Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Získejte více
registrujte se!

Menu

Víkend s posledními dostihy pro tuzemskou elitu

25. 10. 2017  |  17:42

Poslední říjnový víkend přináší opět dva dostihové dny a každý z nich nabídne jedno klání nejvyšší kategorie. Druhý letošní dostihový den na dráze ve Slušovicích začíná v sobotu v pravé poledne a nabídne celkem devět dostihů, šest rovinových a tři překážkové. Největší pozornost bude upřena na Velkou slušovickou steeplechase, Cenu Zlínského kraje na 5200 metrů, jedná se o poslední překážkový dostih nejvyšší kategorie letošní sezóny. Na neděli je naplánován šestý letošní dostihový den na mostecký hipodrom. Program se šesti rovinovými a dvěma překážkovými body bude zahájen v půl jedné. Deset koní se představí v 92. ročníku Bilfinger Českomoravské ceny na 1400 metrů, hlavním bodě programu a poslední rovinové jedničce roku.

V posledních letech už neodmyslitelně patří ke slušovické dráze dostihový den na státní svátek 28. října. Letošní rok nebude výjimkou. Na startovních listinách svátečního dostihového dne najdeme celkem 89 koní a desítka z nich se představí ve vrcholu odpoledne. Na startu jsou i dva koně, kteří byli na startu 127. Velké pardubické s Českou pojišťovnou. Bělouš Ter Mill ani Pareto se do cíle nedostali, prvně jmenovaný byl zadržen, Pareto ztratil jezdce po Velkém Taxisově příkopu. Oběma by měla vyhovovat distance. Ter Mill skončil v srpnové pardubické Ceně Peruána na 5200 metrů na třetím místě. Pareto byl druhý ve Velké wroclawské na 5000 metrů a třetí v polském krosu na trati o 500 metrů delší.

Čtvrté místo v Ceně Vltavy v den Velké pardubické vybojoval Celadon. Mlýn vyhrál Velkou slušovickou před čtyřmi lety, nyní je ve slovenském tréninku Jaroslava Brečky a v Ceně Labe skončil sedmý. Catch Life koncem srpna vyhrál Velkou mosteckou steeplechase a před dvěma týdny doběhl sedmý v Poháru Josefa Váni ve Velké Chuchli. Stefan v letošním roce absolvovala dostihy spíše na menších drahách. Alone startoval minulý týden v Pardubicích, kde pod Jánem Machem nedodržel kurz a byl zadržen. Nejstarším účastníkem bude dvanáctiletý Sheron, který se letos vrátil do dostihů po roční pauze, ale velkých výsledků nedosahuje.

Tradiční součástí slušovického loučení jsou i rovinové dostihy na 900, respektive 3900 metrů, které se v českém dostihovém kalendáři běžně neobjevují. Na startu letounského klání je devět koní, ultra vytrvalecký souboj se odehraje s osmi aktivními účastníky.

Českomoravská cena na 1400 metrů, jeden z tuzemských dostihů s nejdelší tradicí, patří už dlouhá léta k mosteckému hipodromu. Letos startovní listina čítá desítku jmen na čele s obhájkyní vítězství Dally Hit. Loni ji přivedl k vítězství Jiří Palík, letos svěřenkyni Ivany Pejškové povede Jan Rája, který s ní vyhrál před dvěma týdny ve Velké Chuchli Memoriál Harryho Petrlíka na 1600 metrů pro klisny. Obhajoba v Českomoravské ceně není jednoduchá, naposled jsme ji zažili před 32 lety, tehdy se ovšem běhalo ještě ve Velké Chuchli na distanci 1200 metrů, a dvojnásobným vítězem se stal Mys. Letošní výsledky Dally Hit nejsou tak oslnivé jako v minulém roce, ale i tak patří mezi tuzemskou elitu. Dá se předpokládat, že v Mostě absolvuje jeden z posledních startů své velmi úspěšné kariéry.

Nejvážnějšími soupeři budou pro Dally Hit svěřenci Zdeno Koplíka, těm se v Mostě pravidelně daří. Efily doběhla před dvěma týdny ve Svatováclavské ceně druhá a Henrytheaeroplane třetí. Dvě stovky metrů navíc ovšem mohou být problém. Svatováclavskou cenu mají také v nohách Master of Gold (sedmý), Hello Hobby (čtvrtý), Anitschka (šestá) a Darien (jedenáctý). Kromě Dally Hit budou nováčky v této společnosti Duke of Darhorse, Florentina a Honzik. Posledně jmenovaný dokázal vyhrát dostih nejvyšší kategorie v Mostě na 1400 metrů před více než třemi roky, ale od té doby se mnohé změnilo.

V osmi mosteckých kláních se představí celkem 56 koní a samozřejmě bude zajímavé sledovat, jak si povedou v boji o šampionát žokejové Jan Rája a Jaromír Šafář. Tento víkend hodně napoví před závěrem sezóny, který proběhne v Kolesách 4. listopadu a o sedm dní později v Mostě.

Víkendové počasí by mělo být typicky podzimní. Na sobotní odpoledne ve Slušovicích je předpovídáno zataženo s teplotou 9 stupňů, nedělní mostecké odpoledne má být deštivé s teplotou také devět stupňů. Proto se nezapomeňte teple obléknout a přibalte si deštník či pláštěnku.

Na viděnou na dostizích!

(bda)

Zpět na výpis