registrujte se!

Menu

Sobotní pardubický předkrm v modrožluté

7. 10. 2017  |  18:36

Dvě jedničkové zkoušky byly vrcholem pardubické soboty, předkrmu před 127. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou. V obou se prosadili koně z majetku Jiřího Charváta startující v modrožlutých barvách. V Křišťálovém poháru na 3400 metrů se výtečnou koncovkou prosadil šestiletý ryzák Aztek připravovaný Tomášem Váňou a odjetý Jiřím Kouskem. Mezi tříletými červnovou a srpnovou formu potvrdil Arkalon vedený Janem Faltejskem z lotu Pavla Tůmy.

Derby-vítěz z roku 2011 Roches Cross se vrátil na české dostihové dráhy po dvou letech. V říjnu 2015 vyhrál proutěnky ve Velké Chuchli a poté sbíral úspěchy na italských drahách. Dvakrát vyhrál grupu jedna, proto není divu, že nastupoval v roli favorita. Od startu držel Josef Váňa mladší Roches Crosse na druhém místě za Terapenou, v závěru už posunul favorita do čela, ale v posledních desítkách metrů nedokázal odrazit nápor Azteka. Svěřenec Tomáše Váni se překážkám naplno věnuje od letošního roku. Ze čtyř startů dvakrát vyhrál. Pokud se dostal mezi elitu, tak se zatím nedokázal prosadit. V červenci v Karlových Varech dostih nedokončil a před měsícem ve Velké Chuchli skončil třetí. „Tam byl problém v průběhu dostihu. Aztek nemá rád, když je na čele a koně dupou za ním. V Chuchli vedoucí kůň hodně utekl a on vedl další pole,“ litoval Váňa posledního startu.

Do třetice už jedničkový překážkový start Aztekovi vyšel. Trenér mohl vyseknout poklonu Jiřímu Kouskovi. „Pokyn dostal být schován, co to půjde a vyšlo to na sto procent. Před startem jsem ve vítězství doufal,“ dodal Tomáš Váňa. Roches Cross procválal cílem na druhém místě s odstupem půl délky. Trojici nejlepších doplnila talentovaná Flower of Love.

Třikrát se v dostihu přes proutěné překážky na pardubické dráze představil tříletý hnědák Arkalon. Třikrát byl průběh téměř totožný. Nastoupil, získal si náskok, za lesíkem, k sobě nechal přijít soupeře, potom od nich odešel a bylo rozhodnuto. Tentokrát do tohoto scénáře vstoupila před cílovou rovinou ještě Apas Rocka, která se snažila lídra zaskočit, ale nepodařilo se. Začátek překážkové kariéry Arkalona začal čistým hattrickem. „Ještě to není hotový kůň, nechá k sobě přijít koně, potom se v cílové rovině kroutí. Je potřeba mu nechat čas a nezkazit ho,“ sděloval trenér Pavel Tůma. Podruhé byl v sedle Arkalona žokej Jan Faltejsek. Apas Rocka skončila o tři délky druhá. Třetí Nick už ztrácel více než dvacet délek.

Po Zlaté sponě tříletých slavila dvojice žokej Jan Faltejsek a trenér Pavel Tůma podruhé. Poprvé přebírali čestné ceny společně s majitelem Jiřím Charvátem po vítězství vracejícího se Northerly Winda v klasické steeplechase na 3900 metrů. Pavel Tůma se po dvou sobotních úspěších dostal na první místo trenérského pardubického šampionátu, společně s Josefem Váňou mají na kontě osm zářezů.

Mezi čtyřletými na proutěných překážkách utrpěl Jiří Charvát jedinou porážku v sobotním programu. Saint Joseph v dramatické koncovce podlehl o krk Lodgian Whistle. Svěřenec manželů Myškových je rovněž velkým talentem českých překážek. Ze čtyř překážkových startů vyhrál tři, neprosadil pouze v Auteuil… Jedenáctiletý Nikan má letos velmi dobrou sezónu, v Pardubicích absolvoval šestý letošní start a potřetí vyhrál, tentokrát byl v sedle Jakub Kocman. V dostihu tří koní přes proutěné překážky na 3200 metrů vyhrál suverénně Lincoln s Františkem Plškem.

První bod programu, byl jediný rovinový a přinesl třetí životní triumf pro vítězku Oaks z roku 2014 Mary Yeats. V jejím sedle oslavil jubilejní čtyřicáté vítězství kariéry Jindřich Fabris, nejlepší aktivní amatér současnosti.