Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Získejte více
registrujte se!

Menu

Šampioni sezóny 2015

30. 1. 2016  |  10:51

Galavečer českého turfu, konaný v sobotu 30. ledna večer v Národním domě v Praze na Vinohradech, napíše definitivní tečku za sezónou 2015. Pojďme si představit jednotlivé šampióny, kteří budou při Galavečeru oceněni.

Šampioni sezóny 2015

Nejlepší rovinový jezdec

Bajuržan Murzabajev

Méně zorientovaným divákům se to může stát neuvěřitelné, ale Bajuržan Murzabajev jezdí dostihy teprve čtyři sezóny. Šampiónem nebyl jenom v té první, v níž dosáhl šesti vítězství. Domácí trenéři záhy rozeznali v kazašském mladíkovi talent a začali ho intenzivně posazovat na své koně. Výsledkem je, že Murzabajev v uplynulé sezóně oslavil svůj třetí šampiónský titul. Zatímco v předchozích dvou letech musel o prvenství v žebříčku českých jezdců tvrdě bojovat, v roce 2015 to bylo stylem „start-cíl“ a „zadrženě daleko“. Stájový jezdec Arslangireje Šavujeva si po celý rok udržoval komfortní náskok před pronásledovateli a na konci roku předčil soupeře ve všech relevantních ukazatelích – počtu bodů, vítězství i získaných dotacích. Jen v procentuální úspěšnosti byl lepší „obojživelník“ Ondřej Velek. Celkem to Murzabajev loni dotáhl na 44 vítězství, z toho 42 na českých drahách, čímž se přehoupl přes první stovku v kariéře. Nejcennější byly bezesporu dva klasické úspěchy – Velká jarní cena s Aldarem a Oaks v sedle Amga River. Vítězil také s Meandrem (Velká cena českého turfu), Waka Laurou (Severočeská cena), Lysyanem (Cena města Karlovy Vary) nebo Skarou (Cena Masise).

Nejlepší rovinový trenér

Allan Petrlík

Čtvrtý trenérský titul kariéry, třetí šampionát za sebou a nejvíce vítězství na českém území v kariéře. To je ve zkratce bilance Allana Petrlíka, který s 26 triumfy překonal svou dosud nejúspěšnější sezónu 1998, kdy ještě působil ve Velké Chuchli. Uplynulý rok byl pro bývalého úspěšného žokeje výjimečný v mnoha dalších ohledech. V zimě totiž změnil působiště a těsně před sezónou přešel ze stáje Rabbit Trhový Štěpánov do centrály Darhorse v Krabčicích. Po jarním seznámení s novými svěřenci začal počet vítězství postupně narůstat. Na jaře o sobě stáj DAR dávala vědět hlavně prostřednictvím zimního favorita Sirius Shina, který vyhrál Velkou červnovou cenu a byl třetí v klasické Velké jarní ceně. Na podzim na něj navázal především vlastní odchovanec majitele Lagaro, jehož prostřednictvím barvy majitele Rostislava Kopeckého obhájily vítězství v Ceně zimního favorita a ovládly také Gerschův memoriál. První „krabčická“ (a celkově dvacátá) sezóna Allana Petrlíka s sebou nesla všechny typické „petrlíkovské“ atributy – slibnou armádu dvouletých koní i rozptyl vítězství po celém Česku. Z klasických nadějí pro příští sezónu kromě Lagara stojí za zmínku také další domácí odchovanci Anshoa, Tialine nebo Bulpit. Kromě „áčkových“ drah v Chuchli, Karlových Varech a Mostě vítězil krabčický tým také v Lysé nad Labem, Kolesech, Benešově a Brně.

Nejlepší amatérský jezdec na rovině

Jindřich Fabris

Jindřich Fabris zažil v roce 2015 nejúspěšnější sezónu na českých drahách ve své kariéře. Vyhrál pět dostihů z 33 startů. Druhým rokem reprezentoval Českou republiku v mistrovství světa amatérských jezdců Fegentri, kde obsadil výborné čtvrté místo. Navázal tak na rok 2014, kdy do konce roku o bojoval o titul mistra světa a velmi těsně obsadil druhé místo. V roce 2015 se v Česku prosadil dvakrát na „domovské“ dráze ve Velké Chuchli a ve Slušovicích, jedno vítězství přidal na mosteckém hipodromu. V dostizích se Jindřich Fabris pohybuje od roku 2007. První start absolvoval 24. června 2007 s Nomonem a první vítězství si zaknihoval v roce 2009 v sedle Alonga trenérky Evy Staškové. Do konce roku 2015 získal na českých drahách 15 vítězství, ale ve statistikách má ještě 6 zahraničních triumfů, tři z Německa a po jednom z Belgie, exotického Ománu a ze Spojených států amerických.

Nejlepší překážkový jezdec

Jan Kratochvíl

Když si koncem srpna zlomil stehenní kost po pádu v Netolicích z Anatol Artista, zdálo se, že dosud životní sezóna Jana Kratochvíla skončí nečekaně trpkým způsobem. Stájový jezdec Josefa Váni sice zmeškal start ve Velké pardubické s Hipo Japem, ale hned týden po vrcholu sezóny se dokázal vrátit do sedla a uhájil svůj první šampiónský titul v kariéře. V součtu se zahraničními úspěchy se radoval z 23 vítězství, což je čtyřnásobek oproti bilanci, kterou měl před příchodem do centrály Mlýnce. Kratochvíl jezdil po celý rok s velkým přehledem a nevyhýbal se ani malým drahám. Na jedničkové scéně obhájil s Rabbit Wellem triumf v Prvomájové steeplechase a s loučícím se Budapestem ovládl Velkou mosteckou steeplechase. Podobně jako kolega Bajuržan Murzabajev na rovině si držel komfortní náskok po celou sezónu, a třebaže se mu bolestivé pády nevyhýbaly, nenabídl soupeřům větší šanci korigovat rozložení sil. Do titulu žokeje mu v tuto chvíli zbývá posledních osm vítězství a dá se očekávat, že velký vzestup Jana Kratochvíla bude pokračovat dál. V italské Pise už si připsal první vítězství roku 2016 s Burgundy Ballem.

Nejlepší překážkový trenér

Josef Váňa

Mezi překážkovými trenéry pokračuje velká série Josefa Váni, který je šampiónem nepřetržitě od roku 1995. V uplynulém roce mu ke zdárné obhajobě stačilo 22 vítězství, což je nejméně od roku 2008, ale vzhledem k dalším 18 úspěchům na zahraničních drahách a úspěšné rovinové sezóně se v centrále Mlýnce určitě nesmutní. O síle současné sestavy nejlépe svědčí fakt, že šampiónský titul slaví i stájový jezdec Jan Kratochvíl. K největším tahounům stáje patřil Fafintadenient, který po jarním vítězství v pařížském Auteuil triumfoval v Gran Corsa Siepi di Merano (Gd1), Zlatém poháru EŽ Praha a ve Velké národní steeplechase o Pohár Josefa Váni. O další zahraniční úspěchy se postarali Cornet Obolensky v Grande steeplechase di Milano (Gd1), Chicago v Gran corsa siepi di Milano (Gd1) a Arman v Grande steeplechase di Roma (Gd3). Kvalifikace na Velkou pardubickou ovládli Zarif a Rabbit Well, kteří oba doběhli „na tabuli“ ve Velké pardubické a Rabbit Well navíc obhájil vítězství v Prvomájové steeplechase. Na podzim se Josef Váňa stal hlavní tváří dvou projektů na popularizaci dostihového sportu – zmiňované Velké národní steeplechase na nových skocích v Praze a syndikátu Dostihový klub ve spolupráci s deníkem Sport.

Nejlepší překážkový jezdec na překážkách

Pavel Složil ml.

Ani v případě Složilových nepadlo jablko daleko od stromu. Pavel Složil ml. se vydal ve stopách svého otce, který jezdil především překážkové dostihy do roku 2011. Syn začínal na ponících především na moravským drahách, kde vyhrával jeden dostih za druhým. Od roku 2013 vlastní amatérskou licenci a první dostih odjel 10. srpna 2013 v Kolesách s maďarskou rodačkou Actrice. První sezónu jezdil rovinové dostihy nebo bumpery. O rok později zamířil na skoky a 18. května 2014 mohl v polské Vratislavi oslavit první vítězství, se Sztormem vyhráli steeplechase na 3600 metrů. Do konce roku přidal ještě rovinové vítězství v Brně. V roce 2015 vyhrál Pavel Složil ml. pět překážkových dostihů, nejcennější byl zcela jistě triumf ve Velké slušovické steeplechase opět se Sztormem připravovaným trenérem Pavlem Polesem. Z 95 životních startů Pavel Složil ml. vyhrál sedm a jedno má punc první kategorie.

Nejlepší žákovský jezdec na rovině i na překážkách

Jakub Spáčil

Svůj první dostih absolvoval 14. září 2013. Že má potenciál, naznačil Jakub Spáčil prakticky okamžitě, ale v roce 2015 naplno ukázal, co umí a připsal si 19 vítězství. Nejčastěji na koních trenéra Čestmíra Olehly, který svému žákovi věští velkou budoucnost a pochvaluje si, že má konečně ve stáji výborného mladého jezdce. V uplynulé sezóně dělil Jakub Spáčil pozornost mezi rovinové a překážkové dostihy. Největším úspěchem bylo dvojkové vítězství v Bratislavě s veteránem Robinsonem Cruso, které se zrodilo po tuhém boji s matadorem Jaroslavem Línkem. Ve druhé kategorii si připsal i vítězství s klisnou Mini Wells a především v Červnové cross-country Válečníka s výborným tempařem Terebeszem. V Mostě nasměroval k velmi lehkému úspěchu hvězdného Demon Magica a v Pardubicích si dobře porozuměl s Cherwickem. Už druhou sezónu si vyzkoušel i starty v jedničkových dostizích – v první kvalifikaci na Velkou pardubickou dovedl do cíle Pareta a ve druhé Klause, pátá místa posbíral se Strettonem v Poháru Josefa Váni a Paretem v Memoriálu Evy Palyzové.

Zpět na výpis