registrujte se!

Menu

Sobotní premiéra v Kolesách a v neděli první jednička pro dvouleté

9. 8. 2017  |  09:46

Dostihový kolotoč už opět začíná nabírat své pravidelné tempo dvou dostihových dní za víkend. Do konce října jsou naplánovány pouze dva volné víkendové dny, neděle 27. srpna a sobota 23. září. V sobotu se letos poprvé vypravíme na závodiště do Koles, kde je připraveno celkem devět klání, tři rovinová, dvě přes proutěné překážky a čtyři steeplechase. První dostih bude odstartován ve 13:30 hodin. V neděli se pošesté letos otevřou brány Hipodromu Holoubek v Karlových Varech, kde bude od půl třetí odběhnuto sedm rovinových zkoušek.

Vrcholem programu na dráze v Kolesách bude druhý ročník Memoriálu Michala Köhla, žokeje, který v Kolesách vyhrál během své kariéry patnáct překážkových dostihů a zemřel na podzim roku 2015 na následky zranění po pádu v brněnských dostizích. Letošní memoriál na distanci 4000 metrů se uskuteční za finanční podpory Jockey Clubu České republiky. Pětici startujících jezdců a koní čeká i velmi populární skok do vody, který bývá pravidelnou součástí francouzských cross country dostihů. Domácí zájmy stáje Vasury Kolesa bude hájit Lingarry, jedenáctiletá klisna, která usilovala i o start ve Velké pardubické. Stejně starý Marl Bora také absolvoval kvalifikaci na Velkou pardubickou, ale vrchol sezóny neabsolvoval. Letos absolvoval tři starty a maximem bylo druhé místo v Brně. Woody vyhrál třikrát v loňském roce, ale letos se mu nedaří. Naopak své poslední starty ve Světlé Hoře vyhráli pětiletý Sweet Red Wine a devítiletý Quatiki.

Sobotním dostihových dnem začíná v Kolesech jubilejní dvacátá dostihová sezóna. První oficiální dostihy se konaly na dráze vzdálené tři kilometry od hřebčína v Kladrubech nad Labem na konci července 1998. Sedmý sobotní dostih, Cena společnosti Střechmont na 3700 metrů, bude jubilejním čtyřstým na místní dráze. Zatím bylo odběhnuto 393 klání, 145 rovinových a 248 překážkových.

Nedělní program v Karlových Varech bude tentokrát pouze rovinový a stejně jako před týdnem nabídne dva vrcholy. Už třetí měsíc se na tuzemských drahách představuje nejmladší dostihový ročník, dvouletí. S přicházejícím podzimem se na koně na rozené v roce 2015 bude upírat stále větší pozornost. Nedělní Cena Masse – Pohár Grandhotelu Pup za podpory Charvát Group na 1200 metrů bude prvním kláním nejvyšší kategorie pro koňské „juniory“. Startovní listina obsahuje sedm jmen, trojice Oriental Glory, Saul a Let Fire absolvuje první životní vystoupení, a tak může pouze příjemně překvapit. Nejnižší startovní číslo ponese Quintero, který se představil už dvakrát a zatím nenašel přemožitele. Ve Velké Chuchli vyhrál Simsonovu cenu a v Bratislavě po komplikovaném cestování Cenu Muscatita. Již koncem května se v Praze prezentovala Dylana a vyhrála, od té doby ovšem nestartovala. Ryzka Love Connection se zatím prezentovala dvakrát a vždy obsadila druhé místo, ale v menších dostizích. Priscilla absolvovala životní debut ve francouzském Vichy a doběhla devátá.

Druhým ostře sledovaným bodem programu bude Cena společnosti Charvát Group na 2400 metrů s devítkou startujících. Dvojici tříletých prověří sedmička starších koní. Kerabush usiloval o start v Českém derby, ale tam se nedostal, proto se v červenci představil ve francouzském Vichy, ale tam také neuspěl. Druhým klasikem je Fighting Laps, který obsadil čtvrté místo ve Velké červnové ceně a v samotném derby narušil situaci na začátku protilehlé rovinky, do cíle doběhl až předposlední, ale tréninkový parťák Joseph získal věnec s modrou stuhou. Trenér Pavel Tůma hovoří o Fighting Lisovi jako koni pro St. Leger. Ze starších si plný respekt zaslouží sedmiletý Fernando, který finišoval třetí v českém Zlatém poháru a šestý na Slovensku. Klisny Santin a Wiliann se v letošním roce v lepší společnosti hledají. Spíše v nižších kategoriích se dokázali prosadit Mystic Golfer, Roony a Noble Fox. Úspěšný rok prožívá Santa Padrona, dvakrát vyhrála a začátkem července prohrála v Karlových Varech pouze se skvělou Venillií.

Předpověď na víkendové dny hovoří o tom, že by mělo být slunečno, ale teplota by měla být pouze osmnáct stupňů. Pro dostihy ideální počasí, ale pro návštěvníky chladněji, a tak si nezapomeňte přibalit něco teplejšího na sebe.