Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Chuchle hostí Velkou jarní cenu, Slušovice zahajují sezónu

Chuchle hostí Velkou jarní cenu, Slušovice zahajují sezónuTýden po Jarní ceně klisen přichází čas druhého klasického dostihu sezóny, kterým je Velká jarní cena. Ta se odběhne v neděli v Chuchli Areně Praha, kde je opět přichystán mimořádně atraktivní program, jehož součástí jsou další dva jedničkové dostihy. Navíc letos poprvé čítá víkendové menu dvojici dostihových dnů, když v sobotu se rozběhne sezóna ve Slušovicích. Epidemiologická opatření bohužel stále nedovolují přítomnost diváků na závodištích.

Dostihy

V jubilejní 100. Velké jarní cena (L, 1600 m) se o podíly z celkové dotace 600.000 korun utká čtrnáctka koní. Šest z nich se před třemi týdny utkalo v Memoriálu profesora Václava Michala, tedy hlavní předzkoušce první části klasické trojkoruny. Vítězství tehdy překvapivě získal Mandarin, jemuž tentokrát naopak patří role favorita. V dostihu do znovu povede jeho trenérka Ingrid Janáčková Koplíková. Nejvíce mu posledně šlapali na paty Dragon Arrow (Šafář) a Rabbit Red Jaz (Lukášek), zatímco šestým místem zklamal Vert Liberte (Hrouda). Tomu tehdy nesedla pevnější půda, zatímco předpověď na následující dny napovídá, že tentokrát budou podmínky jiné.

Na startu bude také trojice účastníků slovenské Velké jarní ceny, která se odběhla teprve minulou neděli. Z koní mířících do Chuchle si v ní nejlépe vedl čtvrtý Aidensfield (Línek). Royal Word (Palík) sice zahájil sezónu pouze ve čtvrté kategorii pro nezvítězivší koně, ovšem zvítězil s naprostým přehledem. Ve stejný den navíc jeho o rok starší polobratr Moderator vyhrál ve Francii dostih kategorie Listed, což napovídá, že může jít nahoru. Mysak Miky (Foret) dosavadními výsledky nezaujme, když dvakrát skončil mezi poraženými ve Francii, ale respekt vzbuzuje jeho realizační tým. Jeho trenér Václav Luka totiž o minulém víkendu poslal koně do třech klasických dostihů, v nichž získal dvě první a jedno druhé místo.

V neděli budou v akci i špičkový starší mílaři, jimž je vyhrazena 72. Velká květnová cena (I. kat., 1600 m). Jejím favoritem je úřadující šampión mílařů Ignacius Reilly (Foret), který se bude snažit napravit dojem ze slabší francouzské sezónní premiéry. Na startu bude i trojnásobný šampión sprinterů Mr Right (Verner), jemuž se naopak vstup do sezóny povedl na výbornou, když ovládl Gomba handicap. Silný tandem vyšlou na start trenéři Dalibor Török a Arslangirej Šavuje. Török totiž připravuje vítěze Velké dubnové ceny Rata (Hrouda) a obhájce vítězství Black Canyona (Vyhnálek), jemuž se ale letošní premiéra vůbec nepovedla. Šavujev chystá Torque Powera (Línek) a Cape Freedoma (Palík), kteří koncem loňského září vyhráli v Chuchli dostihy kategorie Listed. Oba se potkali už ve Velké dubnové ceně, v níž si lépe vedl blízko třetí Torque Power.

První předzkouškou letošního Českého Derby, které se odběhne už za šest týdnů, je 35. Memoriál JUDr. Otakara Frankenbergera (I. kat., 2200 m). Jeho favoritem Pavlem Tůmou připravovaný Hazarder (Verner), který zásluhou silné koncovky zvítězil v prosinci v italské Pise. Zdatným vyzyvatelem by mu ovšem měl být Locomotive (Koplík). Svěřenec Grzegorze Wroblewského vstoupil do sezóny před měsícem v Mostě, kde už před polovinou dostihu na 2200 metrů převzal vedení a nejlepšímu ze soupeřů nadělil 7 délek. Podobně jako Hazarder se v Česku poprvé představí loni v Saint-Cloud vítězný Abrams Creek (Línek) a ve Francii kvalitně rozběhaný Tcheque King (Vyhnálek).

Sobotní start moravské dostihové sezóny se skládá z pestrého menu. Ve Slušovicích se totiž odběhne pětice rovin, dvě steeplechase a jeden dostih před proutěné překážky. Přestože osmička dostihů vlastní status třetí nebo nižší kategorie, ve startovních listinách najdeme řadu zajímavých jmen. Například v Ceně společnosti Tipsport (III. kat., 2400 m) se utká třetí z loňského St Legeru Avignon (Korečková) s rekonvalescentkou Franceskou Bellou (Šafář), která předloni vyhrála slovenský vrchol sezóny pro dvouleté koně – tedy Karpatskou cenu. V Ceně společnosti D Plast a.s. (III. kat., 1800 m) se uskuteční comeback další svěřenkyně Heleny Vocáskové, konkrétně předloni v obou exfederálních Oaks vítězné Falcon Baby (Šafář). Mezi jejími soupeři se nachází mimo jiné čtvrtý z loňské Velké jarní ceny Zoheyr (Sikorová), jemuž se ale nepovedla sezónní premiéra v Lysé nad Labem.

Jak už je výše zmíněno, dostihové dny ve Slušovicích i v Chuchli Areně Praha se uskuteční za zavřenými dveřmi. Sledovat je ovšem můžete prostřednictvím streamů na adrese dostihy.tv. Informace o jednotlivých koních můžete čerpat z dostihových programů (Slušovice – 15. 5.; Praha – 16. 5.), které jsou volně ke stažení na našem webu.

Jaroslav Fabris