Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Získejte více
registrujte se!

Menu

Turf gala: Vrchol programu pro Zorianu, čtyři jedničky vyhráli koně z Česka

3. 6. 2018  |  22:32

V pěti jedničkových dostizích dostihového dne Turf gala se představilo 45 koní z toho bylo 25 z České republiky. Patnáct z nich dosáhlo na dotovaný doběh a čtyři z nich na vítězství. Mezi tříletými klisnami se prosadila Slivka, mezi mílaři zvítězil Donuts Reyor, jedním z favoritů Českého derby může být Thisisthekey a sprint vyhrál potřetí za sebou tříletý kůň připravovaný v Česku, tentokrát Beau Massagot připravovaný Václavem Lukou pro stáj Leram. Vrchol odpoledne, Velká cena Slovenska se ovšem stala domácí záležitostí, když se prosadila loňská derby-vítězka Zoryana.

Je to už pár let zpátky, co česká trenérská legenda František Holčák prohlásil, že Turf gala nelze od ignorovat. Letos jarní vrchol slovenské dostihové sezóny slavil čtyřicítku, a tak být ve Starém háji byla téměř povinnost, neboť za dobu své existence získal vysokou sportovní i společenskou prestiž. Neděle ve Starém háji to jen potvrdila.

Také metropole Slovenska v posledních týdnech bojuje s teplých a suchým počasím. „Od Velikonoc zde pršelo možná dvakrát,“ zaslechli při rozhovoru s místními. Dráha sice byla podle měření pružná o hodnotě 3,5 až 4,0, ale nesmírně rychlá, a tak rekordy padaly jako na běžícím pásu. I domácí byli překvapeni, že se tak často mění rekordní tabulky. Jen u sprinterské Ceny ministerstva zemědělství a rozvoje venkova zůstala původní hodnota z minulosti. Další čtyři vrcholy Turf gala mají nová maxima, u tří z nich budou zaznamenána jména koní připravovaných v České republice.

V moderní historii Turf gala (od roku 2000) vyhráli české stáje celkem 42 z 95 konaných jedničkových dostihů v rámci svátečního dostihového dne. Domácí mají na svém kontě 25 úspěchů, o ten poslední se zasloužila čtyřletá bělka Zoriana reprezentující PD Senica, připravovaná Zuzanou Kubovičovou a odjetá Štefanem Budovičem. Zoriana nekompromisně nastoupila v oblouku před cílovou, pří náběhu do poslední čtyřstovky měla k dobru jistě nebo čtyři délky. V tu chvíli začal tlačit na pilu Oriental Sky a vzduchem prolétla otázka, vydrží klisna nebo ne?

O krk byla Zoriana u cílového mezníku dříve, a tak se mohla radovat trenérka Zuzana Kubovičová. „Štefan Budovič Zorianu dobře zná, jezdí ji každý den v práci a jezdí ji na pocit. Já jsem mu řekla, že když bude dobré tempo, ať je druhý nebo třetí, ale pokud by mu pulovala, ať jde na první místo.“ Budovič ordre dodržel naprosto přesně. O svižné tempo se staral Montjeu Third, ale v posledním kilometru z podstatného dění vycouval. Za bojující dvojicí již zela propast pěti délek, třetí honorář si připsal Portorikos a do České republiky putují „až“ čtvrtý a pátý honorář zásluhou Eskerkhana a Always on Sunday.

Stejně jako slovenští zástupci opanovali Velkou cenu Slovenska, dominovali čeští zástupci prvním čtyřem jedničkovým bodům programu. Domácí nebo Maďaři sbírali jen nižší dotace. V roce 2016 vyhráli české stáje všech pět hlavních dostihů, letošní rok navázal na sezóny 2003 a 2013, kdy za řeku Moravu putovaly čtyři triumfy.

Souboj tříletých klisen (Cena Arvy) na 1800 nabídl dramatickou koncovku mezi Slivkou a Wild Love. Prvně jmenovaná vyhrála dubnovou Cenu tříletých klisen, ale v klasice na ni zbylo „jen“ páté místo. Trenér Radim Bodlák si však dokázal vyhodnotit příčiny neúspěchu a tentokrát už klisna byla na 100 procent připravena a klasickou vítězku porazila o hlavu.

Bělouše Donuts Reyora můžeme sledovat především na televizních obrazovkách při jeho startech ve Francii. Vystoupení v Bratislavě bylo impozantní. Bajuržan Murzabajev s ním nikam nespěchal, ale v rozhodující chvíli našel dost míst, bělouš přeřadil na vyšší stupeň a soupeři byli statisty. Donuts Reyor se prosadil o pět délek před George Boolem a Ideal Approachem.

Vítěz Starohájského kritéria už dlouho nevyhrál České derby, ale Thisisthekey z lotu Zdeno Koplíka může tuto bilanci změnit. „Půjde České derby, co mi teď zbývá,“ dodal trenér Zdeno Koplík několik minut po doběhu. Dlouho to byl v cílové rovině souboj Darkolvy s King Heartem, ale Thisisthekey měl nejvíce sil a pod Ingrid Janáčkovou zvítězil. Darkolva ztrácel půl délky a King Heart další délku. Propastně daleko nebyl ani čtvrtý Mount Q.

Už před slovenskou Velkou jarní bylo slyšet, že 1700 metrů není pro Beau Massagota to pravé, ale přesto vyhrál. Naopak sprint měl být jeho parádní disciplínou. Vrchol odpoledne na distanci 1200 metrů tato slova potvrdil. Pěknou koncovkou se dostal přes Mr Righta a zlepšeného Henrytheaeroplana si držel neustále za sebou. Majitel Milan Kříž se po doběhu usmíval. „Mise byla splněna. Koupili jsme ho s výhledem na slovenskou Velkou jarní a Turf gala. Start při Evropském poháru žokejů bude třešnička na dortu.“ Bajuržan Murzabajev odjížděl z Bratislavy opět si přispěl dvě jedničková vítězství, stejně jako před třemi týdny.

(bda)

Zpět na výpis