Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Získejte více
registrujte se!

Menu

Sir Sun způsobil klasickou radost stáje Lokotrans

14. 5. 2017  |  17:37

Stáj Lokotrans majitele Karla Jalového už je dlouhodobě etablovaná v českých dostizích, do šuršího povědomí vstoupila především na přelomu let 2015 a 2016, kdy Ribelino vyhrál Velkou pardubickou. Velkou jarní cenu vyhrála v roce 2012 zásluhou Mystic Swinga, kterého ve Velké Chuchli připravoval Eduard Kotáb a v sedle byl žokej Milan Zatloukal. V letošním roce na Mystic Swinga dokázal navázat Sir Sun. Francouzský rodák je připravován v novém areálu v Újezdě u Boskovic Lubošem Urbánkem, pro kterého je to první klasické vítězství v kariéře.

„Je to takové Lubošovo princátko, nedá na něj dopustit, věnuje se mu sám,“ říkal už ve čtvrtek před Velkou jarní majitel Karel Jalový. Realizačnímu týmu se podařilo formu naladit přímo báječně. Ve finiši měl Sir Sun nejvíce sil a o tři čtvrtě délky porazil Noble Cliffse. Když si pustíte záznamy Velké jarní ceny z let 2013 a 2014, kdy byl sedlech Talara a Simply Ozzyho Jiří Chaloupka, bude triumf Sir Suna velmi podobný. Chaloupka opět útočil středem dráhy po vnější straně startovního pole a v posledních sto metrech se dostal před lídra. Potom se mohl postavit ve třmenech a začít slavit. „Myslím si, že vyhrál docela jasně. Chtěl jsem být vepředu, ale dostal jsem se do čtvrté páté stopy, tak jsem ho schoval a vyplatilo se, viděl jsem, jak koním přede mnou ubývají síly,“ sděloval už čtyřnásobný vítěz Velké jarní ceny. První triumf Chaloupky v prvním díle Trojkoruny se zrodil právě před deseti lety, když se překvapivě prosadil Lord Silvano. Navíc před letošní Velkou jarní neměl Jiří Chaloupka na kontě ani jedno vítězství, pouze sedm druhých míst.

Na tváři Luboše Urbánka se po doběhu objevily i slzy dojetí. „Jsem rád, že to vyšlo právě s Jirkou Chaloupkou, máme s ním určitou dohodu. Velká zásluha na tomto triumfu patří právě Jirkovi, odjel to úplně super a ukázal, že má nervy ze železa.“ Realizační tým vsadil na hru vabank. Žádný přípravný start, ale rovnou klasika. „Nijak jsme ho nešponovali, ale byl připraven na sto procent, myslím si, že bude i do dálky,“ doplnil trenér. Dalším startem by mělo být České derby. „Takto jsme připravili plán a nyní ho nebudeme měnit. Když něco měníme, tak to za nic nestojí,“ shodli se majitel i trenér. Sir Sun absolvoval ve Velké jarní ceně pátý životní start a podruhé se prosadil. První triumf vybojoval v Gerschově memoriálu při Evropském poháru žokejů loni v září.

Dobu druhých míst v klasikách zažívá dostihová stáj Pegas. Minulý týden chybělo Polyantě k triumfu půl délky, tentokrát Noble Cliffsovi o čtvrt délky více. Třetím místem potvrdil svou vysokou spolehlivost Zock, ani při osmém životním vystoupení nechyběl mezi trojicí nejlepších. Čtvrtý stejně jako v testu před třemi týdny doběhl Gold Evasive. Tehdy před ním byli kromě Zocka ještě Mamadysh a Riverton, ty tentokrát nechal bělouš za sebou. Pětici nejlepších doplnil reprezentant stáje Hrubý Orssio a nejnižší klasické dotace vybojovali Riverton a Dominique.

Pátý letošní dostihový den ve Velké Chuchli nabídl double v podání žokeje Milana Zatloukala, když vyhrál s nezvítězivším Negbenem a ostříleným Namid Starem, a také pro trenéra Luboše Urbánka (Sir Sun a Santa Padrona). Směrem k Českému derby, které je na programu za šest týdnů stojí za zmínku především patnácti délkové vítězství hnědáka Nagano Golda na distanci 2400 metrů, navíc v solidním čase 2:35,89. Trenér Grzegorz Wroblewski bude sedlat do vrcholu rovinové sezóny tři favority – Palazzo Corsini, Nagano Gold a Kerabush. Tři nedělní vítězové se prosadili poprvé v kariéře (Negben, Private Ryan a Santa Padrona), pro zbylých pět vítězů byl chuchelský triumf druhý v kariéře (Tapajo, Kárl, Namid Star, Sir Sun a Nagano Gold).

(bda)

Zpět na výpis