Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Co nabízejí domácí chovatelé? Malý průvodce nabídkou ročků českého chovu

Co nabízejí domácí chovatelé? Malý průvodce nabídkou ročků českého chovuZáří je dobou, kdy se majitelé a trenéři začínají ohlížet po nových nadějích do svých stájí. Začínají dražby ročků, účast českých zájemců na některých z nich je ale letos kvůli pandemii spojená s řadou obtíží. Nejen proto Vám, stejně jako před rokem, přinášíme malého průvodce tím, co nabízejí domácí chovatelé, s jejichž ročky se příští rok můžete účastnit třeba Fitmin Cupu či čerpat, alespoň doufejme, majitelské prémie.

Koně

Ač řada chovatelů řeší nabídku ročků vlastními silami, nemalá část z nich využívá služeb Katalogu ročků, který připravuje společnost Blacktypepedigree, s.r.o. V něm je aktuálně k prodeji nabízeno 13 ročků, další 4 dříve uvedení již své nové majitele našli. Zmíněných 13 ročků pochází z chovu 6 různých chovatelů, z nichž nejpočetněji je zastoupen Hřebčín Napajedla. Ten letos nabízí první v ČR narozené potomky nejlepšího staršího sprintera v Německu hřebce Amico Fritz (Fasliyev) a jak Lucky Amico, syn trojnásobné vítězky Lailah (Relaxed Gesture), tak i polosestra druhého ze Saint Leger Starbucka Severanka ze Sweet Answer, pocházejí z nejlepších rodin u nás. V napajedelské nabídce najdete i dva potomky prověřeného Egertona (Groom Dancer), z druhého ročníku Chardonney Tcheque (One Cool Cat) pocházejícího Valentin Tcheque, ale také velmi zajímavou Innocence, dceru vítězky Slovenských Oaks Ines (Lope de Vega) z posledního ročníku úspěšného Stormy Jaila (Stormy Atlantic).

Další dva potomky Amico Fritze nabízí prostřednictvím Katalogu ročků chovatel Jan Švéda, jehož Sexy Amica a Sir Amico jsou blízkými příbuznými.

V katalogu najdete i dva potomky Rosensturma (Monsun), otce řady výborných koní v čele s Venillií a oba jsou pravými sourozenci jedničkových vítězů. Daenerys, pocházející z chovu Romana Tůmy, je pravou sestrou vítězky Ceny trojročných kobýl Diany Rosensturm, Royal Sturm z chovu Vítězslava Vandy je pravým bratrem vítězky Karpatské ceny Rajči Šimon. Vanda, který pravidelně využívá služeb Katalogu, nabízí také hřebce Ramiydi (Mariydi), který je synem zmíněné Rajči Šimon.

Letos se budou prodávat první čeští ročci po na dráze velmi úspěšném Eagle Topovi (Pivotal). Dva z nich nabízí Katalog ročků - hřebce Wolfi a klisnu Tamia, oba ze zajímavých matek. Eagle Top, který byl ve své úvodní ale též v té letošní sezóně nejvytíženějším českým plemeníkem, působí v chovu Hřebčína Střelice. Na jeho stránkách najdeme nabídku dalších 4 potomků Eagle Topa - hřebce Lannister (z Lymondky po Black Sam Bellamy) a trojici klisen - Odette (z výborné Old Rose, úspěšné na dráze i vchovu), Cecilie (z jedničkové Carrie) a Patience, jejíž matkou je jedna z nových posil střelického chovu, v maďarských listed umístěná Puck Fair (Paco Boy).

Svůj vlastní katalog, který je v pdf formátu ke stažení zde, vydalo Centrum Darhorse. Nabízí v něm 10 ročků, z toho 9 vlastního chovu a jednoho, který byl v Krabčicích odchován. Nejvíce ročků má v katalogu plemeník Zazou (Shamardal), který se letos s prvním tříletým ročníkem, do něhož náleží i jedničková vítězka a třetí v Oaks Faliraki, uvedl výborně. Po hřebci, který se s výše zmíněným Eagle Topem přetahuje o pozici nejžádanějšího plemeníka v českém chovu, nabízí Darhorse hřebečka BOY Z, syna dvojnásobné klasické vítězky Brittany (Mujahid), matky v jedničkách umístěného Big Bena, dále hřebce Lazard, který je polobratrem šampióna dvouletých hřebců a dvojnásobného klasického vítěze Lagara (Dalghar) a hnědáka Darzani z dvojnásobné vítězky a polosestry Gr.3 vítěze Dariane (Oratorio). Jedinou nabízenou dcerou Zazoua je hnědka Nacht Star, jejíž matkou je šampiónka dvouletých i tříletých klisen, klasická vítězka a blacktype umístěná Najinska (Areion).

Po dvou potomcích mají v katalogu Midships (Mizzen Mast), který již v našem chovu nepůsobí, otec dvou šampiónů v prvních dvou ročnících Mikhail Glinka (Galileo) a pak Dux Scholar (Oasis Dream), který se prezentuje svými vůbec prvními potomky. Z dvojice Midshipsových potomků zaujme především Luxion (z Luxurious po Galileo), který je pravým bratrem Midshipsova nejúspěšnějšího potomka na našich drahách klisny Luxia. Mikhail Glinka má v katalogu mj. klisnu Fair Mary, dceru v maďarských listed umístěné Footsie (Footstepsinthesand), matky slibné dvouleté Force One. Dux Scholar dostal ve své první sezóně příležitost také s dvojnásobnou listed vítězkou Corcovadou (Captain Rio) a výsledek tohoto spojení hnědák Cordex je součástí nabídky Darhorse na prodej.

Český chov sice neprožívá svá nejlepší léta, zvláště pak chov komerční, ale výše uvedená nabídka ročků ukazuje, že rozhodně má co nabídnout. Ač i jeho nabídka se s postupným snižováním klisen v chovu zužuje, mezi výše zmíněnými ročky jsou jedinci, jejichž rodokmenové předpoklady k úspěchu rozhodně nejsou malé.

Miloslav Vlček
foto: archiv Miloslav Vlčka