Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Získejte více
registrujte se!

Menu

Opět úspěšný Montjeu Third a rekordní obrat

12. 7. 2018  |  18:02

Čtvrteční poledne a dostihy? Dříve termín téměř nemyslitelný, ale loni byla Česká republika zařazena na mapu, na jejíž dostihy se sází u francouzské sázkové kanceláře PMU, a tak i takové termíny se stávají pravidlem. Bylo po hlavním dostihu, Ceně Hipodromu Most na 2200 metrů a žokej Jaromír Šafář nevěřil vlastním uším. Na pět poledních dostihů z mosteckého hipodromu byl obrat ve Francii více než 1,12 miliónu euro. Před čtyřmi týdny jsme slavili poprvé sedmimístný obrat v Karlových Varech, tentokrát byl opět vylepšen.

Tři procenta z obratu poputují do České republiky, což je částka přesahující 33 tisíc euro. Páteční kurz koruny k euru byl 25,94, a tak by co Česka mělo dorazit více než 850 tisíc korun. Na tomto místě musíme vyseknout poklonu všem realizačním týmům, které koně do letošních 20 dostihů pod patronátem PMU přihlásili a startovali v nich. Díky jim všech 20 dostihů dopadlo velmi dobře a celkový obrat dosáhl více než 3,6 miliónu euro. Podařilo se tak zajistit velmi dobrou prezentaci České republiky nejen ve Francii. Spolupráce mezi francouzskou a českou stranou by tak mohla pokračovat i v příštím roce.

Nyní již na zelený (pardon v případě Mostu žlutý) pažit. Hlavní bod programu vyhrál pětiletý hnědák Montjeu Third a zopakoval si tak triumf z první dubnové soboty, kdy vyhrál na velebudické výsypce dvojkový dostih na 2000 metrů. Tentokrát si stylem start-cíl poradil s distancí o 200 metrů delší a Milana Zatloukala v sedle vystřídal Jaromír Šafář. „V rámci derby-dne bylo asi něco špatného s jezdcem, dnes potvrdil, že je velmi dobrým koněm. Jarda Šafář dneska udělal všechno tak, jak jsme si řekli,“ jen prohodil trenér Allan Petrlík po 11. vítězství na českých drahách v letošní sezóně.

Na začátku cílové roviny se zdálo, že Montjeu Third bude mít problém se svými soupeři, ale nebylo tomu tak. Šafář mu na začátku cílové povolil a český odchovanec si běžel pro druhé letošní vítězství z pěti startů. O délku na druhém místě finišovala Vědma a ostře sledovaný tříletý Be Master dokončil na třetím místě. Montjeu Third si poradil i s nejvyšší nesenou hmotností, 64 kilogramů, což bylo o 13 kilogramů více než druhá Vědma. Rozhodně se nejednalo o žádný courák, výsledný čas byl 2:18,18, o půl vteřiny horší než loňský čas Pepy Havla.

Pro Jaromíra Šafáře to bylo s Montjeu Third druhé vítězství v rámci programu, poprvé vyhrál s tříletým Sapientim, ve čtyřkovém handicapu na 2000 metrů. Sapienti si zopakoval z vítězství z prvního červnového dne, a tak má životní bilanci čtyři starty a dvě vítězství.

Vítězství stylem start – cíl nebylo v průběhu čtvrtečního poledne ojedinělé. Již v prvním dostihu se tímto způsobem prosadil Tropical Bond, pro toho to bylo již třetí letošní vítězství ze sedmi startů. V sedle svěřence byl Adam Florian, který vyhrál i o půl hodiny později s devítiletým tmavým hnědákem Cool Whiskey. Pro rodinu Florianových to nebyl poslední vítězný zápis, ten přidala v posledním dostihu přenášeném do Francie sestra Jana, která byla v sedle osmiletého ryzáka Wobull se Now. Svěřenec trenérky Voršilkové se prosadil opět po více než dvou letech stylem start – cíl před finišujícím Stormicem.

V nejnižší kategorii se prosadil další z veteránů, devítiletý Latrib, který zdolal o půl délky druhého Vegas Las. Průměrný věk vítěze prvních šesti dostihů (v sedmém startovali pouze tříletí) byl bezmála 7 let (třetí dostih vyhrál 3letý Sapienti…), což se na rovinách tak často nevidí. Mezi nezvítězivšími tříletými se prosadila o necelou délku ryzka La Paix startující podruhé v kariéře.

(bda)

Zpět na výpis