Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Získejte více
registrujte se!

Menu

Pardubice: Stříbrnou trofej získal Sundara

30. 7. 2017  |  06:30

Nádherné počasí a ideální dostihová dráha byly v sobotu odpoledne na pardubickém závodišti kulisami Letního dostihového dne, který se tato závoditě vrátil po třech letech. Jeho vrcholem byla z října přesunutá Stříbrná trofej, klasická steeplechase, jež obvykle představuje tradiční součást předprogramu Velké pardubické. Na startovní listině sice figurovalo jen pět koní, avšak co dostih postrádal na kvantitě, nahrazovali starující svou kvalitou. Jako spolufavorité do dostihu odstartovali vítěz červnového Zlatého poháru Dangerous Gleam (ž. Myška)a třetí z meranské Gr. 1 Gran Corsa Siepi d'Italia Playstarabad (ž. Matuský), ale v duchu úsloví "Když se dva perou..." ve finiši dominoval ten třetí vzadu - vítěz Prvomájové steeplechase z Lysé nad Labem Sundara (ž. Novák), který po nástupu v závěrečném oblouku od soupeřů odešel a zvítězil velmi lehce o osm délek před Casperem (ž. Boyer), jenž v souboji o stříbrnou příčku o jeden a čtvrt délky předčil Playstarabada. Aktuální lídr překážkového šampionátu žokej Marcel Novák byl králem sobotního odpoledne, neboť na triumf s reprezentantem šampionské centrály Josefa Váni Sundarou navázal ještě vítězstvími v sedlech Lenkou Kvapilovou připravovaného Playera a svěřence Heleny Vocáskové Sosona.

Diktování tempa se krátce po startu Stříbrné trofeje (stch I. kat., 5+, 4 400 metrů, 200 000 Kč) podle očekávání ujal Stanislavem Popelkou připravovaný tempař Dangerous Gleam v sedle s žokejem Jaroslavem Myškou, kterého si s malým odstupem hlídala dvojice Casper (ž. Boyer) a Playstarabad (ž. Matuský), s větším odstupem následoval Sundara (ž. Novák) a pole uzavíral Nikan (Odložil). Toto pořadí se prakticky nezměnilo až do druhé poloviny závěrečného okruhu, kde si pozici postupně lepšil Sundara, až v závěrečném oblouku převzal vedení a rezolutním nástupem odešel od soupeřů. Cílem proběhl nikým neohrožován na prvním místě, osm délek za ním druhý pak finišoval Casper, který v závěru nedal šanci Playstarabadovi, jehož porazil o jeden a čtvrt délky, Dangerous Gleam v závěru zvadnul a nedokázal uhájit ani třetí příčku, když na Playstarabada mu nakonec chyběl krk, daleko poslední pátou dotaci získal Nikan.

Na triumf se Sundarou Marcel Novák navázal dalšími dvěma triumfy a svůj náskok na čele překážkového šampionátu před aktuálně zraněným obhájcem Janem Kratochvílem navýšil již na sedm vítězství. Hned v následujícím trojkovém handicapu Cena města Pardubic (stch cc III. kat., 5+, 4 700 metrů, 90 000 Kč) totiž vítězně provedl cílem v průběhu dostihu aktivního svěřence Lenky Kvapilové Playera, jemuž nejvážnější soupeř Taras (am. Mikšovský) odpadl po pádu na poslední překážce, což mu otevřelo cestu k lehkému čtyřdélkovému vítěztsví před nejvíce zatíženým koně v poli Celadonem (ž. Matuský), třetí Tymian (Odložil) ztrácel ještě o půl délky navíc. V závěrečném crossu Cena Sportiády (stch cc V. kat., 4 l., 3 300 metrů, 30 000 Kč) nahradil zraněného Sertashe Frahanova v sedle Helenou Vocáskovou připravovaného Sosona, který svůj premiérový start nad těžkými skoky proměnil ve vítězství, když po boji o půl délky porazil vítěze ze Světlé Hory Stringa (Bartoň), třetí Kornelius (Složil ml.) zrácel  již osm délek.

Dvě vítězství v rámci sobotního odpoledne získal žokej Lukáš Matuský, jenž dokázal zvítězit ve druhém a třetím dostihu. Nejprve v Ceně prezidentů Dostihového klubu (pp IV. kat., 4+, 3 500 metrů, 60 000 Kč) triumfoval v sedle Radkem Holčákem připravované akvizice stáje Březová Flower of Love, která soupeře v dostihu doslova zdemolovala, když po nástupu zhruba kilometr před cílem ode všech odešla a v cíli měla náskok sedmnáct délek před Bouba Loupem (Řezáčová), který si navzdory chybě na posledním skoku o jeden a tři čtvrtiny délky poradil s nad překážkami debutujícím loňským vítězem Slovenského derby Timekeeperem (ž. Novák). I druhý Matuského triumf, tentokráte na scéně Ceny za podpory Sportovního parku Pardubice (stch cc III. kat., 5+, 3 500 metrů, 90 000 Kč) byl impozantní - svěřenka trenéra Čestmíra Olehly Izynka předvedla v závěru dostihu raketové zrychlení a zvítězila zadrženě o sedm délek před Nickem (ž. Novák), třetí Makléř (Kubík) ztrácel dalších jedenáct délek. Trenér vítězky Čestmír Olehla tak konečně protrhl letošní smůlu a po jedenácti druhých místech slaví letošní první triumf.

Nejúspěšnějším trenérem v rámci odpoledne byla Helena Vocásková, která kromě již zmiňovaného Sosona, připravila i vítěze úvodního dostihu Ceny porutěnkářů (pp V. kat., 3 l., 2 800 metrů, 30 000 Kč), jíž byla Sicili Pop (Ferhanov) lehce o čtyři a půl délky porazivší nad skoky debutujícího Galileova syna Palazzo Corsini (ž. Liška), třetí další jeden a půl délky zpět finišoval Society Solvent (ž. Matuský). Pro krátké crossaře byla připravena Cena sprinterů (stch cc IV. kat., 5+, 3 400 metrů, 60 000 Kč) ve které se prosadil dlouho tempo diktující Manol (ž. Kousek), když v závěru o délku odrazil nápor Dunáty (Tůma), třetí místo s odstupem jedné a tří čtvrtin délky získal Jonathan (ž. Liška). Jako obvykle svůj dostih v Pardubicích měli i jezdci, kteří dosud nedosáhli padesáti vítězství - Cenu mladých jezdců (stch cc IV. kat., 5+, 4 500 metrů, 60 000 Kč), tentokrát překvapivě ovládl Ivonou Petrlíkovou připravovaný Tornadic (Mach), který v závěru po boji o tři čtvrtiny délky porazil jednoho z favoritů Strettona (Odložil), daleko za ním třetí finišoval Tellur (am. Mikšovský).

Otakar Nový

Zpět na výpis