Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Získejte více
registrujte se!

Menu

Pardubice: Úvodní vrcholy pro Wild Dangera a Mustamira

9. 5. 2017  |  06:46

Státní svátek ku přiležitosti dne Osvobození je tradičním termínem pro úvodní dostihový den sezóny na centrální překážkové dráze v Pardubicích. Nejinak tomu bylo i letos a v pondělí odpoledne se uskutečnil dostihový den, jehož vrcholem byla Cena města Pardubic jak zněl oficiální název pro tradiční Úvodní Cross Country. V dostihu bez většího vypětí zvítězil reprezentant šampionské tréninkové centrály Josefa Vání staršího Wild Danger v s překážkovým jezdcem šampionem Janem Kratochvílem. Druhé místo, dvě a tři čtvrtiny délky za vítězem, mohutným finišem v cílové rovince získal Talent (ž. Stromský), když o dvě délky předčil vítězova tréninkového kolegu Rabbit Hawk Winga (ž. Novák). Druhým z jedničkových vrcholů pondělního odpoledne v Pardubicích byla klasická steeplechase Irish Ambasador's Gold Cup supported by Easyfix, ve které se lehce prosadil Františkem Holčákem připravovaný Mustamir (ž. Stromský) o čtyři délky před Gangerous Gleamem (ž. Bartoš), třetí s odstupem o délku větším dokončil Kifaaya (ž. Matuský).

Hlavním dostihem úvodního pardubického dostihového dne byla Cena města Pardubic - Úvodní Cross Country (stch cc I. kat., 5+, 4 500 metrů, 150 000 Kč), do které po škrtnutí předloňského vítěze VP Ribelina odstartovalo jedenáct koní. Diktování tempa se krátce po startu ujal žokej Jaroslav Myška v sedle Miraxe a na čele vydržel až do oblouku do cílové roviny.  Tam přes něj přešla dvojice svěřenců Josefa Váni st. Wild Danger. Kratochvíl) a Rabbit Hawk Wing (ž. Novák), dlouho to vypadalo, že vítěztsví budou bojovat jen oni dva, avšak pěkou kocovku předvedl Hanou Kabelkovou připravovaný Talent (ž. Stromský). Wild Danger nakonec zvítězil bez většího vypětí stylem velmi lehce o dvě a tři čtvrtiny délky před Talentem, který o dvě délky předčil slábnoucího Rabbit Hawk Winga, jenž však třetí přičku udržel o tři čtvrtiny délky vůči snaze Renard Argenté (Odložil), tabuli se ztrátou půl délky uzavřel Puntarenas (Ferhanov).

Druhým z jedničkových vrcholů byla klasická steeplechase Irish Ambasador's Gold Cup supported by Easyfix (stch I. kat., 5+, 3 900 metrů, 150 000 Kč), ve které se představilo devět koní. Velká část dostihu se odehrávala pod taktovkou Čestmírem Olehlou připravovaného Trima (Sloup), který si v průběhu dostihu vypracoval mnohodélkový náskok, avšak v oblouku do cílové roviny na třetí překážce před koncem udělal chybu a upadl. Do vedení se dostal Dangerous Gleam (ž. Bartoš), avšak v cílové rovince nedokázal zareagovat na finiš svěřence Františka Holčáka Mustamira (ž. Stromský), který ho nakonec lehce o čtyři délky porazil, třetí s odstupem pěti délek finišoval Kifaaya (ž. Matuský), dalších sedm délek ztrácel čtvrtý Nos Galan (ž. Kratochvíl) a tabuli se ztrátou tří a čtvrt délek uzavřel Rabbit Mountnelson (ž. Myška).

Úvod letošní pardubické premiéry obsatarala dvojice dostihů přes proutěné překážky - v Ceně proutěnkářů (pp V. kat., 4 l., 3 200 metrů, 30 000 Kč) měli nejprve své sólo čtyřletí, mezi nimiž se stylem start cíl prosadil svěřenec Štěpánky Myškové Lodgian Whistle (ž. Myška), který zvítězil zadrženě o čtrnáct délek  před Medicem (Liška), jenž v závěru musel čelit úderné koncovce Nancy (žk. Složil ml.), která ho nakonec nestihla jen o krk. Poté se v Ceně mladých jezdců (pp IV. kat., 5+, 3 500 metrů, 60 000 Kč) předvedli starší proutěnkáři, mezi nimiž v cílové rovince nádherný souboj o vítězství předvedli Nikan (Mach) trenéra Miroslava Ševčíka, který nakonec o půl délky zdolal Linngara (Ferhanov), zatímco třetí Desson (žk. Složil ml.) ztrácel již propastných deset délek.

První cross counry letošní sezóny na pardubickém závodišti byla Cena firmy Petr Novotný - Výroba a prodej originálního Pardubického perníku (stch cc IV. kat., 5+, 4 500 metrů, 60 000 Kč).  Po většinu dostihu tempo diktovala rekonvalescentka Modena (ž. Andrés), která se nadráhu vrátila po bezmála roční pauze, avšak v závěru se prosadil jiný navrátilec - Radkem Žalubem připravovaný Jantar (Tůma), jenž naposledy startoval v listopadu 2015, deklasoval soupeře velmi lehce o deset délek, zatímco Modena ve finiši dokázala o hlavu odrazit nápor Četaře (Liška). Dramatický závěr divákům nabídl handicap Cena dne vítězství (stch cc III. kat., 5+, 4 400 metrů, 90 000 Kč), ve kterém po celou cílovou rovinu hlava hlava bojovali Izynka (am. Mikšovský)  a Tymian (Odložil), přičemž polokrevný Tymian nakonec srdnatě vzdorující klisnu nesoucí o tři kilokramy větší zátěž porazil o pouhý nos, zatímco z tři čtvrtiny délky vzdáleného třetího místa hrozil Tzigane du Berlais (žk. Složil ml.).

Překvapením skončila velmi kvalitně obsazená Cena Dostihového klubu (stch cc III. kat., 5+, 3 500 metrů, 90 000 Kč), ve které ve své  crossové premiéře  nestačil grupový vítěz z Itálie Chicago (ž. Kratochvíl) na polského hosta Salama (Benš) trenérky Iwony Wroblewské, jenž zvítězil lehce o osm délek. Lehký triumf byl k vidění i v závěrečném handicapu Cena Dostihového spolku a. s. (stch cc V. kat., 5+, 3 300 metrů, 30 000 Kč), v němž se svěřenec Grega Wroblewského Bukhari (Ferhanov) o čtyři délky před Maximem (žk. Složil ml.), třetí dvě a půl délky zpět finišoval Trivero (ž. Bartoš).

Otakar Nový

Zpět na výpis