Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Získejte více
registrujte se!

Menu

Jediným českým jedničkovým vítězem v Bratislavě Ideal Approach, derby pro Zorianu

16. 7. 2017  |  19:04

Pět prestižních jedničkových dostihů na čele s 25. ročníkem Slovenského derby bylo servírováno třetí červencovou neděli na bratislavské dráze ve Starém háji. Čeští zástupci přijeli s vysokými ambicemi v několika dostizích, ale česká hymna se hrála pouze jednou, a to po Bratislavské míli, kterou ovládl stylem start-cíl pětiletý hnědák Ideal Approach ze stáje Lokotrans. V ostře sledovaném vrcholu sezóny se prosadila jediná klisna na startovní listině Zoriana, kterou pro stáj PD Senica připravuje Zuzana Kubovičová.

„V koutku duše jsem věřila, že by to mohlo vyjít, ale bála jsem se o tom hovořit nahlas, abych to nezakřikla,“ říkala po dostihu spokojená trenérka Zuzana Kubovičová. V pětadvacetileté historii Slovenského derby je to první triumf klisny, první vítězství bílého koně, poprvé Slovenské derby vyhrál jezdec Štefan Budovič, který 26. července oslaví čtyřicátiny. Trenérka Zuzana Kubovičová připravila třetího vítěze modré stuhy, po Teddy Ready a Innovatorovi. Slovenské barvy se v derby prosadily popáté od roku 1993. „Teddy Ready měl skvělý dlouhý speed a velkou třídu, Innovator to byl mílař, někdy se i s mílařem podaří vyhrát derby a Zoriana je výjimečná klisna, je trochu svéhlavá, kope a kouše, ale práci zvládá skvěle. Navíc ve Slovenském derby startovala konečně zdravá,“ doplnila šťastná trenérka. Loňské dva starty Zoriana vyhrála, letos v soubojích klisen dvakrát těsně prohrála, nejprve s Astorkou a následně s Mooreen.

Na hřebce si ovšem vyšlápla bílá hvězda nevídaným způsobem. Už v polovině oblouku před cílovou ji Štefan Budovič poslal do čela a posledních 400 metrů bylo její velkým defilé. Na druhém místě se ztrátou tří délek finišoval Gaston, kterého připravuje Jaroslav Hanáček a v sedle byl Jiří Palík. Nejlepším z kvarteta v Česku připravovaných koní byl Aeneas s Jiřím Chaloupkou. Dvě třetiny absolvoval zástupce stáje Statek Blata Český ráj na konci startovního pole, ale v závěru ukázal pěkné zrychlení, na více než třetí místo s odstupem více než pěti délek na vítězku to nebylo. „Na začátku protilehlé rovinky už jsem si myslel, že je po dostihu, ale potom se ještě zvedl,“ doplnil trenér Josef Váňa. Čtvrtý doběhl Oroblanco a pátý George Boole. U sázkových pokladen byl favoritem Connor, ale ten skončil předposlední. Zoriana odskočila v sázkovém poměru 8,5:1 jako šestá favoritka. Třetí z českých reprezentantů Landaron bere desáté místo a výsledkovou listinu uzavřel Taran.

Mezi dvouletými druhé vítězství z druhého startu vybojoval Tomášem Váňou připravovaný Quintero s Janem Vernerem, o pouhý krk na druhém místě doběhl debutující King Heart a trio nejlepších doplnila Arakanie. Šest „koňských“ juniorů doběhlo v rozmezí dvou délek. Odvetou za Velkou cenu Slovenska byl Zlatý pohár na 2600 metrů, kde byl favoritem počtvrté ve střední Evropě startující Intisari. Odplata se ovšem podařila Oriental Sky s Jaroslavem Línkem. V cílové rovině se bez velkých problémů dostal před dvojici stáje Monte Negro Always on Sunday a Intisari a lehce zvítězil. Intisari se dostal před tréninkového partnera o pouhý nos doslova u cílového mezníku. Čtvrtý honorář si připsal Bonys před Fantastic Lacy.

Mezi klisnami předvedla v cílové rovince velmi rychlý čardáš v Alagu připravovaná čtyřletá Akvamarin, v jejímž sedle byl žokej Jaromír Šafář. Lightblack doběhla druhá, třetí od startu aktivní Celeste a čtvrtá byla Dajuka před favorizovanou Mooreen, která v první části dostihu udávala tempo. Předkrm Slovenského derby, Bratislavská míle, přinesla největší českou radost. Krátce po startu se do čela dostal Ideal Approach a už se před něj nikdo nedostal až k cílovému mezníku. Od oblouku nejvíce na lídra tlačil Aldzarb, ale půl délky k dobru si svěřenec Luboše Urbánka udržel. „I s druhým nebo třetím místem bych byl spokojen, vím, že Ideal Approach dokáže v Bratislavě vždy podat výkon na 120 procent, líbí se mu tady,“ sděloval spokojený trenér. Za druhým Aldzarbem finišoval třetí Sign of The Zodiac, čtvrtý Montjeu Third a tabuli doplnil Portorikos.

Posledním jedničkovým kláním byla letounská Cena Myse na 1000 metrů, ve které potvrdil svou regionální výjimečnost rakouský Pretorian z lotu Živy Prunk. Velice aktivní byla Miss Trout s Jaroslavem Línkem, ale finiš Pretoriana byl nechytatelný, a tak si jedno vítězství připsal také žokej Bauyržan Murzabajev, který přijel do Bratislavy právě kvůli Pretorianovi, neboť ve vrcholu odpoledne nestartoval. Třetí skončila Appalosa, čtvrtý Robben Island a pátá obhájkyně vítězství Efily.

(bda)

Zpět na výpis