Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Získejte více
registrujte se!

Menu

Ve čtvrtek do Lysé nad Labem a v sobotu do Světlé Hory

4. 7. 2017  |  18:27

Prázdninové měsíce to je pro příznivce turfu doba cestování po menších drahách, kam se na jaře či na podzim nepodívají. Lysá nad Labem je stálicí na dostihové mapě, dostihy se tu konají od roku 1953. V posledních letech má sezóna v Polabí dva vrcholy, prvním je tradiční Prvomájová steeplechase a druhým od roku 2011 Memoriál Evy Palyzové. Ve čtvrtek odpoledne budeme svědky už sedmého ročníku 4600 metrů dlouhého dostihu. V sobotu odpoledne ožije areál u dostihové stáje ve Světlé Hoře, kde své svěřence připravuje Čestmír Olehla, který je i duší dostihového dne.

Paní Evu Palyzovou znají ti dříve narození jako jezdkyni v překážkových dostizích, dvakrát dokončila Velkou pardubickou na druhém místě, v roce 1965 s Cavaletem a o šest let později s Metálem. Věnovala se také tréninku dostihových koní a v devadesátých letech se stala dobrou duší lysolabského dostihového areálu. V její práci pokračuje syn Jan a jeho synové. Letošní startovní listina Memoriálu Evy Palyzové obsahuje osm jmen a na prvním místě musíme zmínit obhájce vítězství Ange Guardiana. Loni po úspěchu v Lysé zvládl kvalifikaci na Velkou pardubickou a ve vrcholu sezóny nestačil pouze na Charme Looka. Stejně jako ve Velké pardubické povede reprezentanta Stáje Anděl strážný žokej Jan Kratochvíl. Nevýhodou Ange Guardiana je skutečnost, že v Lysé absolvuje první letošní vystoupení.

Také první letošní start čeká na svéhlavého Rabbit Wella. Ještě loni jej připravoval Josef Váňa, ale po jeho „stávce“ na startu Velké pardubické jej vrátil majiteli, a ten jej dal do tréninku domovskému trenérovi Petru Juránkovi. Pro jedenáctiletého koně to bude další restart v kariéře, pokud se mu bude chtít běžet, může pomýšlet na vítězství. Z dalších účastníků stojí za zmínku především dvojnásobný vítěz z Pardubic Salam nebo třetí ve wroclawském Crystal cupu Pareto. Druhou červnovou sobotu skončila spolupráce trenéra Stanislava Popelky a žokeje Josefa Bartoše ve Zlatém poháru vítězně, tentokrát bude Bartoš v sedle Loire. Larizano skončil loni v Memoriálu Evy Palyzové čtvrtý, nejmladší účastnicí je pětiletá Poinsettia a pole doplňuje svěřenec Jany Junkové Makler.

První dostih v Lysé nad Labem bude odstartován ve 14 hodin a diváci uvidí pět rovinových a tři překážkové zkoušky. Letos se v Lysé bude běhat již potřetí, ale bohužel naposled. V sobotu můžete vyrazit do Světlé Hory, obce, která si v letošním roce připomíná 750 let od svého založení. Již v 9 hodin startuje tradiční jarmark, v 11 bude k vidění průvod v historických kostýmech, dále se představí skupina historického šermu a hodinu po poledni začne dostihový program, kde hrají prim překážkové dostihy, kterých je vypsáno šest a program uzavře rovina na 3300 metrů.

Hlavním dostihem bude Cena Moravskoslezského kraje, cross country na 4600 metrů. Také vrchol jediného dostihového dne v podhůří Jeseníků nabízí na startovní listině osm jmen. Ve Světlé Hoře se zpravidla daří svěřencům domácího trenéra Čestmíra Olehly, a ten do vrcholu programu posílá dvojici Izynka a Celadon. Prvně jmenovaná letos již dvakrát startovala v Pardubicích a jednou byla druhá, Celadona čeká letošní premiéra. Z nedaleké Malé Morávky dorazí Tripolis, do lepší společnosti v minulosti nakoukli také Moula a Quatiki.

Pokud se do Světlé Hory vypravíte, máte jedinečnou možnost sledovat dostihy také uprostřed dráhy, což jiné tuzemské závodiště neumožňuje. Slaví nejen obec, ale také dostihová dráha, protože dostihový den bude dvacátý pátý, devatenáctý pod patronátem Jockey Clubu České republiky. Čtvrteční odpoledne v Lysé nad Labem by mělo být polojasné až jasné s teplotou 24 až 25 stupňů. V sobotu ve Světlé Hoře hrozí déšť a teplota okolo dvaceti stupňů, a tak nezapomeňte na pláštěnku nebo deštník.

Na viděnou na dostizích!

(bda)

Zpět na výpis