Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Získejte více
registrujte se!

Menu

Václav Janáček druhým tisícovkařem

11. 8. 2018  |  21:47

Nikoli na klasické dostihové dráze, ale na jihošpanělské pláži v Sanlúcar de Barrameda dokázal Václav Janáček překonat magickou hranici 1000 kariérních vítězství. Stal se druhým žokejem s českým pasem v historii, který tuto mimořádnou hranici překonal. Tím prvním se stal v srpnu roku 2010 v Kolíně nad Rýnem Filip Minařík, o osm let později ho Janáček dokázal napodobit.

Jižně od Sevilly, nedaleko od portugalských hranic se nachází letovisko Sanlúcar de Barrameda, kde se každý rok v srpnu konají dva třídenní mítinky (letošní druhý mítink se uskuteční od 24. do 26. srpna). Ve středu si Janáček připsal na pláži hattrick, ve čtvrtek se mu nedařilo a v pátek začal třetím místem, ale v závěru se mu podařilo vyhrát s Mind The Gap trenéra Carrasca dostih na 1700 metrů. To bude jednou provždy uvedeno jako 1000. vítězství Václava Janáčka v jeho velmi zajímavé kariéře.

Janáčkovo působení v dostizích začalo neslavně. 7. dubna 2002 se představil v dostihu v páté kategorie ve Velké Chuchli v sedle Licia, ale do cíle se pro pád nedostal. V „povodňovém“ roce 2002 Janáček absolvoval 22 startů a žádný nevyhrál. Ani prvních 18 startů v roce 2003 vítězství nepřineslo. Až se na kalendáři objevilo datum 5. července 2003, Václav Janáček vyhrál „pětku“ v sedle veterána Veriora trenéra Neuberga v Karlových Varech-Dvorech. Tam začala cesta ke hvězdám. Na druhý triumf čekal do září, ale potom se spustila lavina. Rok zakončil Václav Janáček s 10 triumfy a prvním šampionským titulem, žákovským. V šampionátu obsadil desáté místo. O rok později přidal Janáček další titul nejlepšího žáka a mezi profesionály skončil na druhém místě, se ztrátou tří triumfů na šampiona Jana Rája.

Sezóna 2005 byla pro Janáčka pro druhou, ve které nezískal žádný šampionský titul. Skončil až osmý s patnácti triumfy. Dodnes to byla Janáčkova nejslabší sezóna. Od roku 2006 už vládl a sbíral šampiónské tituly jako na běžícím pásu, navíc s počtem triumfů, které vyrážely dech. V roce 2008 vyhrál na druhá místa před Jiřím Chaloupkou, ale v roce 2009 vyhrál neuvěřitelných 82 dostihů a překonal rekord Vlastimila Smolíka v počtu výher za rok. O rok později vyhrál Janáček v Česku 65 dostihů a na konci sezóny mohl jezdit do Bratislavy, aby potvrdil šampionský titul i tam. Vyhrát rovinový jezdecký šampionát v obou částech bývalé federace se nikomu nepodařilo, jen Václavu Janáčkovi právě v roce 2010.

Na přelomu roků 2010 a 2011 odjel Janáček na zkušenou do Španělska a už tam zůstal a stal se králem. Za sedm let se stal pětkrát šampionem (2012. 2013, 2014, 2015 a 2017) a dvakrát skončil druhý (2011 a 2016). Úspěch s Mind The Gap byl 45. v letošní sezóně (letos vyhrál Španělské derby, to České vyhrál dvakrát) a potvrdil první místo v průběžném hodnocení šampionátu. A to ještě letošní sezónu začal Janáček o dva měsíce později, neboť leden a únor strávil v Kataru.

Václav Janáček nesbírá triumfy jen ve Španělsku, ale také ve Francii, Švýcarsku nebo Polsku. O České republice a Slovensku již řeč byla. Letos se na domácích drahách představil Janáček v 17 dostizích a třikrát vyhrál.

(bda)

Zpět na výpis