Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Získejte více
registrujte se!

Menu

Velká Chuchle: Cena prezidenta pro Be Mastera

29. 10. 2018  |  06:00

V neděli, v den oslav stého výročí založení samostatného Československa, se s letošní dostihovou sezónou rozloučilo centrální rovinové závodiště v Praze - Velké Chuchli. Tradičním vrcholem závěrečného chuchelského odpoledne je supervytralecká Cena prezidenta republiky, jejíž historie je jen o dva roky kratší než historie samostané republiky. V letošním ročníku dominoval tříletý svěřenec Pavla Tůmy Be Master (ž. Verner), který  v závěru nedal stejně starému Sapientimu (ž. Šafář) šanci prodloužit jeho vítěznou sérii a zvítězil lehce o tři a půl délky, s odstupem o tři čtvrtiny délky větší úspěch klasického ročníku v tomto dostihu třetím místem podtrhl Barabash v sedle s novopečeným rovinovým šampionem "žákem žokejem" Davidem Liškou.

Na startu 98. ročníku Sherloq Ceny prezidenta republiky (I. kat., 3+, 3 200 metrů, 150 000 Kč) se za chladného počasí doprovázeného mírným, ale neustávajícím  deštěm sešlo deset koní. Po startu se do čela nikomu přiliš nechtělo, až zhruba po sto metrech se této nevděčné role ujal žokej Martin Laube v sedle svěřence Štěpánky Myškové Mount Q. Vzhledem k rozbité dráze u vnitřní bariéry se jezdci v poctivém tempu drželi uprostřed dráhy a závěrečný finiš se netradičně odehrával spíše u vnější bariéry. V závěru dostihu měl nejvíce sil Pavlem Tůmou pro stáj prezidenta Jockey Clubu Dr. Charváta připravovaný Be Master (ž. Verner), který v závěru nedal soupeřům šanci a zvítězil lehce o tři a půl délky před poprvé od května poraženým Sapientim (ž. Šafář), tři čtvrtiny délky vzdáleným třetím místem napodobil umístění z klasického St. Leger Barabash (žk. Liška), s odstupem čtyř délek čtvrtý finišoval nejlepší ze starších koní Urbi et Orbi (Florian) a tabuli se ztrátou dvou a čtvrt délky uzavřel lídr většiny dostihu Mount Q.

Vrcholy rámcového programu byly dva dostihy druhé kategorie. Úvod programu celého odpoledne obstarala proutěnkářská Cena EŽ Praha, a. s. ve spolupráci s Českou televizí (ppII. kat., 4+, 3 300 metrů, 120 000 Kč), ve které sedmého vítězství v nepřerušené řadě dosáhla svěřenka Heleny Vocáskové Famous Valley (ž. Ferhanov), která zvítězila jistě o jeden a půl délky před z konce pole mocně finišujícím Čárirayem (Odložil), posledním dokončivším pak byl s velkým odstupem na třetím místě Quinze de la Rose (ž. Faltejsek), neboť zbývající trojice účastníků měla pád na předposlední překážce. Druhým z dostihů druhé kategorie v rámci svátečního odpoledne byl koním bílé barvy vyhrazený 12. ročník Ceny běloušů CK Martin Tour  (II. kat., 3+ b., 1 600 metrů, 100 000 Kč), ve které se představil jen kvartet koní, mezi jimiž jistě zvítězil Ludvíkem Harisem připravovaný Finios (ž. Šafář), když o dvě a půl délky předčil Siria (ž. Laube). 

Vítězné double v rámci odpoledne zanamenal trenér Allan Petrlík se svěřenci své domovské stáje Rabbit Trhový Štěpánov. Nejprve slavil v Ceně Střední školy dostihového sportu a jezdectví  (IV. kat., 3+, 1 800 metrů, 40 000 Kč) díky úspěšně aplikované stájové taktice, kdy  dostih odvodil Morgan (Kopczyk) sledovaný stájovou kolegyní Rabbit Win (žk. Laubeová), která v cílové rovině přešla do vedení, v závěru odrazila nápor Chuan Che (žk. David) a po boji o tři čtvtiny délky zvítězila. Jezdkyně vítězné Rabbit Win žákyně Simona Laubeová se díky tomuto triumfu posunuůa do čela konečného pořadí letošního 16. ročníku seriálu dostihů pro žáovské jezdce Hipospol Cupu a obhájila v něm tak své loňské vítězství. Podruhé mohl Allan Petrlík slavit o půl hodiny později, když v Ceně společnosti Dibaq a. s. - výrobce značky Fitmin (III. kat., 2l., 1 400 metrů, 60 000 Kč) velmi lehce o sedm délek před Gilienne (Florian) zvítězil jeho svěřenec Zamirdanton. V sedle syna klasické vítězky Rabbit Zamindar  padesíté třetí vítěztsví kariéry oslavil stále ještě žák David Liška, který tímto vítězstvím definitivně potvrdil vítězství v letošním Lázně Poděbrady Cupu a zisk šampionského titulu mezi jezdci na rovinách. 

Zbývající část itineráře nedělního odpoledne tvořily handicapové dostihy. V Ceně Auto Jarov Kunratice (IV. kat., 3+, 1 400 metrů, 40 000 Kč) předvedli nádherný souboj o vítěztsví My Charlie Man (ž. Korečková) a Herbebois (ž. Havelková), přičemž navzdory jedenáctikilogramové nevýhodě o hlavu zvítězil prvně jmenovaný svěřenec trenérky Lenky Syslové. Neméně napínavý souboj v Ceně CPI Hotels (III. kat., 3+, 1 200 metrů, 60 000 Kč) díky s chirurgickou přesností nastavenému handicapu předvedli Sheik Yerbouti (ž. Chaloupka) a Tapajo (žk. Mášová), které v tomto pořadí v cíli dělil pouhý krk, ačkoli Tapajo nesl dokonce o dvanáct a půl kilogramu méně. Závěrečná Cena CPI Property Group (III. kat., 3+, 2 400 metrů, 60 000 Kč) se stala kořistí Evou Záhorovou připravovaného Orphea (Hrouda), který zvítězil o tři a tři čtvrtiny délky před Mystic Golferem (Florian).

Otakar Nový

Zpět na výpis