Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Získejte více
registrujte se!

Menu

Úspěšný první měsíc roku 2018

30. 1. 2018  |  17:46

Závěrečný den prvního měsíce roku 2018 se žádný kůň na zahraničních drahách nepředstaví, a tak můžeme rekapitulovat, jaký byl leden 2018 z pohledu v Česku připravovaných koní? Sezónu 2017 na zahraničních drahách jsme ukončili konstatováním rekordní, a leden v tomto trendu pokračuje.

Od roku 1993 do roku 2017 jsme registrovali čtyři lednová vítězství, za letošní rok jich napočítáme sedm (jedno rovinové a šest překážkových). O první rovinové lednové vítězství v historii se postaral osmiletý Mister Smart připravovaný Václavem Lukou již 5. ledna v Deauville. O šest překážkových triumfů se postarali svěřenci Josefa Váni na dráze v Pise. V městě se šikmou věží se v lednu uskutečnily tři dostihové dny s překážkovými souboji a z každého si koně připravovaní v Mlýncích nebo Bohuslavi odvezli alespoň jedno vítězství. „Určitě jsme spokojeni. Dostihový bůh je nám zatím nakloněn, můžeme trénovat jako v jiném ročním období. Podle předpovědi má teď zamrznout, a tak uvidíme, jak to bude dál,“ sdělil Váňa po posledním návratu z Itálie.

Překážkové dostihy v Pise budou pokračovat 8. a 18. února, potom se přesunou severněji, do Trevisa. Dá se očekávat, že každý dostihový den se odehraje s českou stopou. Rovinových vstoupení je plánováno méně, ale měla by se odehrát v Německu nebo Francii.

Za první měsíc roku jsme zaznamenali 39 startů českých koní, jak bylo zmíněno výše, napočítali jsme 7 vítězství a 16 umístění. Celkový zisk je 1 873 692 Kč. 39 startů jsme zaznamenali ve 23 dostizích, a tak se zatím můžeme pochlubit úspěšností vyšší než 30 procent. Mimochodem sedm zahraničních vítězství (mimo Slovensko) jsme za existenci České republiky nezaznamenali čtyřikrát, v letech 1996 až 1998 a 2000.

Dobré jméno tuzemským dostihům dělají také jezdci. Filip Minařík má už na kontě dva triumfy v Německu, Tomáš Lukášek a Václav Janáček patří mezi nejlepší v Kataru. Italské překážkové dostihy si bez české účasti už ani neumíme představit, pětkrát vyhrál Josef Váňa ml. a jednou Josef Bartoš.

(bda)

Zpět na výpis