Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Získejte více
registrujte se!

Menu

Tahini splnil roli favorita a vyhrál Zlatý pohár

10. 9. 2017  |  18:12

Josef Váňa a tuzemské jedničkové dostihy to jde v letošním roce náramně k sobě. Po triumfu Tahiniho ve Zlatém poháru Elektrizace železnic na 4200 metrů přes proutěné překážky už svěřenci dostihové legendy vyhráli osm tuzemských klání nejvyšší kategorie. Především v Itálii startujícího Tahiniho jsme mohli vidět začátkem července v Karlových Varech, kde pod Petrem Tůmou vyhrál Pohár Josefa Váni, klasickou steeplechase na 4500 metrů. Tehdy vyhrál o dvanáct délek, tentokrát o osm.

Možná někoho vyvedl z míry poslední výsledek v Meranu, kdy porazil jen jednoho soupeře, ale na tom měl žokej Jan Kratochvíl vysvětlení. „Dostihy v Meranu jsou pro Tahiniho moc technické, hodně skoků a točení, jen potřebuje jít dopředu.“ To mu dráhy v Karlových Varech a Velké Chuchli dovolují.

V červnu ovládl Dangerous Gleam Zlatý pohár v Pardubicích stylem start-cíl, tentokrát s ním šel žokej Johnson opět razantně dopředu, ale náskok snad padesáti metrů se zdál být až příliš velký. V závěru se to projevilo, Dangerous Gleam se propadl na čtvrté místo, ale má zásluhu na výborném výsledném času, 5:02, 32, který je jen o necelé tři vteřiny horší než rekord Gejzira z roku 2014. Už v oblouku před cílovou bylo jasné, že cesta za druhým Zlatým pohárem bude pro Dangerous Gleama velmi obtížná, protože se dotáhl Aztek a také u sázkových pokladen favorizovaný Tahini. Po posledním skoku šel Tahini do čela a s přehledem vyhrál. Ze šesti letošních vystoupení ovládl tři a jeho letošní zisk již překročil osm set tisíc korun. Na druhé místo se dostal Mustamir a trojici nejlepších doplnil Aztek, rozdíl mezi nimi byl necelé dvě délky.

Po dostihu se mohl usmívat žokej Jan Kratochvíl, pro kterého to bylo osmé letošní vítězství na českých drahách. „Pro mě to byl dobrý dostih, když jsem viděl, že je to rychlé, tak jsem Tahiniho posadil zhruba na pátou pozici a ve druhém kole jsme začali pozici vylepšovat. Opět mi udělal dvě velké chyby, ale to je Tahini, ten už se asi skákat nenaučí.“

Stejně jako Tahini ve Zlatém poháru i v rámcovém dostihu přes proutěné překážky vyhrál Hasan o osm délek. V sedle svěřence Heleny Vocáskové byl Sertaš Ferhanov, pro kterého to bylo třetí vítězství v průběhu víkendu a už jen tři čárky ho dělí od vedoucí muže v překážkovém šampionátu Marcela Nováka.

Na rovině bylo k vidění jedno suverénní vítězství, a to zásluhou čtyřleté Determis v dostihu pro mladé žákovské jezdce na 1800 metrů. Dalších pět rovinových zkoušek bylo vyrovnaných, rozdíl mezi první dvojicí v cíli byl od nosu po délku a čtvrt. Mezi dvouletými se prosadila Arkanie s Ingrid Janáčkovou-Koplíkovou na distanci 1200 metrů a na trati o 200 metrů delší pro české odchovance měla nejvíce sil debutující dcera Mikhaila Glinky a Corcovady, Cunami. Zbývající tři handicapy přinesly vítězství o nos Tapajovi s Janem Rájou, Svitavě s Kateřinou Hlubučkovou a devítiletému Chuan Che s amatérem Jindřichem Fabrisem.

(bda)

Zpět na výpis