Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Získejte více
registrujte se!

Menu

Velká národní: Dostih snů a tvůrce legend

11. 4. 2017  |  04:46

Ačkoliv za nejprestižnější britský překážkový dostih je všeobecně považován vrchol březnového cheltenhamského Festivalu Gold Cup, největší popularitě se v kolébce turfu těší Grand National, jejíž domov je na závodišti v Aintree poblíž Liverpoolu.  Na následujících řádkách najdete krátký pohled do historie tohoto dostihu i ohlédnutí za jeho letošním ročníkem, v jehož rámci mezi jeho vítěze vstoupil teprve druhý ve Skotsku připravovaný kůň - osmiletý valach One for Arthur trenérky Lucindy Russellové.

Velká národní: Dostih snů a stvořitel legend

Základem popularity Grand National Handicap Steeple Chase (stch Gd - 3, 7+, 6 907 metrů, 1 000 000 Ł) jsou tři faktory - jednak tradice daná její dlouhou historií (inaugurační ročník Velké národní se konal v roce 1839), potom propozice dostihu do které v roce 1843 výrazně zasáhl "čaroděj" Edward William Topham, když z Velké národní udělal handicap a v neposlední řadě také její obtížnost. To jsou základní ingredience koktejlu, který každoročně první dubnovou sobotu uhrane nejen celou Británii. Zatímco v cheltenhamském Zlatém poháru založeném o osmdesát jedna let později nejlepší steepleři pod víceméně stejnou váhou zdolávají identické překážky, Velká národní jako handicap dává rovnou šanci na vítězství všem, když  nejlepší koně penalizuje vyšší zátěží a navíc na aktéry tohoto dostihu s dotací magického milionu liber čeká o více než kilometr a půl delší distance ztížená strašáky typu Becher's Brook, Canal Turn nebo The Chair. 

Aintree II

Právě specifika tohoto dostihu jsou ideálním podhoubím pro zrod legend a lidových hrdinů. V letošním roce si Velká připomínala hned dvě zajímavá výročí. Uplynulo padesát let od senzačního vítězství outsidera Foinavona, které se zrodilo za velmi zvláštních okolností. Na nejmenší překážce kurzu (č. 23) ve druhém okruhu kůň bez jezdce Popham Down způsobil svým vybočením hromadnou kolizi, která paralyzovala takřka celé startovní pole. Toho využil Velkou národní poprvé absolvující jezdec John Buckingham v sedle Foinavona, jenž měl v okamžiku kolize větší odstup na hlavní pole, skrumáž objel a Foinavon se stal čtvrtým z pěti koní, kteří v dosavadní historii dostihu dokázali zvítězit v kurzu 100:1.  Na památku této události byla inkriminovaná překážka pojmenována právě po Foinavonovi.

Foinavon

Druhým, ještě více oslavovaným, jubileem bylo čtyřicáté výročí jednoho z nejzásadnějších momentů historie Grand National  a to impozantního pětadvacetidélkového triumfu tehdy dvanáctiletého Red Ruma v sedle s Tommy Stackem, který byl zároveň i jeho třetím vítězstvím v tomto dostihu, což žádný kůň před ním (a zatím ani po něm) nedokázal.  Red Rum, se třemi triumfy a dvěma druhými místy nejúspěšnější kůň historie Velké národní, byl letos na závodišti v Aintree takřka všudypřítomný. Okolo jeho sochy byla vytvořena Red Rum Garden, s koncertním pódiem, na kterém v průběhu celého mítinku hrála živá hudba a několika bary. Uprostřed závodiště hned vedle sponzorského stánku společnosti Randox Health byla umístěna výstava "Stable 46", pojmenovaná po boxu, který Red Rum ve stájích na závodišti v Aintree vždycky obýval a na níž byly k vidění různé dobové artefakty, včetně všech třech pohárů za jeho vítězství v letech 1973, 1974 a 1977. Doslova poutním místem pak byl před začátkem jednotlivých dostihových dní mítinku Red Rumův hrob na dráze přímo vedle cílového mezníku.

Red Rum

Úcta a respekt k legendám je patrná i z davů tísnících se kolem paddocku hodinu a půl před startem prvního dostihu závěrečného Grand National Day při tzv. Parade of Champions, během které v něm defiluje desítka vítězů z minulých let - Bindaree (2002), Amberleigh House (2004), Hedgehunter (2005), Silver Birch (2007), Don't Push It (2010), Ballabriggs (2011), Neptune Collonges (2012), Auroras Encore (2013), Pineau de Re (2014) a Rule the World (2016).

Parade of Champions

Samotný vrchol letošního Randox Health Grand National Festivalu, přinesl další zajímavé příběhy. Teprve druhým ve Skotsku trénovaným vítězem v historii Velké národní se stal osmiletý valach One for Arthur (Milan - Nonnetia (Trempolino)), připravovaný Lucindou Russellovou, která je tak čtvrtou ženou, jež dokázala připravit vítěze tohoto dostihu. Vítězný kůň reprezentuje stáj Two Golf Widows dvou kamarádek ze školních lavic Belindy McClungové a Deborah Thompsonové, jež ve vlastnictví dostihových koní našly způsob, jak si zpříjemnit čas, který jejich životní partneři tráví na golfových hřištích. A vítězný jezdec...? Pětadvacetiletý Derek Fox si při svém prvním startu ve Velké národní počínal jako Caesar v čele svých legií - veni, vidi, vici...

One for Arthur

Otakar Nový

Zpět na výpis