Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Získejte více
registrujte se!

Menu

Pardubice: Mustamir potvrdil roli favorita

10. 6. 2018  |  06:22

V sobotu hostilo pardubické závodiště letošní třetí dostihový den, jehož vrcholem byl dvacátý pátý ročník nejvýznamnější tuzemské klasické steeplechase, půl milionem korun dotovaného Zlatého poháru. Roli favorita dostihu potvrdil svěřenec Františka Holčáka Mustamir (ž. Stromský), který si v závěru bez problémů poradil s celý dostih tempo diktujícím Lamumem (ž. Bartoš). Nejvýznamnějším crossovým dostihem byla dvojková Cena města Pardubic, kterou ovládli svěřenci Josefa Váni, když zvítězil Wild Danger (ž. Kousek) o délku před A Pigalle (ž. Kratochvíl).

Nejvýznamnější tuzemská klasická steeplechase Zlatý pohár (stch listed, 5+, 4 400 metrů, 500 000 Kč), jež se v posledních letech koná s přídomkem Cena předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, uzavřela první čtvrt století své existence ročníkem, v němž se představilo osm koní. Po startu se do čela nikomu příliš nechtělo a tak tuto roli na sebe nakonec vzal Josef Bartoš v sedle temperamentního svěřence Luboše Urbánka Lamuma. Po volnějším začátku tempo dostihu postupně stupňoval a výsledkem bylo, že Lamum při své premiéře mezi tuzemskou elitou klasické steeplechase dokázal soupeřům odolávat až do konce. V závěru sice nedokázal reagovat na nástup favorizovaného svěřence Františka Holčáka Mustamira (ž. Stromský), který oproti loňsku pozici favorita ustál a po nástupu v oblouku do cílové roviny jistě zvítězil o tři a čtvrt délky, ostatní soupeře však Lamum bez problémů porazil. Tři a čtvrt délky za ním třetí finišoval Tahini (ž. Kratochvíl), čtvrtý s odstupem pěti délek v roztaženém doběhu finišoval Aztek (ž. Kousek) a tabuli patnáct délek zpět uzavřel Krocoleon (ž. Novák).

Rámcovému programu dominoval dvojkový cross Cena města Pardubic (stch cc II. kat., 5+, 4 500 metrů, 120 000 Kč), ve kterém na double dosáhl trenér Josef Váňa. Vítězem se stal jedenáctiletý Wild Danger (ž. Kousek), který v závěru o délku odolal finiši na pardubické dráze debutujícího A Pigalle (ž. Kratochvíl), pro kterého to bylo páté druhé místo v řadě – naposledy však finišoval druhý na scéně Gd-1 Grand Steeple Chase di Milano. Josef Váňa byl i jediným vícenásobným vítězem v rámci odpoledne, když v předposledním dostihu odpoledne, výhradně klisnám určené Ceně Basketbalového klubu Pardubice – BEKSA (stch cc III. kat., 4+ kl., 3 400 metrů, 90 000 Kč) se po boji o tři čtvrtiny délky před Dunátou (Čmiel) prosadila reprezentantka stáje Estrella Rozina (ž. Kratochvíl).

V úvodní Ceně porutěnkářů (pp IV. kat., 4+, 3 200 metrů, 60 000 Kč) potvrdila roli favoritky Celeste (S. Ferhanov) trenéra Radima Bodláka, když o dvě a půl délky porazila Silver Prince (ž. Faltejsek). Favoritka se prosadila i v následující Ceně podporované společností České dráhy, a. s. (stch cc IV. kat., 4 l., 3 400 metrů, 60 000 Kč) a to Apas Rocka (ž. Novák), která poté co její největší soupeřka Playful Trickster (Čmiel) ztratila jezdce na posledním skoku lehce o dvě a čtvrt délky před Čmelákem (Odložil). Cena Univerzity Pardubice (stch cc IV. kat., 5+, 4 500 metrů, 60 000 Kč) se stala kořistí svěřence Martina Bělky Smajlíka (Mach), jenž v napínavém souboji po boji o půl délky porazil Shegertona (ž. Stromský), podobně napínavý souboj s identickým výsledkem nabídla i Cena společnosti Exposia a. s. (stch cc III. kat., 5+, 4 000 metrů, 90 000 Kč), ve které se po boji prosadil Čestmírem Olehlou připravovaný Taj Mahal (Spáčil), když o půl délky předčil Sorgenia (Mach). Naopak nejvýraznějším vítězem v rámci odpoledne se v závěrečném handicapu Cena hudebního festivalu Létofest (stch cc IV. kat., 5+, 3 400 metrů, 60 000 Kč) stal Albe Back (ž. Myška), který navzdory třetí nejvyšší váze v poli zvítězil lehce o sedm délek před Rideri Crossem (Složil ml.).

Otakar Nový

Zpět na výpis