registrujte se!

Menu

Velká Chuchle: Saša šestým triumfem ukončila letošní sezónu

7. 10. 2018  |  17:26

Osm startů, šest vítězství, jedno těsné druhé místo a jedno nepovedené vystoupení v Berlíně. Takový byl dostihový rok 2018 pro čtyřletou hnědku Sašu, reprezentující Stáj Lascar a připravovanou Tomášem Váňou v Lysé nad Labem. Jako top-favoritka (1,4:1) odskočila Saša do Memoriálu Harryho Petrlíka, vrcholu nedělního programu ve Velké Chuchli. Svou roli splnila, ale vítězství se nerodilo lehce a bylo o pouhou hlavu.

Krátce po startu bylo zřejmé, že to Saša nebude mít proti sprinterce Benidiction vůbec lehké, protože pětice klisen se několik metrů za startovními boxy téměř zastavila. První čtyřstovku běžely klisny téměř za 30 vteřin. Podle předpokladů posledních čtyři sta metrů už to byl pořádný uragán, navíc hodně dramatický. Benidiction se dostala do čela, ale nevzdávala se tempo diktující Ummalquwain a Jan Rája ze všech sil tlačil Sašu. V posledních cvalových skocích se před Benidiction dostal, ale výrok komisařů byl neúprosný. Nadměrné použití bičíku a zákaz startu na dva dostihové dny.

Tomáš Váňa už před startem tušil, že dostih nebude jednoduchý. „Byly to nervy, ale když jsem se na to podíval, tak jsem věděl, že to bude náročné, že se nikomu nebude chtít jít dopředu, to se potvrdilo, a to hrálo pro Benidiction, ale Saša to zvládla. Rozhodně to byl pro ni letošní poslední start.“ Při slavnostním vyhlášení i se Velkou Chuchlí ozývala píseň Saša jede a měla by jet i příští rok. „Ještě jednu sezónu ji na dráze uvidíme,“ doplnil trenér. Benidiction skončila druhá a Ummalquwain třetí, zbylé dvě klisny měly větší odstup.

Saša nebyla jedinou, která mohla v neděli odpoledne oslavit šesté vítězství v této sezóně. O půl hodiny dříve se tento kousek povedl sedmiletému hnědáku Tropical Bondovi. V provozních dostizích absolvoval již dvanáctý letošní start a polovinu z nich proměnil ve vítězství. Tentokrát mu v triumfu nezabránila ani hmotnost 67 kilogramů. Šest vítězství si Tropical Bond připsal pod šesti různými jezdci, v neděli byla v sedle Zuzana Míčová, která uplatnila maximální možnou úlevu pěti kilogramů. Zajímavé bude sledovat, kam kroky Tropical Bonda povedou dále, neboť třetí kategorie je mu zcela jistě málo.

Dostih pro dvouleté tuzemské odchovance na 1600 metrů nabídl dlouho nevídané defilé podruhé startujícího Well Absoluta. Krátce po zatočení do cílové rovinky se svěřenec Štěpánky Myškové dostal do vedení, zařadil jiný rychlostní stupeň než jeho konkurenti a u cílového mezníku měl náskok 14 délek! Málokdy vidíme v dostihu dvouletých desetinové favorita, ale kurz 1,7:1 byl vzhledem ke způsobu vítězství ještě vysoký.

Čtvrtým úspěšným favoritem v rámci odpoledne byl tříletý Orson v dostihu na 2400 metrů. Ani jeho vítězství se nerodilo lehce, až posledních metrů sváděl lítý boj s Markosem, a nakonec se prosadil o hlavu. Pro Orsona to bylo již třetí vítězství v rámci letošní sezóny.

Čtyřikrát se prosadili koně v kurzu maximálně 2,7:1 a čtyřikrát se prosadili podceňovaní účastníci. Lady Hortenzie (14:1) měla zatím plonkovou sezónu, ale pod Jiřinou Andrésovou si zopakovala vítězství z loňského října. Petingo Dancer (11:1) se v červenci vrátil z více než dvou a půl leté dostihové dovolené a při čtvrtém startu zvítězil. V sedmi letech se svěřenec Jiřího Chaloupky dočkal prvního životního zásahu. Desetiletý Johannes Kepler (16:1) už možná patří do starého železa, ale v sedle s Alenou Plimlovou zaznamenal páté životní vítězství. Žákyně druhého ročníku chuchelské školy tak může slavit první životní triumf. Ze zástupu nezvítězivších se také podařilo vystoupit tříleté hnědce Maine d’Ange (9:1), potřebovala k tomu jedenáct pokusů.