Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Získejte více
registrujte se!

Menu

Snadný Salamův hattrick

6. 7. 2017  |  21:36

Před startem sedmého ročníku Memoriálu Evy Palyzové na 4600 metrů se nejvíce skloňovala jména obhájce vítězství Ange Guardiana nebo svéhlavého Rabbit Wella i když oba absolvovali letošní premiéru. Mnohokrát jsme v životě viděli, že když se dva perou, třetí se směje. Tentokrát byl tím šťastným devítiletý ryzák polského chovu Salam, kterého pro polskou stáj RM-Racing připravuje Iwona Wroblewska. Od loňského října Salam startuje pouze v Česku a rozhodně se mu nevede špatně. V Ceně Vltavy finišoval čtvrtý, letos při Velikonoční steeplechase byl pátý, ale od té doby se mu soupeři jen dívají na záda. Triumfem v Lysé nad Labem Salam dovršil čistý hattrick.

Desátý červnový den v Pardubicích se dvojici trenér Popelka a žokej Bartoš taktika start-cíl vyplatila. Tentokrát to tak úspěšné nebylo, Loire se skončila na čtvrtém místě. Rostislav Benš v sedle Salama byl ovšem s tempem spokojen. „Pepa Bartoš to dobře rozběhl, my jsme byli na předním místech, až do Irské lavice to byl dostih ideální.“ Poté se Salam trochu zpozdil a možná mu to pomohlo. Právě po Irské lavici si začal lepšit pozici favorizovaný Ange Guardian, ale jeho „rozlet“ trval jen do Anglického skoku, kde se poroučel k zemi a přes něj také Makler a Pareto. Rabbit Well se zbavil svého jezdce již po zkušebním skoku za Irskou lavicí, a tak když koně vyběhli naposled na protilehlou rovinku, pohybovala se na dráze pouze čtveřice, Salam, Larizano, Poinsettia a Loire. Prvně dva jmenovaní devítiletí valaši bojovali o vítězství, dvojice klisen je sledovala s uctivým odstupem. V rovince měl Salam více sil a vyhrál. Larizano ztrácel necelé dvě délky. Poinsettia se připsala třetí honorář a Loire výsledkovou listinu platně dokončivších uzavřela.

Rostislav Benš se mohl po doběhu jen usmívat. „Myslím, že mu budou vyhovovat i delší dostihy, v průběhu se dá dobře držet a potom má dobrý finiš,“ doplnil jezdec k letošní překážkové kometě, která možná zamíří i do kvalifikace na Velkou pardubickou.

Také ve zbývajících dvou překážkových dostizích nebylo o vítězi pochyb. Ve steeplechase na 3500 metrů potvrdil svůj talent čtyřletý odchovanec Jany Junkové, Medic. V cílové rovince si se soupeři jen pohrál a vyhrál o devět délek. Na skocích se prezentoval teprve potřetí, poprvé vyhrál, ale nebyl horší než druhý. V proutěnkách na 3200 metrů si vítěznou překážkovou premiéru odbyl bělouš Dzinfizz s Janem Kratochvílem.

Rovinový program nabídl dvě klání třetí kategorie a v obou si došel pro čestné ceny pro vítěze žokej Jan Verner. Mezi tříletými a staršími dovedl vítězně do cíle pětiletého ryzáka Urbi et Orbi, který se vrátil na dostihovou dráhu po bezmála patnácti měsíční přestávce. V cílové rovince Urbi et Orbi zdolal Anshou a připsal si čtvrté životní vítězství. O několik desítek minut později Verner zvítězil s debutující svěřenkyní Tomáše Váni, Wlastinou. Trenér sice s klisnou chtěl mířit do Bratislavy, ale při první cestě, nedojela dále než do Kolína, a tak si debut odbyla na domácí dráze a vyhrála před Love Connection, která absolvovala již druhé vystoupení a snažila se prosadit stylem start-cíl, ale i druhý start skončil druhým místem.

Mezi tříletými se vyčlenila ze zástupu nezvítězivších ryzka Lorien z DS Pegas. Závěr programu patřil kláním na 1300 metrů. Mezi amatéry se stylem start-cíl prosadil ryzák Rabbit Makfi s Terezou Grbavčicovou. Rabbit Makfi vyhrál potřetí v kariéře, o triumf méně má na svém kontě bělouš Baderellas. Ten po skvělé zvládnutém oblouku do cílové roviny lehce zdolal pod Jindřichem Fabrisem zbylé soupeře v nejnižší kategorii a udělal velkou radost členům Syndikátu 2007.

(bda)

Zpět na výpis