Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Získejte více
registrujte se!

Menu

Závěrečná kvalifikace pro Power Zara

9. 9. 2017  |  17:51

Čtvrtá kvalifikace na letošní Velkou pardubickou, Cena města Pardubic – Euro Equus na 5800 metrů, uzavřela letošní seriál možností kvalifikovat se do nejsledovanějšího tuzemského dostihu na dráze v Pardubicích. Celkový účet zní, 32 kvalifikovaných, dvacet již je do dostihu přihlášených a dvanáct splnilo podmínky, ale nefigurují mezi přihlášenými. To se může změnit ve čtvrtek 21. září, kdy je termín na dohlášení do vrcholu dostihové sezóny.

Na start závěrečné kvalifikace se postavilo deset koní a okolo cílového mezníku jich proběhlo pět. Val de Guye, Aucun Soucis, Makléř, Pyšný páv a Status Quo zůstali na trati. Podle očekávání udával tempo nejmladší kůň na startu, šestiletý Bridgeur s v sedle s Jaroslavem Myškou. Francouzský polokrevník na českých drahách startuje druhým rokem, ale ještě na výhru nedosáhl. Blízko byl i tentokrát, ale v cílové rovince nestačil na Power Zara. Osmiletý hnědák připravovaný Josefem Váňou se vlastně vracel do dostihů. Před třemi týdny byl zadržen a předchozí start absolvoval v srpnu 2016. Tentokrát už na tom byl lépe, i když i tentokrát měl nadváhu. „Nejsem přesvědčen, že bude startovat ve Velké pardubické, ale pokud ano, tak potřebuje shodit ještě nějakých dvacet nebo třicet kilogramů,“ sděloval trenér Josef Váňa. „Pokud by ve vrcholu sezóny startoval, byl by v jeho sedle opět Sertaš Ferhanov.“

Josef Váňa v letošním roce v českých překážkových dostizích tolik nevítězí jako v minulosti (v šampionátu je dokonce druhý), ale vyhrál už sedmý překážkový dostih nejvyšší kategorie a políčeno má i zítra ve Velké Chuchli.

Svěřenec Josefa Váni vyhrál kvalifikaci na Velkou pardubickou podruhé v letošním roce. Tu první vyhrál Zarif s Josefem Bartošem. V červnu se prosadil Goscater a před třemi týdny Charme Look. Za druhým Bridgeurem doběhla na třetím místě Sisi Merble, která se letos vrátila na dostihový ovál po dvou a půl letech. Její předchozí starty byly průměrné, ale tentokrát potvrdila, že se může vrátit mezi elitu. „Je na ní vidět, že se opět vrátila do velmi dobré formy, jakou měla před zraněním,“ sdělil po doběhu žokej Jan Kratochvíl. Nad účastí Bridgeura ve Velké pardubické bude přemýšlet i Jaroslav Myška, neboť dvojice Goscater a Reaper se druhou říjnovou neděli na start nebude moci postavit.

Ještě okolo cílového mezníku proběhla dvojice Sixtyseven a Salam, ale jejich ztráty na nejlepší již byly propastné. Salam byl jako vyměněný proti jarním startům v Pardubicích nebo letnímu v Lysé nad Labem.

V krátkém krosu na 3300 metrů potvrdil svůj překážkový talent Kifaaya v sedle s Lukášem Matuským. I když ještě nějaké chyby na jeho výkony jezdec našel. „Problémy měl na dropu a hadím příkopu, ale v posledních 800 metrech jsem věřil, že vyhrajeme,“ sděloval žokej Lukáš Matuský. Druhým dostihem druhé kategorie byla Cena společnosti Seko Aerospace na 4500 metrů, ve které ukázal koncovku jako za mlada dvanáctiletý Universe of Gracie s Markem Stromským. Pro žlutomodrou kombinaci stáje BORS Břeclav to bylo již druhé vítězství v rámci odpoledne, o to první se postaral o půl hodiny dříve Quatiki.

Dobré výkony svěřenců Heleny Vocáskové potvrdila v prvním bodě Apas Rocka. První překážkové vítězství si připsal Remino a závěr programu přinesl vítězství čtyřletému Imphalovi s Josefem Bartošem a stoprocentní úspěšnost na skocích si udržuje Lorpen ze Stáje Jeso.

(bda)

Zpět na výpis