátek do Pardubic

4. 10. 2017  |  09:33

Druhá říjnová neděle to je zpravidla termín vrcholu tuzemské překážkové sezóny, Velké pardubické, a v letošním roce to platí také. Pardubický program to však není jenom slavnostní neděle, ale zajímavý program je připraven i na sobotu, kdy budou k vidění dva dostihy nejvyšší kategorie. V sobotu bude první dostih odstartován v pravé poledne, v neděli již o půl hodiny dříve, ale slavnostní zahájení proběhne tradičně v 11 hodin.

Sobotními vrcholy budou klání přes proutěné překážky. Tříletí začínající překážkáři se představí ve Zlaté sponě tříletých na 3200 metrů. Favoritem dostihu bude dvojnásobný vítěz z Pardubic Arkalon. První klání vyhrál o tři délky a druhé o šest. V září kralovala proutěnkám Apas Rocka a dvojici jezdec Ferhanov a trenérka Vocásková se letos daří. Již tři překážkové dostihy má za sebou jeden ze spolufavoritů červnového Českého derby, Palazzo Corsini, tak i on by měl bojovat o příčky nejvyšší.

Na startu letošního Křišťálového poháru města Pardubic na 3400 metrů se schází jen půltucet jmen, ale kvalita rozhodně nechybí. Po dvou letech se na českých drahách opět představí derby-vítěz 2011 Roches Cross. Přes léto mívá problémy dýcháním, a tak trenér Josef Váňa jeho starty směřuje spíše do chladnějšího období. V únoru v Pise vyhrál proutěnkářskou grupu 1 na 4000 metrů a před tím se prosadil i na kratších distancích. Pokud nebude v sobotu teplo, těžko bude hledat soupeře. Nejvážnější soupeřkou by měla být Terapena, letos vítězná ve francouzském Fontainebleau a také v Itálii, ale bohužel poslední start pro pád nedokončila. Mezi nejlepší by měl patři také Aztek, který před čtyřmi týdny startoval ve Velké Chuchli a obsadil třetí místo za Tahinim a Mustamirem. Poprvé se v České republice představí čtyřletý francouzský odchovanec Duc d’Oudairies. Na skocích absolvoval pět startů, jednou vyhrál a čtyřikrát se umístil, francouzský handicap 56 není špatný, ale tuzemská špička by se měla pohybovat okolo známky šedesát. Minimálně to bude první víkendové srovnání české špičky a francouzského koně, který je v republice zhruba měsíc.

Nedělním vrcholem bude 127. Velká pardubická s Českou pojišťovnou. Od pátečního vylosování startovních čísel se živě diskutuje o tom, kdo má největší šanci na vítězství. Úvahy jsou různé, ale jedno je jisté, českou špičku prověří trojice elitních koní z Francie. V minulosti se zahraniční společnost rekrutovala spíše zpoza kanálu La Manche, tentokrát budeme sledovat vyslance další překážkové mocnosti, která se směle může měřit s Anglií a Irskem.

Stejně jako v předchozích letech i letos je celková dotace Velké pardubické 5 miliónů korun. Takovou dotací se nemůže jiný domácí pochlubit, dokonce ani dostih cross country na světě. Na koho se můžete těšit? Vítězství obhajuje desetiletý Charme Look, skvělý kůň, který loni vyhrál o deset délek. Letos vyhrál třetí kvalifikaci, ale nastává změna v jeho sedle, Jana Faltejska, který dal přednost francouzskému koni, střídá Marek Stromský.

Čtyři koně posílá do dostihu legenda Velké pardubické Josef Váňa. Loni doběhl Ange Guardian na druhém místě, letos nebyla jeho sezóna tak hvězdná, ale musí s ním počítat. Stejně jako s No Time To Lose. Loni vyhrál Cenu Vltavy v den Velké a letos doběhl v první a třetí kvalifikaci na druhém místě. Ani zbylá dvě jména by neměla být v dostihu pouze do počtu. Zarif se postaví na start Velké pardubické počtvrté, zatím posbíral druhé, třetí a šesté místo. Power Zar vyhrál závěrečnou kvalifikaci, a tak ho také neleze podcenit.

Bohaté zkušenosti s Velkou má také trojice nejstarších dvanáctiletých účastníků, Kasim, Nikas a Universe of Gracie. Také Kasima čeká čtvrtý start ve Velké, zatím byl jednou čtvrtý a dvakrát pátý. Čtvrté a páté místo obsadil i letos v kvalifikacích. Smutný hrdina Velké pardubické 2015 Nikas letos změnil trenéra, od Stanislava Popelky se přesunul k Čestmíru Olehlovi a zatím se spíše hledal. I Universe of Gracie změnil trenéra, toho nyní připravuje Stanislav Popelka a v sedle s Jiřím Kouskem se pokusí navázat na umístění z let 2014 a 2015.

Francouzská esa? Nejvíce se bude skloňovat jméno Virtus d’Estruval, osmiletého polokrevníka připravuje Guillaume Macaire, nejlepší francouzský překážkový trenér současnosti a v sedle bude čtyřnásobný vítěz Velké pardubické Jan Faltejsek. Spolupráce Macaire – Faltejsek fungovala v letech 2013 a 2014, kdy se český jezdec dostal i mezi desítku nejlepších francouzských překážkových jezdců. Virtus d’Estruval absolvoval od července minulého roku devět krosů na distancích pět až šest kilometrů, pětkrát vyhrál, dvakrát doběhl druhý a dvakrát třetí. Jedenáctiletý Songe d’Estruval se věnuje spíše kratším krosům, od loňského července jich absolvoval sedm, pětkrát vyhrál, jednou byl druhý a jednou padl. Emmanuel Clayeux posílá do dostihu osmiletého Urgent de Gregaine, ten tolik francouzských krosů nezvládl, ale letos v lednu vyhrál kros v Cheltenhamu. Od té doby nestartoval, ale v sedle bude mít Felixe de Giles, jezdce, který si pardubickou dráhu vyzkoušel již v roce 2015.

Loni bylo na startu ve Velké pardubické patnáct koní a osm z nich si dá letos repete. Z dvaceti účastníků je třináct anglických plnokrevníků a sedm polokrevníků. Osm koní se narodilo v České republice, šest ve Francii, čtyři v Německu a po jednom v Anglii a Irsku.

Pokud se do Pardubic z různých důvodů nedostanete přímo, můžete sledovat dění v přímých přenosech České televize. V sobotu přímo půjdou vrcholy přes proutěné překážky a v neděli kompletní program. Navíc letos si můžete vsadit nejen o víkendu na závodišti u přepážek společnosti Betino, ale již nyní přijímají sázky společnosti Tipsport, Fortuna a Synot Tip nejenom ve svých pobočkách, ale také přes internet či mobilní aplikace. Na samotnou Velkou pardubickou budou přijímat sázky také ve Francii a přímý přenos nabídne dostihový kanál Equidia.

Ještě tradiční zmínka o počasí. V sobotu odpoledne by mělo být zataženo s drobnými srážkami a v neděli dopoledne by mělo sprchnout, ale odpoledne by mělo být polojasno. Teplota by měla být po oba dny 12 stupňů. Raději se tepleji oblékněte a nezapomeňte na deštník či pláštěnku.

Na viděnou na dostizích!

(bda)

Zpět na výpis