Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Získejte více
registrujte se!

Menu

V sobotu otevře potřetí brány mimoňské závodiště a v neděli se koná 25. Slovenské derby

13. 7. 2017  |  08:53

Poslední dny v českém turfu dostaly přece jen prázdninovější nádech. V permanenci jsou menší dráhy, ani do zahraničí nevyráží tolik koní, jako tomu bylo v červnu, ale v neděli nastane změna. Na sobotní odpoledne je připraven třetí dostihový den letošního roku do Mimoně. Na dráze pod vrchem Ralsko odstartuje první dostih v půl druhé odpoledne. Prvních pět bodů programu bude rovinových a další čtyři překážkové. Na nedělní odpoledne je připraven vrchol slovenské dostihové sezóny, 25. Slovenské derby a další čtyři jedničkové dostihy s početnou českou účastí.

Hlavním bodem rovinového programu na mimoňské dráze bude Ceny firmy Maestoso Luna, handicap třetí kategorie na distanci 2400 metrů. Jubilejní čtyřicátý rovinový start čeká na devítiletou Allanis, která se v Mimoni představila letos již v dubnu a na podobné distanci doběhla na druhém místě. Již popáté se letos představí pětiletý Kadmen trenérky Růžičkové, první dva starty vyhrál, při druhých dvou se umístil. Tentokrát se představí v sedle s Martinou Havelkovou. Od loňského května čeká na vítězství šestiletý svěřenec Filipa Neuberga Quest Royal, kterého nyní povede Martin Laube. Frozen Boson se v červnu v Mimoni představil na skocích, nyní se vrací na rovinu. Také on čeká na vítězství od jara loňského roku. Pole doplňují čtyřletá Tyfona a Roony, který se dokázal prosadit v dubnu ve Velké Chuchli.

Překážkovým vrcholem bude Cena Libereckého kraje, steeplechase na 3600 metrů. Začátkem června vyhrál v Mimoni třináctiletý veterán Elegant Devil s Martinem Liškou, tentokrát bude na startu opět, ale ponese vysokou váhu 75 kilogramů. V dubnu se dokázala v Mimoni prosadit Creola Tiger, ta bude mít na Elegant Devila váhovou výhodu sedm kilogramů. Pětice Machiavelli, Capitan Plan, Marcon, Scare Crow a Justicius bude usilovat o první životní vítězství.

V bratislavském Starém háji bude odstartován první dostih slavnostního odpoledne ve 14 hodin a první z jedničkových zkoušek, Zlatý pohár, bude odstartován pět minut po třetí hodině. Mezi desítkou startujících stojí za zmínku především pětiletý svěřenec Radka Holčáka Intisari, kterému se postaví jeho stájový kolega, vítěz pražské analogie, Always on Sunday. Intisari zatím ve střední Evropě startoval třikrát a nenašel přemožitele. Ani v dalších prestižních zkouškách nejsou v Česku připravovaní koně bez šancí, a tak je reálné, že se podaří v neděli odpoledne vylepšit letošní bilanci na slovenských drahách, která čítá 16 vítězství.

Na startu 25. Slovenského derby bude maximální počet čtrnácti koní, deset jich reprezentuje domácí zájmy a čtyři české. Koně připravovaní na Slovensku získali modrou stuhu zatím čtyřikrát (1995 – Almaz, 1998 – Temirkanov, 2008 – Teddy Ready a 2010 – Innovator), letos je šance na pátý úspěch. Poslední tři ročníky Slovenského derby mají vítěze z České republiky, Love Me, Touch of Genius a Timekeeper. Nejvážnějšími adepty na prodloužení vítězné série jsou účastníci Českého derby, třetí George Boole, který si může udržet naději na slovenskou Trojkorunu, a šestý Aeneas, který se pokusí navázat na dvojici stájových předchůdců v růžovobílém dresu. Landaron neměl před Českým derby štěstí při losu, nyní bude moci přesvědčit o svých kvalitách a poslední koněm připravovaným v české kotlině je Taran, ale ten zatím absolvoval šest startů, ale ani v jednom výsledkově nepřesvědčil. Zajímavostí je start čtyř běloušů, a tak si můžete vsadit, který z nich bude nejlepší.

Na startovních listinách nedělního dostihového dne v Bratislavě je celkem 89 koní, po čtyřiceti z Česka a Slovenska, čtyři z Maďarska a pět z Rakouska.

Předpověď na sobotní odpoledne v Mimoni není příliš příznivá. Teploměr má ukazovat maximálně sedmnáctku a může i pršet. Dráha by měla být v lepším stavu než začátkem června, ale pro diváky to znamená teplé oblečení a přibalit také deštník nebo pláštěnku. Pokud jste pravidelnými návštěvníky Slovenského derby, tak si určitě pamatujete mnoho ročníků za teplot přesahujících třicítku, letos by mělo být ideální počasí, slunečno a 23 stupňů.

Na viděnou na dostizích!

(bda)

Zpět na výpis