Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Získejte více
registrujte se!

Menu

Víkend s překážkovými vrcholy v Pardubicích a Velké Chuchli

6. 9. 2017  |  18:28

Minulou sobotu jsme si mohli užít rovinové lahůdky v rámci třetího ročníku Evropského poháru žokejů, tento víkend budou k vidění překážkové vrcholy. Sobotní pardubický dostihový den má vrchol ve čtvrté, závěrečné kvalifikaci na Velkou pardubickou, a v neděli ve Velké Chuchli bude největší pozornost upřena na již 11. ročník Zlatého poháru Elektrizace železnic Praha, proutěných překážek na 4200 metrů. První dostih v sobotu v Pardubicích bude odstartován tradičně ve 13 hodin a ve Velké Chuchli se začíná o hodinu později.

Startovní listina čtvrté kvalifikace obsahuje desítku jmen, které můžeme označit jako druhý sled, neboť nikdo z účastníků zatím nesehrál podstatnou roli ve vrcholných krosových zkouškách.

Hodně se hovoří o zahraniční účasti ve Velké pardubické, při úspěšném zvládnutí sobotního klání jím může být v Polsku připravovaný devítiletý ryzák Salam. Svěřenec Iwony Wroblewské ovšem od října loňského roku startuje pravidelně na českých drahách a v sedle se představuje český jezdec Rostislav Benš. Salam letos v Česku absolvoval čtyři starty, tři vyhrál, mezi nimi i Memoriál Evy Palyzové začátkem července v Lysé nad Labem. Loni na jaře se hodně diskutovalo o Power Zarovi, neboť vyhrál Úvodní cross country Koroka, v srpnu byl třetí v Ceně Peruána, ale potom si vybral roční pauzu. Na dráhu se vrátil až před třemi týdny, kdy byl zadržen v dostihu na 4400 metrů.

Z desítky účastníků už trojice Val de Guye, Aucun Soucis a Sixtyseven splnila kvalifikační podmínky, ale výkony příliš nezaujala, uvidíme, jak se jim povede tentokrát. Z druhé poloviny startovního pole už na startu Velké pardubické byli Status Quo a Sisi Merble. Status Quo ji v roce 2013 nedokončil, letos je ho maximem třetí místo v červnovém startu v menším dostihu. Sisi Merble dokončila o rok později na dvanáctém místě, ale následovala více než dvouletá pauza. Letos startovala dvakrát, ale velkých výsledků nedosáhla. Ostřílený Makléř zkoušel kvalifikaci už minule, ale ztratil jezdce a se super vytrvaleckými překážkovými dostihy zkušenosti nemá. Pyšný páv se věnuje překážkám již čtvrtou sezónu, ale zatím na vítězství čeká, zatím se spíše prezentoval v provozních dostizích. Nejmladším účastníkem je šestiletý svěřenec manželů Myškových Bridgeur, který se na českých drahách se objevuje druhým rokem.

Startovní listina Zlatého poháru Elektrizace železnic, nejdelšího a nejlépe dotovaného dostihu přes proutěné překážky u nás, nabízí devět velmi zajímavých jmen. Triumf bude obhajovat osmiletý Adiutant, v jehož sedle bude „sváteční“ obojživelník Jan Verner. Na skocích zatím absolvoval patnáct dostihů a šestkrát vyhrál. Pardubický červnový Zlatý pohár vyhrál stylem start-cíl Dangerous Gleam, tentokrát bude v jeho sedle Paul Andrew Johnson, zkušený žokej působící především v Německu. Svěřenci trenéra Stanislava Popelky vyhovuje především pevnější půda. Začátkem května vyhrál jedničkovou klasickou steeplechase v Pardubicích Mustamir, v červnu skončil čtvrtý a nyní se vrací na dráhu po třech měsících. Devítiletý Tahini startuje především v Itálii, ale začátkem července vyhrál Pohár Josefa Váni v Karlových Varech.

Třetí tuzemské vystoupení čeká na francouzského odchovance Boisblanca, po půl roce se vrací na dráze pětiletý Le Cirque. Nejmladší účastnicí bude čtyřletá Flower of Love. V nižších kategoriích už se třikrát dokázal prosadit elitní vytrvalec Aztek, ale karlovarský Pohár Josefa Váni nedokončil. Již páté letošní vystoupení absolvuje Wicker Stone, vždy dostih dokončil, ale vítězství mu v bilanci chybí.

Rovinový program nabízí tentokrát spíše provozní dostihy, dvakrát se představí dvouletí, z nichž tu nejlepší budou směřovat do vrcholných zkoušek ročníku, které jsou na programu koncem září a v polovině října.

Sobotní odpoledne v Pardubicích by mělo být polojasné s teplotou okolo dvaceti stupňů. Ze soboty na neděli by mělo v Praze pršet, ale odpoledne by mělo být polojasné s teplotou okolo patnácti stupňů, a tak je lepší se raději tepleji obléknout.

Na viděnou na dostizích!

(bda)

Zpět na výpis