registrujte se!

Menu

Víkend ve znamení překážkových dostihů

5. 9. 2018  |  16:16

Druhý zářijový víkend nabídne opět dva dostihové dny a oba nabídnou překážkový vrchol. V sobotu v Pardubicích i v neděli ve Velké Chuchli se začíná ve 14 hodin, na prvně jmenované dráze bude vrcholem čtvrtá letošní kvalifikace na Velkou pardubickou, a v Praze se můžete těšit na nejdelší a nejlépe dotovaný dostih přes proutěné překážky v českém kalendáři, 12. Zlatý pohár Elektrizace železnic Praha.

Šestý letošní pardubický dostihový den nabízí poslední možnost splnit kvalifikaci pro start ve Velké na českém území. Tuto možnost využívají pouze čtyři koně. Šest koní si jde otestovat formu před říjnovým vrcholem. Z kvarteta nekvalifikovaných už jsme trojici Buonarroti, Tzigane du Berlais a Val de Guye na startu 5800 metrů dlouhého kvalifikačního dostihu viděli, ale ani jeden neuspěl. Sedmiletý Nick nejenže není kvalifikován, ale není ani do Velké pardubické přihlášen.

Favority Ceny města Pardubice musíme hledat mezi již kvalifikovanými. Na prvním místě musíme zmínit Ange Guardiana. V květnu doběhl těsně druhý a v červnu kvalifikaci vyhrál. Při třetím letošním startu ho povede třetí jezdec. Po Jaroslavu Myškovi a Janu Kratochvílovi se do sedla vyšvihne Jiří Kousek, který by měl být v sedle i v říjnu. Ange Guardian byl ve Velké pardubické 2016 druhý a loni pátý. O dvě příčky za ním skončil Bridgeur, který v květnu doběhl pátý a začátkem srpna se představil ve francouzském Vichy, kde po aktivním průběhu skončil šestý. Loni skončila Delight My Fire ve Velké pardubické na třetím místě, ale letos její výkonnost není tak dobrá jako před rokem, proto realizační tým rozhodl o změně cesty do vrcholu sezóny a představí se i na startu zdejší kvalifikace.

Nejstarším koněm v poli bude 13letý Nikas, kterého v letošním roce připravuje trenér Luboš Urbánek. V dosavadních dvou startech nepřesvědčil, ale je pravdou, že s podzimem mu vždy stoupala forma. Vandual se v květnu vrátil na dostihovou dráhu po dvouleté přestávce a kvalifikoval se šestým místem. Loňský vítěz Ceny Labe, Vicody, letos startoval dvakrát v květnu, a tak uvidíme, jak na tom bude po přestávce.

Adepti na start ve Velké pardubické se představí také v rámcových dostizích. Na startu Ceny deníku Právo na 4500 metrů budou hned tři, Hegnus, Ribelino a Universe of Gracie.  Zajímavé bude jejich poměření s talentovanou Izynkou. Zajímavým testem na Memoriál kapitána Poplera bude Benefiční dostih Kapky naděje na 3300 metrů. V něm se poprvé na české půdě představí šestiletý francouzský odchovanec Cote Mer, který ve svém rodišti vyhrál 6 ze 27 překážkových startů a dosáhl velmi kvalitního handicapu 60.

Zlatý pohár Elektrizace železnic Praha na 3600 metrů není příliš početně obeslán, ale kvalita dostihu rozhodně nechybí. První letošní start absolvuje tempař Dangerous Gleam a v sedle bude mít Jana Odložila. Dangerous Gleam loni vyhrál Zlatý pohár v Pardubicích, ve Velké Chuchli skončil čtvrtý a v říjnu v Poháru Josefa Váni podlehl pouze Capferretovi. Tři starty letos absolvoval Lamum a vždy doběhl na druhém místě, ať to bylo ve Zlatém poháru v Pardubicích nebo Velké mostecké steeplechase. Josefa Bartoše v sedle střídá Martin Liška.

Před třemi týdny se vrátil na dostihovou dráhu Sundara, který loni v červenci v Pardubicích vyhrál Stříbrnou trofej. Pokud už je v optimální formě, může na vítězství pomýšlet i on. Čtvrtým adeptem na vítězství je Amadeon, který letos vyhrál dva menší dostihy. Pře třemi týdny porazil Sundaru v Pardubicích o více než deset délek. Startovní listinu doplňuje Sixtyseven.

Na viděnou na dostizích!

Dostihy v Pardubicích ve zkratce

První dostihový den: 7. října 1856 (první dostihy se konaly na jiném místě v Pardubicích již 14. října 1842)

Celkem dostihů od roku 1945: 3196 (304 rovinových a 2892 překážkových)

Letošní sezóna od roku 1945: 73. v pořadí (neběhalo se pouze v roce 1945)

Nejlepší jezdci na překážkách od roku 2001: Josef Bartoš 132 vítězství, Jaroslav Myška 128, Jan Faltejsek 111, Dušan Andrés 83, Marek Stromský 60, Marcel Novák 55.

Nejlepší jezdci na překážkách v sezóně 2018: Sertaš Ferhanov 5 vítězství, Marek Stromský, Jaroslav Myška, Jan Kratochvíl a Josef Bartoš 4.

Nejlepší trenéři v překážkových dostizích od roku 2001: Josef Váňa 173 vítězství, Čestmír Olehla 128, Radek Holčák 110, František Holčák a Stanislav Popelka 63.

Nejlepší trenér na překážkách v sezóně 2018: Josef Váňa 6 vítězství, Helena Vocásková 5, Štěpánka Myšková a Čestmír Olehla 4, František Holčák 3.

Předpověď počasí na sobotu 9. září: polojasno s možností srážek 19 stupňů

Start 1. dostihu: 14:00 hodin (celkem 8 překážkových dostihů)

Možnost sázek: Tipsport (v předprodeji i v den dostihů) a Betino (na závodišti)

Zajímavosti: vstupné na dostihy v Pardubicích v letošním roce činí 100 korun, zlevněné je za polovinu, děti do 140 centimetrů výšky mají vstup zdarma. Nezbytnou pomůckou každého dostihového návštěvníka je dostihový program, který stojí 50 Kč. Vstupenky lze také zakoupit online na webu závodiště nebo přes Ticketportal. Pokud přijedete vlakem a prokážete se jízdenkou do Pardubic, případně do zastávky Pardubice-závodiště zaplatíte za vstup polovinu.

Dostihy ve Velké Chuchli ve zkratce

První dostihový den: 28. září 1906

Celkem dostihů od roku 1945: 12 921 (11 795 rovinových a 1126 překážkových)

Letošní sezóna od roku 1945: 74. v pořadí

Nejlepší jezdci na rovině od roku 2001: Jan Rája 189 vítězství, Jiří Chaloupka 178, Václav Janáček 156, Jaromír Šafář 129, Radek Koplík 122, Tomáš Lukášek 115, Petr Foret 113.

Nejlepší trenéři v rovinových dostizích od roku 2001: Václav Luka 106 vítězství, Tomáš Šatra a Filip Neuberg 95, Ivana Pejšková 80, Arslangirej Šavujev a Allan Petrlík 78.

Nejlepší jezdci na překážkách od roku 2001: Jaroslav Myška 11 vítězství, Josef Váňa ml. 9, Josef Bartoš, Marek Stromský a Ondřej Velek po 5.

Nejlepší trenéři na překážkách od roku 2001: Josef Váňa 16 vítězství, Čestmír Olehla 7, František Zobal 6, Radek Holčák, Jaroslav Votava a Grzegorz Wroblewski 4.

Nejlepší jezdci na rovinách v sezóně 2018: David Liška 13 vítězství, Bejsim Ferhanov 7, Adam Florian, Vendula Korečková, Martina Havelková a Jaromír Šafář 5.

Nejlepší trenéři na rovinách v sezóně 2018: Helena Vocásková 9 vítězství, Václav Luka a Arslangirej Šavujev 7 vítězství, Luboš Urbánek a Michal Kalčík 5.

Předpověď počasí na neděli 9. září: slunečno, jasno 23 stupňů

Start 1. dostihu: 14:00 hodin (8 dostihů, 6 rovinových a 2 překážkové)

Možnost sázek: Tipsport (v předprodeji a také v den konání dostihů, ale nikoliv na závodišti) a Betino (na závodišti)

Vstupné: Vstupné pro dospělé činí 150 Kč, mládež od 15 do 18 let a senioři platí 100 Kč. Za parkovné zaplatíte 100 Kč, proto je ideální dopravní spojení vlakem z hlavního či Smíchovského nádraží. Odjezdy z hlavního nádraží 12:07, 12:37, 13:07 a 13:37, odjezdy ze Smíchovského nádraží 13:14, 13:44, 13:14 a 13:44. Také zpět jezdí vlaky v intervalu 30 minut!