Menu

Sváteční program o víkendu v Mostě i ve Velké Chuchli

11. 10. 2017  |  15:02

Dostihová sezóna 2017 ještě rozhodně nekončí. Každý z následujících tří říjnových víkendů nabízí dva dostihové dny. O víkendu nadcházejícím se můžete vydat v sobotu do Mostu, nebo v neděli do Velké Chuchle. Oba dostihové dny nabízejí osm klání. Na severu Čech se začíná půl hodiny po poledni, v Praze tradičně ve 13 hodin.

Dva jedničkové rovinové dostihy budou vrcholem mosteckého programu. Svatováclavská cena pod patronátem Vršanské uhelné a společnosti Charvát group napíše už svůj 96. ročník. První edice tohoto dostihu se konala již v roce 1920, o několik měsíců dříve než tuzemské derby. Za dobu své existence se nekonaly pouze dva ročníky, a to v letech 1929 a 1930. Letos je startovní listina poměrně početná, čítá třináct jmen, což je nadprůměrný počet z pohledu nového milénia. Loňské vítězství z Velké Chuchle bude obhajovat Anitschka, ale letos nejsou její výkony tak přesvědčivé. Na českých drahách se představí téměř po čtyřech měsících. S velkými ambicemi putoval do České republiky Mr Right, zatím zvládl tři starty, ale prosadil se pouze jednou, při debutu v Bratislavě. Nyní bude v jeho sedle multišampión Václav Janáček, a tak by se trenér František Holčák mohl dočkat jubilejního desátého triumfu ve Svatováclavské ceně.

K velmi kvalitním sprinterkám patří Efily připravovaná Zdeno Koplíkem, který bude mít v dostihu tři zástupkyně, kromě Efily ještě Manollu a Henrytheaeroplana. Sindbad letos dokázal vyhrát ve Francii, ale při Evropském poháru žokejů zklamal. Nyní ho čeká druhý start v řadě na českém území a v jeho sedle bude zářijová vycházející hvězda žák David Liška. Začátkem dubna vyhrál Gomba handicap Master of Gold, poté se přesunul na delší dostihy, ale vyhrát se mu nepodařilo. Nyní se vrací opět do sprintu.

Na startu 79. Ceny zimního favorita na 1600 metrů se představí sedm koní a hlavní pozornost bude upřena na bělouše Res Judicata, který zatím absolvoval dva starty a v obou zvítězil. Prestižní byla především bratislavská Karpatská cena, což je obdoba Ceny zimního favorita. Na Slovensku Res Judicata porazil i Quintera, který vyhrál první dva životní starty. Před třemi týdny vyhrál lehce ve Velké Chuchli Sagar, zamíchat pořadím mohou Finios nebo Oriental Glory.

Atraktivní program je připraven také do Velké Chuchle. Říká se to nejlepší nakonec, proto 3. Agrofert Velká národní o pohár Josefa Váni na 4500 metrů bude odstartována jako poslední bod programu. Dostih s celkovou dotací jeden milión korun přitáhl na start deset koní. Poprvé se v České republice představí pětiletý Capferret, kterého manželé Myškovi připravují pro stáj Meridian. Capferret letos absolvoval pět startů ve Francii, třikrát vyhrál, z toho dvakrát v Auteuil. Malinkou pihou na kráse byly poslední dva starty, jeden nedokončil a ve druhém byl těsně osmý, když ho od vítěze dělily pouhé čtyři délky.

Domácí konkurenci se postaví také dvojice ze zahraničí. Z Polska dorazí klisna Isuzu a ze Švédska Hightower. Můžeme se těšit na repete z Velké mostecké steeplechase, kterou vyhrál Catch Life před Theophilem a Peintre Elusif. Všichni tři budou na startu tohoto dostihu. V červnu pardubický Zlatý pohár vyhrál Dangerous Gleam stylem start-cíl, dráha by mohla být v sobotu pevnější, což by mu mohlo sedět, navíc svěřenci Stanislava Popelky se velmi dobře prezentovali o minulém víkendu v Pardubicích. Na startu budou další dva polokrevníci narození ve Francii, pětiletý Casper a čtyřletá Deauveline, v jejíž sedle se představí vítěz letošní Velké pardubické Jan Kratochvíl.

Klisny se představí v 15. ročníku Memoriálu Harryho Petrlíka na 1600 metrů a druhou letošní čárku by mohla vybojovat Dally Hit v sedle s Janem Rájou. Pouhých pět startů má v nohách Coffola, čtvrtá z Jarní ceny klisen i Oaks. Poctivými výkony se prezentuje také druhá tříletá zástupkyně na startu, Johanka. Druhým zajímavým bodem rovinového programu bude 2. Pražský zimní favorit na 1800 metrů s jedenáctkou účastníků. O druhé životní vítězství bude usilovat kvartet Siciliana, Black Bard, Dylanka a polský host Linovsky. Zbytek se bude chtít vyčlenit ze zástupu nezvítězivších.

Na pár dní by nás mělo navštívit velmi příjemné slunečné a poměrně teplé počasí. V sobotu v Mostě by měla teplota vystoupat na jasných 19 stupňů a v neděli by ve Velké Chuchli mělo být také jasno a teplota stejná jako ve městě pod hradem Hněvínem. Ideální počasí pro návštěvu dostihů!